Druhá třetina byla klíčová. Hradec si tři body ve Varech uhlídal

19. listopadu 2023

Klíčem k zisku tří bodů na karlovarském ledě byla pro hokejisty Mountfieldu druhá třetina, respektive pasáž trvající 133 sekund. Lvi v ní ze stavu 1:1 utekli do náskoku 4:1, na čemž měl podíl i premiérovým gólem v hradeckém dresu Giorgio Estephan. Vary poté sice kousaly, na nic víc než přiblížení se na jednu branku rozdílu se však nezmohly.

První třetina nebyla vedena nijak v ofenzivním duchu. O něco více měli ze hry hosté, kteří už mohli jít do vedení po necelé minutě a půl, přečíslení 2 na 1 ale zastavil vracející se Dlapa. K vidění byl především velmi vyrovnaný hokej, kdy ani jeden brankář nemusel řešit nic vážnějšího.

Jiné to ale bylo ve druhé periodě. Tu odpálili Lvi nejlépe jak mohli. V čase 20:50 totiž těžili z podklouznutí Beránka, což bylo impulzem pro křižnou nahrávku Jaspera k Filipu Pavlíkovi, jehož zakončení sice Frodl vychytal, akce ale pokračovala a Oliver Okuliar dorazil do prázdné.

Vary sice srovnaly na začátku 26. minuty díky Ondřeji Procházkovi, poté se jim ale hra rozpadla. Důsledkem toho byla pasáž Hradce, ve které hosté skórovali rovnou třikrát. Druhý gól týmu zaznamenal v čase 28:45 tvrdou střelou z mezikruží Giorgio Estephan, který se tak prosadil premiérově v hradeckém dresu!

Šest sekund před vypršením první poloviny zápasu využil Mountfield i přesilovku díky skvělému důrazu Patrika Miškáře na brankovišti, a když povedenou pasáž hry završil po skvělé práci Lalancettea přesným zakončením z levého kruhu Tomáš Pavelka, tak se KV Arenou začal ozývat pískot.

Třetí perioda však začala pro Hradec nedobře. Už po 57 sekundách totiž energetici snížili, když vyjel z vlastního pásma až na levý kruh v útočné třetině Dalimil Mikyska, načež jeho pokus z ostrého úhlu propadl Bartošákovi přes bližší tyč.

Pro Východočechy bylo hůře na začátku 49. minuty, když využil přesilovou hru tvrdou střelou Vít Jiskra. Domácí tak stále měli o co hrát, ale Mountfield závěrečné minuty takticky velmi dobře zvládl, nepustil soupeře do většího tlaku, a tak získal tři body.

Ohlasy trenérů:

David Bruk (HC Energie Karlovy Vary): Do zápasu jsme vstoupili poměrně slušně a s první třetinou jsme byli spokojení. I když Hradec byl v několika momentech lepší v osobních soubojích, ale první třetina dopadla podle našich předpokladů a přání. Stejně tak to pokračovalo v úvodu té druhé. Z Hradce Králové máme samozřejmě respekt a chtěli jsme forčekovat, ale chtěli jsme na hru vidět, což znamená, že jsme nechtěli propadat. Hradečtí hrají velice dobře útočně a otáčí hru. Utkání jsme ztratili v půlce druhé třetiny, kdy následovaly góly v rychlém sledu. Druhá inkasovaná branka s námi poměrně zatřásla, i když si nevybavuji, že bychom tam udělali nějakou zásadní chybu. Takové góly zkrátka padají, ale s týmem zamával. Ztráta pak už byla markantní. Posléze jsme trochu zredukovali sestavu a promluvili jsme k hráčům. Otevřeli jsme hru a dostali jsme soupeře pod tlak, jenže dotahovat Hradec se třígólovým vedením je těžké. S první a třetí periodou jsme spokojení. Musíme se oklepat, prohra nás bolí, ale zápasy následují rychle za sebou. A pokud navážeme na první a třetí třetinu, tak si myslím, že jsme schopní vyhrávat.

Peter Frühauf (Mountfield HK): My jsme spokojeni s bodovým ziskem. Taktéž jsme spokojeni s prvními dvěma třetinami, kdy jsme měli dobrý pohyb, byli jsme silní na puku a máme pocit, že jsme vyhrávali dost soubojů jednoho na jednoho, z čehož jsme těžili. Někdo říkal, že jsme ve třetí třetině měli hluché momenty, což si osobně nemyslím. Spíše soupeř zapnul na vyšší obrátky a ukázat svou obrovskou kvalitu. Kdyby takto hrál od první třetiny, tak by zápas vypadal zřejmě úplně jinak. Musíme poděkovat hráčům za závěr, ve kterém vítězství urvali, protože soupeř byl ve třetí třetině velice nebezpečný. To je také důvod, proč nemohu říct, že by naši hráči polevili, ale spíše se Vary dostaly do laufu, z čehož jsme inkasovali a báli jsme se o výsledek až do samotného konce.

20. kolo hokejové extraligy

HC Energie Karlovy Vary - Mountfield Hradec Králové 3:4 (0:0, 1:4, 2:0)

Branky a nahrávky: 26. O. Procházka (Gríger), 41. Mikyska, 49. Jiskra (Rachůnek, Gríger) - 21. Okuliar (F. Pavlík, Jasper), 29. Estephan (Perret), 30. Miškář, 31. Pavelka (Lalancette). Rozhodčí: Jaroš, Šindel - Gerát, Špůr. Vyloučení: 3:3. Využití: 1:1. Diváci: 3519.

Sestavy:

Karlovy Vary: Frodl (41. Habal) - Huttula, Plutnar, Stříteský, Mikyska, Dlapa, Havlín - O. Beránek, Černoch, Hladonik - O. Procházka, Gríger, Rachůnek - Koffer, Jiskra, Redlich - Záhejský, R. Přikryl, Kofroň. Trenér: Bruk.

Hradec Králové: Bartošák - Blain, Jank, F. Pavlík, Kalina, Freibergs, Pavelka, Marcel - Eberle, Miškář, R. Pavlík - Jasper, Estephan, Okuliar - Chalupa, Lalancette, Perret - A. Novotný, Pilař, Šťastný. Trenér: T. Martinec.