Fantazie! Dva góly Pilaře poslaly Hradec do finále play-off o Evropu

25. května 2024

Královéhradečtí fotbalisté porazili Teplice na domácím stadionu 2:0 a postoupili do finále play-off o Evropu. Oba góly obstarala ikona hradeckého fotbalu Václav Pilař. Nestárnoucí forvard nejprve umístil mezi tři tyče pobídku Juliše z 50. minuty. Červená karta Kodeše, kterou hradecký kapitán obdržel za stažení Havelky nakonec Votroky nemrzela, jelikož v 58. minutě získali pokutový kop. K jeho exekuci se postavil Pilař a rozjásal hradecké tribuny podruhé. Závěrečný nápor tým Davida Horejše zvládl bez problému ustát a teď může vyhlížet soupeře pro finálový zápas, který bude znám po zítřejším závěrečném nadstavbovém kole skupiny o titul.

Hradec to dokázal! Skvělý závěr sezóny dotáhl až do finále play-off o možnost kvalifikovat se do Evropské konferenční ligy. V dnešní odvetě dvojzápasu s Teplicemi zvítězil 2:0 a došel si tak pro jasný postup bez jediné inkasované branky. V součtu s prvním utkáním vyhráli svěřenci Davida Horejše 3:0. Soupeře pro finálový duel určí zítřejší kolo skupiny o titul, Votroci jej odehrají na hřišti soupeře.

Úvodní minuty utkání patřily Sklářům, kteří za každou cenu chtěli stáhnout jednobrankové manko z domácího zápasu. Severočeši Votroky přehrávali ve středu pole, byli aktivnější a poměrně lehce se dostávali k šestnáctce. Hradec bránil v prvních minutách hodně hluboko, ovšem velmi kompaktně. Horejšův tým úvodní tlak ustál a po necelé čtvrthodině si vypracoval i první vyloženou šanci.

Krejčí rozehrál rohový kop z pravé strany po zemi na malé vápno, odkud si Hradečtí narazili balón do náběhu Čmelíkovi. Jeho pokus z dobré pozice mířil těsně nad, jelikož mu míč těsně před koncovkou skočil. V 18. minutě se výborně uvolnil Juliš a zpětnou přihrávkou hledal někoho ze spoluhráčů. Sražená střela Pilaře se pomalu dokutálela jen několik centimetrů mimo Ludhovu bránu.

Votroci se s rozehrávkou příliš nepárali a spíše hledali možnosti, jak dostat dlouhý balón na zabíhajícího Juliše či Vašulína. Taktika byla jasná – hrát ze zajištěné obrany a nepokoušet se vystavovat do situací, které povedou ke ztrátám na vlastní polovině.

V 21. minutě měli Teplice první tutovku. K balónu ve vápně se dostal Labík, jeho pokus však neměl ani razanci, ani přesnost. O tři minuty později byl zápas přerušen kvůli pyrotechnice v domácím kotli. Utkání, které už tak nemělo příliš vysoké tempo, se ještě více zpomalilo. Zajímavé situace přišly až v závěru poločasu, kdy si oba celky vypracovaly několik šancí. Tu největší měl Vašulín, jemuž se podařilo přelobovat Ludhu. Míč už podruhé v první půli poškádlil domácí fanoušky, když se velmi pomalu dokutálel jen těsně vedle hostující brány.

Druhý poločas už byl ve znamení Votroků. Krejčího centrovaný balón ze 49. minuty překvapil všechny včetně exekutora, jelikož málem zapadl do teplické brány. Erupci radosti přinesla hned následující minuta. Juliš se při brejkové situaci zbavil svého strážce a naservíroval balón před bránu Pilařovi. Hradecká ikona si připsala pátý gól v sezóně a Hradec rázem vedl v součtu už o dva góly.

Malšovický stadion musel v 55. minutě spolknout hořkou pilulku po vyloučení kapitána Kodeše. Ten ve sprinterském souboji nestačil na Havelku a stáhl ho na zem. Sudí Starý tasil červenou kartu za zmaření jasné gólové příležitosti.

Hradecké to ale mrzet nemuselo. Proti pravidlům se o tři minuty později na druhé straně provinil Kričfaluši a Hradec dostal příležitost zahrávat pokutový kop. Míče se chopil Pilař, Ludhu poslal na druhou stranu a Hradec už byl v 60. minutě jednou nohou ve finálovém zápase o Evropu.

Tepličtí začali bombardovat domácí vápno nespočtem centrovaných balónů, domácí obrana byla jako ve zbytku jara opět stoprocentní. Skvěle opět zachytil Zadražil, který stáhl ze vzduchu několik nebezpečných míčů.

Hradečtí mohli zvýšit svého brankáře v 73. minutě, Vašulín sice hoste překonal, ale stopku mu vystavilo břevno. Deset minut před koncem se opět proháčkoval obrana Sklářů Juliše, která opravdu vynikající zápas. Jeho koncovka mezi nohy gólmana Ludhy sice gólem neskončila, ale to už černobílý tým opravdu mrzet nemusel. Hradec zvítězil nad Teplicemi 2:0 a dokráčel si pro finálový zápas o možnost účasti v pohárech v rámci příští sezóny.

O soupeře Votroků rozhodne zítřejší závěrečné kolo skupiny o titul.

Fortuna liga, semifinále play-off o Konferenční ligu. Sobota 25. května 2024, 18:00

FC Hradec Králové - FK Teplice 2:0 (0:0)

Branky a přihrávky:  50. Pilař (P. Juliš), 60. Pilař (pen.)

Rozhodčí:  Starý – Kříž, Leška.

Žluté karty:  47. Juliš, 59. Sabou (mimo hřiště) – 58. Kričfaluši, 62. Frťala (mimo hřiště), 70. Fila

Červené karty:  55. Kodeš

Držení míče:  51 % : 49 %. Střely na branku: 5:5. Střely mimo: 4:5. Rohy: 5:10. Ofsajdy: 0:3. Fauly: 14:7. Diváci: 7199.