Famózní start do sezony! Hradec přejel v Rondu Kometu 4:0

15. září 2023

Fantazie! Extraligovou pouť zahájili Lvi na ledě Komety, která se netají útokem na nejvyšší příčky. Papírové předpoklady však Hradečtí rozmetali na prach. Už po první třetině vedli o dvě branky, když se v hradeckém dresu hned při soutěžní premiéře prosadili Tomáš Pavelka a Alex Tamáši. Z nastaveného tempa Mountfield nepolevoval, ba naopak. Soustředěným výkonem si došel pro výhru 4:0 a Patrik Bartošák zapsal druhou nulu!

Do prvního zápasu extraligového ročníku vstoupili Hradečtí prakticky ve stejné sestavě, v jaké odehráli generálku proti Vídni. Radka Smoleňáka však ve třetí lajně nahradil David Šťastný, Radka Pilaře pak nahradil Evan Jesper a pozice třináctého útočníka nebyla obsazena.

Aktivní hokej a premiérové soutěžní zásahy. Hradec vedl 2:0

Mezi třemi tyčemi tak začínal Patrik Bartošák a hned se musel po třech minutách vytáhnout poté, co puk propadl za obránce, kde si jej vzal Adam Zbořil a jel s ním sám na branku. Ve finální fázi jej ale zradilo zpracování a hostující gólman si poradil. Stejně tak i Furch na konci páté minuty, Jergl svůj blafák do konce nedotáhl.

Ve velmi svižné třetině měl herně navrch Hradec. A to i díky dobrému forčekingu, který nutil brněnské obránce k chybám. Na začátku 12. minuty se navíc dostali Lvi do vedení. Tomáši Pavelkovi k prvnímu soutěžnímu gólu v dresu Mountfieldu stačilo přesně jedenáct minut a šest sekund. Po vyhraném buly na modré vystřelil tak šikovně, že Furch nic přes mnohonásobnou clonu neviděl a kotouč mu propadl pod betony do branky.

Kometa zahrozila nejvíce v závěru první přesilovky po vyloučení Perreta za hákování, všechny těžké momenty ale obrana v čele s Bartošákem ustála. A tak se na konci 17. minuty radovali hosté podruhé. Okuliar u mantinelu vybojoval puk pro Jergla, který z mezikruží střílel. Jeho pokus šikovně přebral na hranici brankoviště Alex Tamáši a pohotově zasunul za Furcha.

Sebejistý výkon Lvů, po druhé třetině vedli už 3:0

Do druhé třetiny vstoupila dle očekávání aktivněji Kometa, ale vyjma několika drobných náznaků nepředstavovala pro hradeckou obranu větší nebezpečí. Navíc se musela na konci 27. minuty strachovat o Jakuba Fleka, který po souboji s Marcelem nekontrolovatelně narazil do mantinelu.

Rychlonohý forvard se zkušenostmi z reprezentace se ale do hry poměrně brzy vrátil, leč na hru to zásadní vliv nemělo. Mountfield kontroloval vývoj duelu a stvrdit mohl vše v přesilové hře na začátku 32. minuty, ta se mu ale příliš nepovedla. Naděje domácích taktéž držel Furch, na konci 36. minuty se zaskvěl dvěma zákroky, přičemž se přesunul proti Tamášiho střele tak, že zabránil pravděpodobnému gólu.

Přestože pak šel slovenský forvard na trestnou, dvě minuty v oslabení Hradec poměrně snadno přečkal a v čase 38:21 udeřil potřetí. Byl u toho znovu Tamáši, nastartoval rychlý brejk, který zakončil střelou do tyče, odražený puk si ale našel snadno Marek Zachar a poslal jej do odkryté klece – 0:3.

Třetí třetina pod kontrolou, druhá hradecká nula pro Bartošáka

Kometa se s nepříznivě vypadajícím stavem chtěla popasovat a hned po úvodním buly se už rýsovala akce pro Mosese, jemuž však zhatil finální fázi vracející se obránce. Lvi však obecně měli další minuty pod kontrolou a brněnský celek k ničemu nepouštěli.

Jedno z posledních vzepětí měli domácí při přesilové hře po vyloučení Filipa Pavlíka. Patrik Martinec si dokonce vzal oddechový čas a Brno nesehrálo početní výhodu nijak špatně. Gazdův únik ale skvěle zastavil betonem Bartošák a bylo to stále o tři branky. Hradec pokračoval v naprosté pohodě a v dalším oslabení dokonce mohl dát branku, Radovan Pavlík ale z brejku trefil tyč.

Přestože se poslední minuty jenom dohrávaly, našel se prostor pro čtvrtou branku Hradce. Na svědomí ji měl Bohumil Jank, kterému po vyhraném buly poslal puk na modrou Jan Eberle a střela prošla až za Furcha. To už pískot v Rondu sílil a 44 sekund před koncem bylo definitivně hotovo. Lvi vyhráli v Brně 4:0 a na nedělní šlágr s Libercem se výborně naladili.

Ohlasy trenérů:

Patrik Martinec (HC Kometa Brno): Nám se vstup do soutěže nepovedl, Hradec byl lepší díky pohybu, forčekinku. Připravovali jsme se na to, ale nedokázali jsme si s tím poradit. Za stavu 0:2 jsme s tím výsledkem chtěli něco udělat, ale nepodařilo se nám dát kontaktní gól. Mrzí nás prohra, ale ještě víc nás mrzí zranění Andreje Kollára, který vypadl na hodně dlouhou dobu. Má nadvakrát zlomenou ruku a čeká ho operace.

Tomáš Martinec (Mountfield HK): V prvním zápase sezony chce každý tým vyhrát a my jsme nebyli výjimkou. V první třetině bylo důležité, že jsme přečkali šance Komety a podařilo se naopak skórovat nám. Tým se uklidnil, nabral sebevědomí a věřil, že na Kometě může uspět. Brno má výborné mužstvo, zápas jsme si komplikovali zbytečnými vyloučeními, ale odvedli jsme v nich skvělou práci, a to byl klíč k tomu, proč jsme dnes dokázali uspět.

1. kolo hokejové extraligy:

HC Kometa Brno - Mountfield Hradec Králové 0:4 (0:2, 0:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 12. T. Pavelka (Šťastný), 17. Tamáši (Okuliar), 39. Zachar (Tamáši, Jasper), 60. Jank (Eberle). Rozhodčí: Jeřábek, Květoň - Lhotský, Hnát. Vyloučení: 1:4. Bez využití. Diváci: 6672.

Brno: D. Furch - Ščotka, Ďaloga, Gazda, Kučeřík, Lintuniemi, L. Kaňák, Holland - Moses, Holík, Cingeľ - K. Pospíšil, Kollár, Zaťovič - Flek, Marcinko, Kohout - Kratochvíl, A. Zbořil, Vincour. Trenér: P. Martinec.

Hradec: Bartošák - Blain, Kalina, Freibergs, P. Marcel, F. Pavlík, T. Pavelka, Jank - Eberle, Miškář, R. Pavlík - Jergl, Tamáši, Okuliar - Šťastný, Lalancette, Perret - Jasper, Zachar, M. Chalupa. Trenér: T. Martinec.