Hořký konec! Hradec vyřazen. Boleslav jde do semifinále

27. března 2022

Veleúspěšná sezona v podání hokejistů Hradce Králové má hořkou tečku. Mountfield, vítěz základní části, prohrál v pátém utkání čtvrtfinále play off na domácím ledě s Mladou Boleslaví 3:4 v prodloužení, celou sérii 1:4 na zápasy a z bojů o vysněný titul je vyřazen. V letošním ročníku extraligy zapíše konečné páté místo. „Bohužel hned ten první krok jsme neudělali," pronesl útočník Petr Koukal.

Hokejisté Hradce Králové za nepříznivého stavu čtvrtfinále play off s Mladou Boleslaví svorně prohlašovali: „Ještě není konec.“ Bohužel svým slovům v pátém zápase nedostáli. Po prohře 3:4 v prodloužení v domácím pátém utkání, prohráli i celou sérii 1:4 na zápasy a letošní sezona pro ně končí. Dál postupují Bruslaři, až jedenáctý tým po základní části, v semifinále se utkají s Třincem. Pro držitele Prezidentského poháru za vítězství v základní části extraligy je to hořké zklamání. Mountfield v letošním ročníku zapíše konečné páté místo.

„Všichni jsme se viděli, že půjdeme bojovat už někdě o finále, ale v play off se musí jít krok po kroku a my jsme bohužel hned ten první neudělali," řekl po utkání útočník Petr Koukal, v devětatřiceti letech nejzkušenější hráč Mountfieldu.

Východočeši si před zápasem nechtěli připustit to, co se před nimi stalo v play off sedmi týmům, které po triumfu v základní části vypadly hned ve čtvrtfinále. Naposledy historický výpadek potkal před deseti lety Spartu, před ní se mezi nešťastnými ocitly Pardubice, Liberec či Plzeň.

V brance opět s Novotným

Mountfield, do jehož branky se vrátil Filip Novotný, který pro zranění odstoupil z druhého zápasu série, také na Bruslaře vlétl a ze svojí převahy vytěžil tolik kýžený vedoucí gól. Po třech minutách vypálil Petr Koukal, jeho střela propadla mezi betony Gašpera Krošelja a na brankové čáře Jakub Orsava v pádu dorazil puk do sítě.

Domácím tak vstup do důležitého souboje, v němž museli vyhrát, vyšel. „Dílčí cíl, jít do vedení, jsme splnili. Škoda, že jsme v oslabení dostali gól místo toho, abychom přidali druhý,“ uvedl k průběhu utkání Koukal.

Hradecký gólman Novotný nechtěně vystřelil puk do hlediště, na trestnou lavici místo něj usedl Radek Smoleňák a Středočeši využili vůbec první přesilovku v této sérii. Povedlo se jim to až na dvacátý pokus, když rychlou kombinační akci zakončil Jan Stránky, který svoji střelu ještě otřel o nohu Blaina. „Někdo z kluků říkal, že puk trefil mantinel," komentoval Koukal situaci při Novotného odpálení kotouče.

Začínalo se znovu. „Kdo za tím víc půjde, ten to urve,“ tušil Koukal. Hradečtí spustili tlak. Nejprve Lalancette netrefil odkrytou branku, dvakrát Krošelja nepřekonal ani Kalina, až před koncem druhé třetiny Perret nabil kanón Aleši Jerglovi, jenž ránou z první překonal padajícího boleslavského brankáře.

Obrat Bruslařů a vyrovnání Ščerbaka

Úkol pro třetí třetinu zněl z pohledu Hradce jasně. Nepustit těsné vedení 2:1, ale to se nepodvedlo. Domácí dokonce inkasovali dvakrát. Nejdřív boleslavskému týmu vyšla rychlá akce a Pláněk přesnou nahrávkou připravil puk na dorážku Ondřeji Najmanovi.

Tohle byla pro Mountfield tvrdá rána a další úder přišel za tři minuty, když obraně proklouzl Oscar Flynn a po kličce Novotnému otočil skóre.

Hradci zbývalo na odvrácení vyřazení ze čtvrtfinále deset minut. Domácí nejprve ubránili oslabení, v němž měl naopak velkou šanci Cingel, aby čtyři minuty před koncem utkání měli početní výhodu po faulu střelce třetí branky Najmana.

Jakmile Hradečtí získali puk, Novotný zamířil na střídačku a hrálo se 6 na 4. Výsledkem byly rána Pavlíka a dvě střely Oksanena, jenže finský nejlepší střelec Mountfieldu v základní části ani tentokrát gólovou smůlu v play off neprolomil.

Přesto Hradečtí potřetí za sebou v sérii v závěru zápasu vyrovnali skóre. Dvakrát se jim to povedlo v Mladé Boleslavi, tentokrát po kombinační akci zametl puk pod břevno Nikita Ščerbak, ruský útočník zaznamenal svůj první gól ve vyřazovacích bojích.

Prodloužení rozsekl kat Kelemen

Od pátého zápasu série už utkání po dvacetiminutovém prodloužení nerozhodují nájezdy, ale hraje se tak dlouho, dokud jeden z týmů nevstřelí vítězný gól.

Kdo čekal opatrnou hru, byl na omylu. Oba celky se do sebe pustily, útoky se střídaly na obou stranách. V dresu Hradce zase pálil Oksanen, ale trefil jen rameno Krošelje.

Rozuzlení přišlo brzy a pro Hradec mělo hořkou příchuť. V 68. minutě Ševcovu střelu z otočky pohotovou tečí umístil do sítě hradecký kat a nejplepší střelec play off Miloš Kelemen.

