Fantazie! Votroci využili chyb Hanáků a Sigmu porazili 3:1

5. května 2024

Královéhradečtí fotbalisté zvítězili v prvním semifinále play-off o účast v předkole Evropské konferenční ligy 3:1 nad Sigmou Olomouc. Zaplněná Malšovická aréna hnala Votroky za dalším domácím vítězstvím, v této sezóně zvítězil černobílý tým před svými fanoušky v rámci ligových klání už poosmé. Hanáci vstoupili do utkání lépe, ve 13. minutě se po nenápadné akci prosadil Šíp. Hradecké do zápasu vrátil vlastní gól Chvátala, který si nešťastně srazil do brány střelu Juliše. Východočeši poté trestali chyby v rozehrávce a zásluhou Vašulína a Horáka se dostali ještě před přestávkou do dvougólového vedení. To si tým Davida Horejše udržel a do odvety si tak připravil výtečnou výchozí pozici.

Fotbalisté Hradce Králové v úvodním semifinálovém utkání ligové nadstavbové skupiny o Evropu porazili doma Olomouc 3:1 a vykročili za postupem do finále. Sigma vedla díky trefě Jáchyma Šípa. O branky vítězů se postarali Danielové Vašulín a Horák, vlastní gól dal Juraj Chvátal. Odveta na Hané se hraje za týden. Postupující se ve finále utká s lepším z dvojice Teplice - Liberec (2:0).

"Votroci" byli vzhledem k výsledkům obou týmů v závěru základní části mírným favoritem, začátek však vyšel mnohem lépe Hanákům. Vodháněl se důrazně proklikal až před gólmana a jeho sólo zneškodnil Zadražil.

Hosté pak udeřili z nenápadné akce. Ventúra dlouhým pasem z půlky hřiště vysunul za obranu Šípa a záložník hlavou přeloboval zaskočeného gólmana. V ligové zaznamenali druhou trefu.

Domácí však ještě do přestávky předvedli velký obrat. Po rohovém kopu vypálili Petr Juliš a Chvátal si srazil míč do vlastní sítě. Velkou šanci zahodil zkušený Pilař, Východočechy to ale nemuselo mrzet.

Olomouc v závěru poločasu hned dvakrát pykala za lehké ztráty míče. Nejprve Vašulín střelou zdálky nachytal brankáře Stoppena a připsal si šestý gól v ligové všude. A jen o dvě minuty poté hosté darovali balon Horákovi. Obránce nabídky nepohrdl, po pěti měsících zase skóroval a posunul se na pět branek v nejvyšším ročníku soutěže.

Hostující kouč Saňák o přestávce reagoval dvojím střídáním, ale šance dál přebývaly na straně domácích. Obránce Klíma hrající 150. ligový souboj přestřelil, Julišova tečovaná střela orazítkovala tyč. Stoppena ohrozila také střídající Čmelík, po rohu pak mohl skórovat Kodeš. V nadějné pozici nemusí včas zareagovat Spáčil.

Papírové předpoklady se tak naplnily. Zatímco Sigma vyhrála jediný z posledních sedmi ligových duelů, Východočeši z posledních 12 utkání podlehli pouze o gól Sparty a Slavii.

Fortuna liga, semifinále play-off o Konferenční ligu. Neděle 5. května 2024, 15:00

FC Hradec Králové - SK Sigma Olomouc 3:1 (3:1)

Branky a nahrávky:  20. Chvátal (vla.), 42. Vašulín, 44. Horák – 13. Šíp (Ventúra)

Rozhodčí:  Radina – Kotík, Pochylý

Žluté karty:  89. Harazim – 9. Matys

Držení míče:  56 % : 44 %. Střely na branku: 7:5. Střely mimo: 8:1.

Rohy:  8:1. Ofsajdy: 2:2. Fauly: 16:13.

Diváci:  6529