Hradci srazila vaz vyloučení, z derby se vrací bez bodu

26. listopadu 2023

Druhé východočeské derby v aktuálním extraligovém ročníku rozhodly především přesilové hry. Pardubice jich dostaly k dispozici celkem sedm, přičemž využily rovnou tři. Všechny navíc od 24. minuty dále, kdy srovnal stav zápasu svým patnáctým gólem v sezoně Oliver Okuliar. Přestože Lvi nic nevzdali a snížili v polovině 54. minuty z hole Davida Šťastného, v závěru už větší drama nenastalo, naopak přidal pojišťovací branku Jan Mandát.

Dynamo skórovalo z první akce, Hradec přečkal dvojnásobné oslabení

Hradec do derby vstoupil o něco lépe, k čemuž mu pomohla i přesilovka již po necelé minutě hry. Slibně vypadající herní situaci ale gólem nezužitkoval a Dynamu na vedení stačilo první zakončení mezi tři tyče. Souhra skončila na hokejce Roberta Kousala, který bez potíží trefil puk do odkryté branky.

Hostům se dařilo velmi dobře napadat rozehrávku Pardubic, z čehož pramenily šance. Patrik Miškář ale po podklouznutí Čerešňáka na konci 13. minuty neuspěl. Lvi poté přečkali i dlouhé oslabení tři proti pěti, kdy se zaskvěl především Jan Lukáš proti zakončení Sedláka dvě sekundy před sirénou.

Okuliar srovnal, Pardubice odskočily díky Kautovi

Ve druhé třetině Mountfield rychle srovnal. Oliver Okuliar nejprve připravil tutovku pro Blaina, kanadský obránce sice selhal, Okuliar však dostal prostor na dorážku, kterou už bez potíží přetavil v gól. Hosté však dojížděli na častá vyloučení a v polovině 26. minuty znovu ztráceli po výborné trefě Martina Kauta.

Trend častých vyloučení pokračoval i nadále a Dynamo mohlo uskočit do vyššího vedení, hradecká obrana ale stále odolávala. Půl minuty před sirénou dokonce mohli Hradečtí i srovnat, Patrik Miškář však z druhé vlny trefil jenom Košťálka.

Přesilovky rozhodly, výhru domácích řídil dvougólový Kaut

Pardubice byly na začátku třetí periody pod velkým tlakem a Hradec měl několik vyložených šancí, jeho nápor ale necitlivě ukončil hlavní rozhodčí dvěma minutami pro Estephana za nesportovní chování. V pořadí šestou přesilovku navíc využil za 14 sekund opět Martin Kaut.

Jiné to nebylo ani na konci 49. minuty, to se prosadil po Kousalově střílené nahrávce David Cienciala. Hradec poté sice cítil drama a snížil díky Davidu Šťastnému, Jan Mandát ale při power-play definitivně zpečetil výhru Dynama, a to poměrem 5:2.

Ohlasy trenérů:

Aleš Krátoška (HC Dynamo Pardubice): Duel rozhodly tři proměněné přesilovky z naší strany. Zápas měl ale jinak velkou kvalitu, Hradec hrál velmi dobře, zmíním například pasáž, kdy nás na začátku třetí třetiny šest minut zatlačil. Jsme tak rádi, že jsme domácí derby zvládli, k čemuž pomohly právě proměněné přesilovky.

Tomáš Martinec (Mountfield HK): Musím říct, že nás prohra samozřejmě mrzí, ale myslím si, že se snažil tým odvést maximum. Při hře 5 na 5 jsme byli rovnocenným soupeřem, zápas ale rozhodly přesilovky. Sedm vyloučení, zvláště v Pardubicích, je opravdu moc a bylo těžké se soupeřem v tomto držet krok. Dostali jsme v oslabení tři branky, a to rozhodlo.

22. kolo hokejové extraligy

HC Dynamo Pardubice - Mountfield Hradec Králové 5:2 (1:0, 1:1, 3:1)

Branky a nahrávky: 4. R. Kousal (Zohorna, Čerešňák), 26. Kaut (Radil), 46. Kaut (Sedlák, Hyka), 49. Cienciala (R. Kousal, Zohorna), 59. Mandát – 24. Okuliar (Blain), 54. Šťastný (Blain). Rozhodčí: Pražák, Šindel – Lhotský, Zíka. Vyloučení: 2:7. Využití: 3:0. Diváci: 10194.

Sestavy:

Pardubice: Will - Musil, Čerešňák, Dvořák, Košťálek, Vála, Kolář, Bučko - Říčka, Sedlák, Hyka - Kousal, Zohorna, Radil - Cienciala, Musil, Kaut - Mandát, Poulíček, Paulovič. Trenér: Varaďa.

Hradec Králové: Lukáš - Jank, Blain, Kalina, Pláněk, Pavelka, Freibergs, Marcel - Pavlík, Miškář, Eberle - Okuliar, Tamáši, Jasper - Perret, Lalancette, Estephan - Šťastný, Pilař, Chalupa. Trenér: T. Martinec.