„Zatímco Mladá Boleslav se mohla spolehnout na všech osmnáct hráčů a brankáře Krošelje jako devatenáctého, tak Hradci zahrálo deset jedenáct hráčů, ostatních osm nenavázalo na výkony ze základní části,“ ukázal na jeden z důvodů hradeckého vyřazení David Pospíšil, televizní expert a bývalý hokejista.

„Zažil jsem to tehdy už v Pardubicích, kdy jsme po vítězství v základní části skončili ve čtvrtfinále. Je to sport. Teď jsme prohráli třikrát po sobě v prodloužení. Bohužel jsme neměli potřebnou kliku. I teď jsme před rozhodujícím gólem udělali chybu," poukázal Petr Koukal. „Všechny zápasy v sérii byly stejné. Zatímco Boleslav naše chyby potrestala, my to bohužel nedokázali," dodal mistr světa z roku 2010.

Hlasy trenérů:

Tomáš Martinec (Hradec Králové): „Chtěl bych pogratulovat Boleslavi, protože vyhrála čtyři zápasy a zaslouženě postoupila dál. Dnešní zápas byl zase vyrovnaný, Boleslavi výborně chytal brankář (Krošelj) celou sérii a i dnes měl skvělé zákroky. Přestože jsme bojovali a rvali se do poslední vteřiny, tak si myslím, že se na nás v zápase opět projevila velká nervozita. Neměli jsme tu správnou energii a Boleslav byla soudržná, bojovná a zodpovědná. V rozhodujících momentech byla lepší. První zápas série jsme zvládli, ve druhém jsme měli za stavu 2:0 pětiminutovou přesilovku a měli jsme Boleslav na lopatě, ale tam se nám nepodařilo odskočit, zápas jsme nakonec ztratili a od té doby jsme byli v té sérii hodně nervózní. To nás malinko svazovalo. Náš pohyb a neproměněné šance pramenily z té nervozity. Nezvládli jsme tu roli favorita. Každý zápas byl o malých detailech a Boleslav to v rozhodujících momentech překlopila na svoji stranu. Základní část byla skvělá, ale play off je jiná soutěž a Boleslav to znovu ukázala. My jsme to nezvládli mentálně hlavou."

Radim Rulík (Mladá Boleslav): „Očekávali jsme, že na nás Hradec nastoupí, což se stalo. Dostal se do vedení 1:0 a úvod byl jednoznačně v jeho režii. Pak se to začalo trošičku srovnávat a jsme strašně rádi, že se nám podařil v zápase obrat. Když už to vypadalo strašně nadějně, ta jsme šli do čtyř a věděli jsme, že Hradec bude hrát šest na čtyři. Má na to výborné typy hráčů. Vlastně jsme je neubránili dvakrát v šest na čtyři a jednou v šest na pět, takže mě ani nepřekvapilo, že se nám to teď nepovedlo. Samozřejmě jsme doufal, že to zvládneme, ale síla Hradce v téhle činnosti je obrovská. Pro nás bylo klíčové, že jsme se v přestávce trošku srovnali, a v prodloužení jsme byli šťastnější. Tento zápas i celá série mohly dopadnout úplně opačně, ale my jsme udělali na ledě, co šlo. Nechali jsme tam všechno. Tahalo se to úplně o milimetry a my jsme rádi, že jsme šťastnějším týmem, protože Hradec byl jednoznačný favorit série."

Hradec Králové - Mladá Boleslav 3:4 v prodl. (1:1, 1:0, 1:2 - 0:1)

Branky a nahrávky: 4. Orsava (Koukal, Cingel), 37. Jergl (Perret, Kevin Klíma), 58. Ščerbak (Orsava, Jergl) - 17. J. Stránský (P. Kousal, O. Najman), 47. O. Najman (Pláněk, Jánošík), 50. Flynn (D. Šťastný, Pláněk), 68. Kelemen (Ševc, Lunter).
Rozhodčí: Mrkva, Kika - Frodl, Komárek.
Vyloučení: 3:2. Využití: 1:1. Diváci: 5323. Konečný stav série: 1:4.
Mountfield HK: F. Novotný - Blain, Nedomlel, F. Pavlík, Kalina, McCormack, Jank - Oksanen, Lev, Smoleňák - Jergl, Kevin Klíma, Perret - Kelly Klíma, Lalancette, Ščerbak - Orsava, Koukal, Cingel - Miškář. Trenér: T. Martinec.
BK Mladá Boleslav:Krošelj - Ševc, Pýcha, Pláněk, Jánošík, Fillman, Lintuniemi - D. Šťastný, Bičevskis, Kotala - P. Kousal, O. Najman, Flynn - Kelemen, Fořt, Lunter - J. Stránský, T. Knotek, Eberle. Trenér: R. Rulík.

• 4. zápas – čtvrtek 24. března:
    Mladá Boleslav – Hradec Králové 4:3 v prodl.
  • 5. zápas – neděle 27. března
    Hradec Králové – Mladá Boleslav 3:4 v prodl.
    Konečný stav série: 1:4

Další zápasy: Třinec – Vítkovice 3:0, 2:1, 2:1, 2:1 - konečný stav série: 4:0, Sparta Praha – Liberec 7:0, 3:2, 2:1, 2:4, České Budějovice - Pardubice 3:1, 3:2, 2:1, 2:3. Pozn.: Hraje se na čtyři vítězné zápasy.