Dvě třetiny a dost. Mountfield ztratil v Litvínově vyhraný zápas

2. října 2022

Tahle prohra mrzí. Hokejisté Hradce Králové prohráli v 7. kole extraligy na ledě posledního Litvínova 2:3, přestože po dvou třetinách vedli o dvě branky. Střelecky se prosadili Oliver Okuliar a Radek Smoleňák. Jenže v závěrečné části Mountfield třikrát inkasoval a připsal si druhou porážku v řadě.

Dvě třetiny se zápas v Litvínově vyvíjel podle představ hokejistů Hradce Králové. Mountfield držel domácí Vervu na uzdě a sám dvakrát udeřil. Poprvé se Východočeši radovali čtyři minuty před koncem první části, kdy svůj první extraligový gól slavil slovenský útočník Oliver Okuliar.

Ještě předtím se v dobrých šancích ocitli hostující Kalina a Kevin Klíma. V akci byl i hradecký gólman Henri Kiviaho, jenž zneškodnil šanci Estephana. Následně se otřela o brankovou konstrukci střela Zdráhala.

Podobný obraz hry nabídlo i druhé dějství. Navýšit hradecké vedení mohl McCormack, ale kanadský bek trefil tyč. Vzápětí gólman Zajíček vychytal Cingeľa. Až v polovině utkání se Hradečtí trefili podruhé, když kapitán Smoleňák usměrnil do sítě chytrou Blainovu nahrávku.

Severočeši mohli po chvilce snížit, když Piegl fauloval unikajícího Berku a rozhodčí nařídili trestné střílení. K exekuci se postavil Estephan, jenže Kiviaha nepřekonal. Na druhé straně měli Východočeši další možnosti, ale nevyužili je a Litvínov se vrátil do hry.

Ze závěrečné části uběhlo 14 vteřin, když se nastřelený puk odrazil od zadního mantinelu ke Kudrnovi, který snížil. A v čase 43:02 bylo vyrovnáno. Při Jankově vyloučení se prosadil opět Kudrna, tentokrát po přihrávce Estephana.

Mountfield byl po dvou trefách jako opařený a při Nedomlelově pobytu na trestné lavici a dalším oslabení inkasoval potřetí, když zápas rozhodl Stránský, před něhož se odrazil puk. Hradečtí mohli ještě vyrovnat z přesilovky, zkoušeli i powerplay, ale marně.

„Jsem zklamaný z toho, že jsme prohráli vyhraný zápas. Radši budeme hrát zle a vyhrávat, než hrát dobře, přestřílet týmy a prohrávat,“ řekl zklamaný hradecký útočník Oliver Okuliar.

Hlasy trenérů:

Vladimír Růžička (Litvínov): „Hradec hrál velice dobře. První a druhou třetinu nás přehrávali, my nic neměli. Až potom trestné střílení, mohli jsme se vrátit do zápasu, bohužel jsme gól nedali. Ve třetí třetině jsme do toho šli, že nemáme co ztratit a že hru musíme malinko změnit. Povedlo se nám snad za 14 vteřin dát gól na 1:2, ožili jsme a viděl jsem na hráčích, že mají najednou lepší pohyb, lehkost. Dvě třetiny jsme hráli hrozně ustrašeně. Byl to další zápas, kdy nás Zajda (brankář Šimon Zajíček) drží. Je to úleva, je začátek ligy a není možné, abychom takhle hráli a furt jsme prohrávali. Věřím, že se teď hráči malinko zklidní."

Petr Svoboda (Hradec Králové): „Bohužel se trápíme střelecky. Mít trošku lepší vstup do první třetiny co se týče zakončení, zápas by vypadal úplně jinak. Už v první minutě jsme měli dvě tutové šance. Dvě třetiny jsme hráli slušný hokej, držel nás i gólman (Henri Kiviaho). Chytil trestné střílení. Pomohli jsme si přesilovkou. Bohužel vstup do třetí třetiny byl katastrofální, hned první střídání jsme dostali gól a přišlo mi, že jsme se sesypali. Byli jsme totálně bez pohybu. Až když jsme prohrávali 2:3, vrátili jsme se k naší hře. Trápí nás produktivita a hra v oslabení, dostáváme až laciné góly."

Hokejová extraliga - 7. kolo:

Litvínov - Hradec Králové 3:2 (0:1, 0:1, 3:0)

Branky a nahrávky: 41. Kudrna (Estephan, Jaks), 44. Kudrna (Estephan, P. Zdráhal), 51. Š. Stránský (M. Sukeľ, Zile) - 16. Okuliar (Lev, Jergl), 31. Smoleňák (Lev, Blain).
Rozhodčí: Úlehla, Šindel - Lhotský, Hnát. Vyloučení: 6:5. Využití: 2:1. Diváci: 3017.
HC Verva Litvínov: Zajíček - Jaks, Strejček, Wesley, Zile, Freibergs, Demel, Šalda - P. Zdráhal, Estephan, Kudrna - Š. Stránský, M. Sukeľ, Chalupa - Hlava, Gut, P. Straka - Fronk, Berka, Zygmunt. Trenér: V. Růžička.
Mountfield HK: Kiviaho - Blain, Nedomlel, McCormack, Kalina, Čáp, Jank, Piegl - J. Veselý, Lalancette, Zachar - Lev, Cingeľ, Smoleňák - Jergl, Kevin Klíma, Okuliar - Pajer, Štohanzl, R. Pavlík. Trenér: T. Martinec.

Další výsledky:

Mladá Boleslav - Kladno 4:0, Sparta - Karlovy Vary 4:5 v prodl., Plzeň - Brno 3:4 v prodl., Olomouc - Vítkovice 5:4 po sam. náj., Pardubice - České Budějovice 6:1, Třinec - Liberec 3:4 v prodl.

1. Pardubice 7 3 2 2 0 25:16 15
2. Vítkovice 7 4 0 2 1 25:20 14
3. Mladá Boleslav 7 3 2 0 2 19:12 13
4. Olomouc 6 3 2 0 1 16:9 13
5. Sparta Praha 7 3 1 1 2 20:20 12
6. Liberec 7 0 4 3 0 18:17 11
7. Brno 7 2 2 0 3 22:19 10
8. C. Budějovicích 7 3 0 1 3 18:21 10