Drama se šťastným koncem. Lvice dělí jedna výhra od bronzu

9. dubna 2022

Už jen jedno vítězství dělí basketbalistky Sokola Hradec Králové od zisku bronzových medailí v Ženské lize. Lvice ve druhém utkání série o třetí místo vyhrály po dramatickém průběhu na půdě KP Brno 80:71 v prodloužení a v úterý mohou na domácí palubovce slavit cenný kov. „Doufám, že se nám to povede," přeje si kapitánka Pamela Therese Effangová.

Po suverénním vítězství basketbalistek Sokola Hradec Králové v úvodním utkání série o třetí místo (85:66) se čekalo, že druhý duel na palubovce KP Brno nebude vůbec lehký, a to se také potvrdilo. Nicméně nakonec se radovaly Východočešky, které zápas zlomily v prodloužení a vyhrály 80:71.

Lvice vstoupily do zápasu v duchu prvního střetu a rychle vedly 9:0. Pak se v brněnském dresu nadechla k velkému výkonu Eva Kopecká, která trojkou rozproudila domácí tým a ten záhy vedl (14:12).

Hradecké hráčky však odpor odrazily a po první čtvrtině měly mírně navrch (21:18). V dalším průběhu hostující Sokol dokonce unikl na deset bodů (36:26), jenže skvělá kapitánka Kopecká, která v zápase nakonec nastřílela 33 bodů, do poločasu manko stáhla (38:33).

„Kapitánka soupeřek Kopecká zahrála fantasticky. Velmi těžko jsme jí zastavovaly," řekla na adresu svého protějšku hradecká kapitánka Pamela Therese Effangová.

Po přestávce se karta obrátila a po třetí čtvrtině Brňanky vedly 59:50, aby na začátku čtvrté desetiminutovky Klára Marečková trojkou dostala o krok vpřed opět Východočešky, jež měly k dobru tři body (65:62).

Před koncem zápasu stála při hradeckých basketbalistkách pořádná porce štěstí. Za vyrovnaného stavu 69:69 měly domácí hráčky blíž k výhře, ale nedaly čtyři šestky a netrefily se do koše ani v poslední vteřině základní hrací doby.

V prodloužení pak Lvice nalomené Brňanky dorazily, nastavení měly jasně ve své režii a vyhrály 80:71 v prodloužení.

„O našem vítězství rozhodl týmovější výkon. V našich řadách jsme měly hned pět dvouciferných střelkyň, navíc byla znát naše větší rotace v prodloužení," vypíchla důvody úspěchu Effangová.

„Očekávala jsem, že to bude jiný zápas než u nás a také, že pokud zahraje Eva Kopecká, můžeme to mít složité. A zahrála skvěle! Utkání bylo vyrovnané, na doskoku nám dělala problémy Kucowská. Dlouho jsem hledala úspěšnou podkošovou sestavu. Musím pochválit tým, že se po katastrofální třetí čtvrtině vzchopil,“ radovala se hradecká trenérka Romana Ptáčková.

„Prohrát v prodloužení bolí, ale před holkama musím smeknout. I když v úvodu prohrávaly 0:9, najednou přecvakly a dokázaly bojovností průběh otočit. Měli jsme poslední střelu zápasu, kdyby padla, tak nejsme smutní… Prodloužení bývá o tom, kdo dá první koš, a Vojtíková trefila trojku. Je to play off, myslím si, že máme na to ještě sérii otočit,“ doufá brněnský asistent Jakub Nevrlý.

Díky výhře basketbalistky Hradce Králové zvýšily vedení v sérii 2:0 na zápasy a v úterý mohou v domácí hale na Eliščině nábřeží slavit bronzové medaile. Utkání začíná v 18 hodin.

„V cestě za bronzem nám zbývá ještě jednou zvítězit. Doufám, že se nám to povede již v úterý," vyhlásila Pamela Therese Effangová.

ŽBL – o 3. místo, 2. zápas:

KP Brno – Sokol Hradec Králové 71:80 po prodl. (18:21, 33:38, 59:50, 69:69). Body: Kopecká 33, Kucowská 13, Aklová 10, Stejskalová 6, Malíková 4, Dudáčková 4, Fadrhonsová 1 – Čuperková 16, Effangová 13, Marečková 13, Šotolová 11, Matušková 10, Fišerová 8, Vojtíková 7, Levínská 2. Rozhodčí Kučírek, Zatloukal, Kremser. Trojky: 3:7. Trestné hody: 25/16 – 24/17. Fauly: 21:20. Diváci: 850. Stav série: 0:2.