Famózní obrat na úvod jara! Hradec veze z Plzně tři body

28. ledna 2023

Plzeň vstupovala do zápasu s Hradcem v roli jasného favorita, což se ji od začátku dařilo naplňovat a brzy vedli díky brance Chorého. Votrokům vrátil radost Smrž, který těsně před pauzou srovnal nádhernou ranou. V druhém poločase dokonal obrat debutant v černobílém dresu Petr Pudhorocký, jehož střelu tečoval do vlastní sítě plzeňský obránce Milan Havel. I přes závěrečný tlak se podařilo hradeckým Votrokům vedení udržet a tým trenéra Miroslava Koubka si tak z Doosan Areny odvezl senzační výhru 2:1.

Rychlá odpověď

První útočnou akci zápasu si na své konto připsali Votroci, ale Staněk mohl zůstat v klidu. O chvilku později udržel Adam Vlkanova míč na pravé straně, jeho centr byl sražen na rohový kop. Z toho padla první branka v duelu, a to už po šesti minutách. Lukáš Kalvach našel centrem od praporku na malém vápně Tomáše Chorého, který svou hlavičku umístil přesně do vzdálenějšího růžky branky. Za domácí měl ještě dvě další dobré šance střelec úvodní branky, avšak ani jeden z jeho pokusů nemířil mezi tři tyče.

Následující patnáctiminutovka tolik fotbalové krásy nepřinesla. Hradec se ale snažil překonat obranu domácích. K odraženému balónu se na hranici vápna dostal Petr Kodeš, jehož pokus byl stražen na rohový kop. Po něm se k hlavičce dostal Adam Gabriel, ale jeho pokus nedonutil Staňka k zákroku. Na druhé straně se ke zajímavému pokusu dostal Libor Holík, jehož technický pokus mířil těsně vedle tyče.

Aktivita Hradce se následně zvedla a Votroci si šli za vyrovnáním. Nejprve se ale velmi aktivní Adam Vlkanova pokoušel najít v dobré pozici Jemelku, jenže ten nakonec nedokázal míč v zajímavé šanci ani trefit. Vyrovnání se hosté dočkali dvě minuty před koncem první půle. Ti se dostali do akce dva na dva, když Ryneš posunul míč na pravou stranu. Tam se do něj opřel Vojtěch Smrž, který se parádní ranou trefil ke vzdálenější tyči, s tím nemohl vyběhnutý domácí brankář vůbec nic udělat. Do kabin se tak šlo za vyrovnaného stavu.

Debutant Pudhorocký nečekaným hrdinou

Hned v úvodu druhé půle měla Plzeň dobrou příležitost ke skórování, když míč propadl až na hranici malého vápna, jenže Jhon Mosquera nedokázal zamířit na bránu. Následně se útoky střídaly z jedné strany na druhou, avšak ani jeden z týmů si nedokázal připsat nějakou větší šanci.

Nepříjemná situace se odehrála chvilku po šedesáté minutě, když se ve vzdušném souboji srazili Tomáš Chorý a Michal Reichl. Domácí útočník okamžitě mířil na střídačku, kde došlo k šití. Brankář Hradce vypadal, že bude v pořádku, ale o malou chvilku později signalizoval problém s rukou a musel být střídán. Votroky to ale nezastavilo, naopak. K odraženému míči se totiž dostal na hranici šestnáctky Petr Pudhorocký, jenž vypálil a jeho pokus srazil Milan Havel do protipohybu svého gólmana. Čerstvá akvizice, která do týmu přišla v tomto týdnu, se tak trefila hned ve svém prvním duelu za Hradec.

Asi nikoho nepřekvapí, že domácí tým následně vrhl všechny své síly do ofenzivy. K hlavičce se dostal například Tomáš Chorý, jenže bránu netrefil. Viktoria sice tlačila a připsala si gólovou možnost, jenže nová posila v podobě Matěje Vydry selhala. Po devítiminutovém nastavení se tak mohli hosté radovat, vždyť v prvním jarním kole vyhráli na hřišti lídra tabulky 2:1 a berou tři body do tabulky!

Hlasy po utkání:

Michal Bílek (trenér Plzně): "My jsme sehráli takových 25, 30 minut velmi dobře. Dali jsme branku a měli další stoprocentní příležitosti, které jsme neproměnili. Po 30. minutě už jsme nekombinovali tak dobře, měli jsme spoustu ztrát, soupeř vyrovnal. Ve druhé půli jsme přeskupili řady a šli na tři obránce s tím, že chceme dostat do hry víc gólových hráčů. Šancí jsme zase měli spousty, ale bohužel branka na 1:2 naše snažení hodně zkomplikovala. Nesehráli jsme dobré utkání, kromě úvodních 25 minut. Přesto jsme měli vyhrát, protože šancí bylo opravdu hodně. Jakákoliv ztráta je nepříjemnost, zvlášť když prohrajeme doma. Komplikace to jednoznačně je, ale tohle mužstvo je velmi kvalitní. Musíme se z této rány rychle oklepat a v dalších zápasech být lepší než dneska."

Miroslav Koubek (trenér Hradce Králové): "Samozřejmě, že máme obrovskou radost. Z našeho pohledu je to nesmírně cenné vítězství, protože jsme končili podzim sérií tří porážek. Byť nám chybělo hodně hráčů ze základu, tak se ukázalo, že máme ještě stále do čeho sáhnout a kádr má svou hodnotu. Hráči podali vynikající výkon, hlavně běžecky. Heroický výkon v závěru, byly tam závary, skrumáže. Když chcete vyhrát, musíte to přežít. Závěr byl ubojovaný, odbráněný v bloku, ve vápně a kolem něj. Štěstí se k nám přiklonilo v podobě toho, že se Viktorce Plzeň nepodařilo vyrovnat."

Viktoria Plzeň - FC Hradec Králové 1:2 (1:1)

Branky: 6. Chorý - 43. Smrž, 72. vlastní Havel. Rozhodčí: Machálek - Hájek, Antoníček - Adámková (video). ŽK: Leibl, Ryneš (oba Hradec). Diváci: 8135.

Plzeň: Staněk - Holík (59. Kaša), Pernica, Jemelka, Havel - Bucha (75. Květ), Kalvach - Kopic (75. Durosinmi), Vlkanova (59. Vydra), Mosquera (79. Jirka) - Chorý. Trenér: Bílek.

Hradec: Reichl (67. Bajza) - Klíma, Čech, Leibl - Kodeš, Smrž - Gabriel, Pudhorocký (90.+6 Harazim), Novotný - Ryneš, Matěj Koubek (90.+3 Kubala). Trenér: Miroslav Koubek.