20.8ºC

Historický triumf. Hradec získal Prezidentský pohár!

4. března 2022

Zápis do dějin. Hokejisté Hradce Králové vyhráli základní část extraligy a získali Prezidentský pohár! Mountfield o dosud největším úspěchu v historii klubu rozhodl vítězstvím v 58. kole nad Litvínovem 3:0. Dvě kola před koncem soutěže má šestibodový náskok před druhým Třincem a lepší bilanci ze vzájemných zápasů. Svěřenci trenéra Tomáše Martince tak půjdou do play off jako jeden z největších favoritů na zisk titulu.

Hokejisté Hradce Králové museli v utkání 58. kola porazit Litvínov v normální hrací době, aby si připsali tříbodový zisk, který by jim zajistil první místo v tabulce a tím i historický zisk Poháru prezidenta Českého svazu ledního hokeje. A to se povedlo.

Mountfield po výhře 3:0 nad Vervou vede extraligu dvě kola před koncem základní části o šest bodů před Třincem a jelikož má lepší bilanci ze vzájemných zápasů, už nemůže být Oceláři předstižen.

Ještě před utkáním pět a půl tisíce diváků aplausem ocenilo útočníka Jakuba Lva, který nastoupil k 594. zápasu v řadě, čímž překonal dosavadní rekord dalšího železného muže Petra Lešky.

„Asi moc nechodí k mantinelu a do rohů, když tohle všechno odehrál v kuse a nic se mu nestalo,“ okomentoval před utkáním kapitán Radek Smoleňák individuální úspěch spoluhráče. Jednatřicetiletý Lev převzal pamětní dres a také on se zapsal do historických tabulek.

Mountfield vykročil k zisku Prezidentského poháru už v první třetině. V úvodu zápasu ale nejprve na litvínovské straně zahrozil Giorgio Estephan, kanadský útočník, jenž dvěma asistencemi a gólem v nájezdech rozhodl úterní dohrávku 43. kola na severu Čech (3:2 sn), ale domácí byli jasně lepší.

Stejně jako v předchozím vzájemném duelu Východočeši také jako první udeřili. Nejprve přečkali oslabení po vyloučení Bohumila Janka, aby hned hostující obraně unikla letka vedená Kevinem Klímou, který také akci po přihrávce Aleše Jergla přesně zakončil.

Hradecký tým v dalším průběhu podával směrem do defenzivy koncentrovaný výkon, a když už litvínovští hráči pronikli za obrannou tvrz, zasáhl gólman Filip Novotný.

V závěru první třetiny domácí náskok navýšili, když se odražený puk v útočném pásmu dostal ke Kevinu Klímovi, který ho chytře přistrčil Jordannu Perretovi a francouzský útočník kličkou nedal šanci brankáři Godlovi zasáhnout.

Druhou třetinu zahájila potyčka mezi Stříteským, který skočil na Smoleňáka poté, co se snažil dorazit puk do branky Denise Godly. Slovenský gólman pak ve velké šanci vychytal v nájezdu Christophea Lalancettea a dál držel Vervu v naději na dobrý výsledek.

V polovině zápasu hradecký tým zachránila horní tyč po ráně Svobody. To samé se událo na druhé straně po střele Graeme McCormacka. Otevřený hokej pokračoval až do konce utkání. Velký potlesk si vysloužil litvínovský Zdráhal za gesto fair play, když odvolal vyloučení Nedomlela.

V závěru Litvínovští, které vede exhradecký kouč Vladimír Růžička, odvolali gólmana Godlu, ale při powerplay Nikita Ščerbak zachytil puk, vyslal Kellyho Klímu, jenž pečetil triumf. Brankář Filip Novotný uhájil třetí čisté konto po svém příchodu na východ Čech.

Hradec Králové tak poprvé v historii slaví zisk Prezidentského poháru!

Ve zbytku základní části Mountfield čekají dva duely – v neděli 6. března ve Vítkovicích (17.00) a v úterý 8. března doma s Českými Budějovicemi (17.20).

Čtvrtfinálové boje v play off svěřenci trenéra Tomáše Martince rozehrají prvními dvěma zápasy na domácím ledě 19. a 20. března. Soupeř vzejde z předkola.

Hlasy trenérů:

Tomáš Martinec (Hradec Králové): „Byl to výjimečný zápas v parádní kulise. Dvě třetiny jsme byli výrazně lepší, ale bohužel jsme neproměňovali jasné šance a vedli jenom 2:0. Ve třetí třetině jsme se o to trošičku báli a Litvínov měl svoje šance. Výsledku si moc vážíme, jsme rádi, že se nám to podařilo dotáhnout už dneska a mohli jsme s fanoušky oslavit Prezidentský pohár."

Vladimír Růžička (Litvínov): „Hradec dokázal, proč je první. Od začátku až do konce byl ve všem lepší a výsledek je ještě přívětivý k tomu, jak zápas vypadal. Nezbývá nám než mu pogratulovat k vítězství v základní části a přejeme hodně štěstí dál."

Hradec Králové - Litvínov 3:0 (2:0, 0:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 4. Kevin Klíma (Jergl), 18. Perret (Kevin Klíma), 59. Kelly Klíma (Ščerbak).
Rozhodčí: Pražák, Pilný - Gerát, Hynek. Vyloučení: 2:2. Bez využití. Diváci: 5536.
Mountfield HK: F. Novotný - Blain, Nedomlel, F. Pavlík, Kalina, McCormack, Jank - Oksanen, Lev, Smoleňák - Jergl, Kevin Klíma, Perret - Kelly Klíma, Lalancette, Miškář - Orsava, Cingel, Pilař - Ščerbak. Trenér: T. Martinec.
HC Verva Litvínov: Godla - Stříteský, D. Kolář, Strejček, Hrbas, D. Zeman, Demel - P. Zdráhal, Estephan, M. Sukeľ - Jarůšek, Fronk, P. Straka - P. Svoboda, Gerhát, A. Kudrna - M. Havelka, V. Hübl, Zygmunt - F. Lukeš. Trenér: V. Růžička.