Favorit nezaváhal. Hradec složil poslední Berany už v první třetině

26. prosinece 2021

Hokejisté Hradce Králové v období Vánoc splnili roli favorita a porazili dva momentálně nejhorší týmy extraligy. Po Kladnu (9:2) vyhráli v zápase 35. kola i na ledě posledního Zlína. Mountfield vykročil k výhře 5:2 nad houževnatými Berany třemi brankami v úvodní třetině.

Tři dny před vánočními svátky hokejisté Hradce Králové zničili Kladno (9:2) rychlým nástupem do utkání. A v podobném duchu začali i na svatého Štěpána na ledě posledního Zlína. Mountfield sice v zápase 35. kola extraligy nevylepšil svůj rekord v počtu gólů v první minutě utkání, což se mu v sezoně podařilo už sedmkrát, ale v první třetině se trefil hned třikrát.

Palbu ostrými začal po dvanácti minutách finský ostrostřelec Ahti Oksanen, jenž zakončil rychlou kombinační akci. Po necelých dvou minutách se rozjel do zlínské obrany Christophe Lalancette a švihem nedal brankáři Liboru Kašíkovi šanci zasáhnout.

Domácí Berani, kteří zpočátku zápasu nehráli vůbec zle, poté nevyužili velkou příležitost, když před prázdnou brankou neusměrnil puk do sítě Vladimir Michasjonok a čtyřicet vteřin před první přestávkou navýšil v početní výhodě hradecký náskok další povedenou ránou Kevin Klíma.

Do druhé třetiny už do domácí branky nenastoupil Libor Kašík, nahradil ho Daniel Huf, který ještě nestačil propotit svůj dres, aby už lovil puk ze sítě. Po dvou a půl minutách ho v přesilové hře překonal kapitán Radek Smoleňák.

Čisté konto neudržel ani hradecký gólman Štěpán Lukeš, jehož v závěrečné části překonal Michasjonok, lépe řečeno, ruský útočník po kombinaci už tentokrát trefil odkrytou branku. Následně se Zlín sám připravil o možnost Hradec více potrápit. Chybu Beranů v rozehrávce nekompromisně potrestal Radek Pilař.

Domácí rychle přispěchali s odpovědí, tentokrát po pěkné akci skóroval Pavel Kubiš, ale ze strany Beranů to byla už jen labutí píseň, tři body si odvezl hradecký tým.

V úterý 28. prosince v tabulce druhý Mountfield přivítá ve šlágru 36. kola vedoucí Třinec, na který ztrácí osm bodů, ale má zápas k dobru. Utkání začíná v ČPP Aréně v 17.20 hodin (přímý přenos vysílá ČT sport).

Hlasy trenérů:

Luboš Jenáček (Zlín): „Pokud proti kvalitnímu týmu jako je Hradec Králové nevyužijete přesilovku pět na tři, nejdete do vedení a naopak inkasujete, je to velmi těžké. Hradec má špičkový tým, hraje výborný hokej a má k dispozici rozdílové hráče. Ti svou roli potvrdili při rovnovážném stavu a v přesilových hrách. My jsme si v početní výhodě vůbec nepomohli. Na druhou stranu jsem rád, že kluci bojovali až do konce. Dali jsme poté dvě pěkné branky a musíme se chytat i maličkostí. Nezabalili jsme to, zkrátka jsme chtěli vyhrát třetí třetinu, což se nám podařilo. I takové dílčí úspěchy je potřeba ocenit. Hradec byl nad naše síly a zaslouženě vyhrál."

Ladislav Čihák (Hradec Králové): „Gólově se nám povedla první třetina, v níž jsme Zlínu odskočili. Měli jsme pár momentů, kdy jsme trochu chybovali. Zlín byl nebezpečný v protiútocích, naštěstí je neproměňoval. V kabině jsme si řekli, že se toho musíme vyvarovat, neboť i za stavu 4:0 to bylo nebezpečné. Zápas se v dalším průběhu trochu zdramatizoval po naší chybě v obranném pásmu. Celkově jsme odehráli solidní utkání a jsme rádi, že jsme tady vyhráli. Teď se soustředíme na dalšího soupeře."

Zlín - Hradec Králové 2:5 (0:3, 0:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 48. Michasjonok (M. Novotný), 53. Kubiš (Gazda) - 12. Oksanen (Šalda, McCormack), 14. Lalancette (Lamper), 20. Kevin Klíma (Orsava, McCormack), 23. Smoleňák (Oksanen, Blain), 52. Pilař.
Rozhodčí: Pešina, Pilný – Hynek, Ganger.
Vyloučení: 7:6. Využití: 0:2. Diváci: 1000 (omezený počet).
PSG Berani Zlín: Kašík (21. Huf) – Mamčics, Gazda, Suhrada, Němec, Žižka, Ferenc, Novotný – Kubiš, Honejsek, Mallet – Zabusovs, Veselý, Michasjonok – Frömel, Sedláček, Vopelka – Flynn, Karafiát, Fryšara. Trenér L. Jenáček.
Mountfield HK: Lukeš – Nedomlel, Blain, Gaspar, Pavlík, Šalda, McCormack – Smoleňák, Lalancette, Oksanen – Perret, Kevin Klíma, Jergl – Lamper, Lev, Kelly Klíma – Pilař, Koukal, Orsava – Štohanzl. Trenér: T. Martinec.