23.3ºC

Naděžda

Hradci stačily dvě třetiny k tomu, aby rozložil Motor

28. září 2022

Po zaváhání v Kladně se hokejisté Hradce Králové vrátili vítěznou cestu. Mountfield v emotivním utkání 5. kola extraligy porazil České Budějovice 3:1, když se v prvních dvou třetinách střelecky prosadili Nikita Ščerbak, Radek Smoleňák a Aleš Jergl. Motor navíc od vyššího přídělu zachránil brankář Dominik Hrachovina.

Hokejistům Hradce Králové stačily dvě třetiny, v nichž podali jistý a suverénní výkon, k tomu, aby v 5. kole extraligy vyhráli 3:1 nad Českými Budějovicemi. Kvůli marodce dres Mountfieldu oblékli z partnerského Kolína povolaní obránci Čáp a Piegl.

Od začátku byl zápas především soubojem domácích útočníků s gólmanem Dominikem Hrachovinou i jeho brankovou konstrukcí. Lev v úvodní přesilovce napálil tyčku, ale po necelých třech minutách hry už rozjásal hradecké hlediště ruský útočník Nikita Ščerbak.

Mountfield měl další velké šance dokonce i ve vlastním oslabení, kdy na Hrachovinovi ztroskotali Lev a Okuliar, který také trefil tyč. A střeleckou nemohoucnost neukončil před přestávkou ani kapitán Radek Smoleňák. Na druhé straně se brankář Jan Růžička nejvíc dostal do akce, kdy vyjel z branky a bolestivě se srazil s Cingeľem.

Hradečtí protrhli gólový zmar až v úvodu prostřední části, kdy jim pomohla druhá přesilová hra za nesportovní chování českobudějovické střídačky, kterou Smoleňák využil hned po osmi vteřinách. Následně gólmana Hrachovinu nepřekonali v přečíslení Okuliar s Kevinem Klímou.

Na straně domácích také stálo štěstí, když Motor měl 27 sekund dlouhou početní výhodu pět na tři a Hanzlovu střelu zastavila tyčka. Potom už zase vládl Hradec a po dalších nevyužitých možnostech Okuliara a Kevina Klímy se trefil Aleš Jergl, jehož střelu Hrachovina kvůli zakrytému výhledu zaregistroval až v síti. Útočník Jergl stejně jako Ščerbak skóroval poprvé v sezoně.

Brankář Růžička byl blízko svého prvního čistého konta na východě Čech v extralize, ale nakonec nulu nazapsal. Při vyloučení Kevina Klímy hradeckého gólaman překonal Hanzl.

V závěru je vyfasoval čtyři minuty Lev po faulu vysokou holí na Gulaše, ale budějovický tlak domácí ubránili. Tečku za zápasem pak udělal druhý trest za komentáře k rozhodčím pro hostujícího trenéra Jaroslava Modrého.

Hlasy trenérů:

Petr Svoboda (Hradec Králové): „Měli jsme velice dobrý vstup do utkání a spoustu šancí. Dvě třetiny byly z naší strany velice dobré, Budějovice jsme přehrávali. Strašně důležité bylo, že jsme ubránili i oslabení tři na pět. Ve třetí třetině jsme se trošku strachovali o výsledek a nehráli tak dobře. Jsme rádi za dvě využité přesilovky, naopak nás mrzí spousta zbytečných oslabení. Ta nás příště můžou mrzet."

Jaroslav Modrý (Č. Budějovice): „Hned jsme dostali gól v oslabení, což začátek utkání poznamenalo. Když jsme se nadechovali, udělal jsem chybu já. Nechal jsem se unést a zavinil druhý gól, za což jsem se našemu týmu omluvil. Dostávali jsme se zpátky do utkání, měli jsme pár přesilových her včetně pět na tři, ale dali jsme jen jeden gól a už jsme to neuhráli."

Hokejové extraligy - 5. kolo:

Hradec Králové - Č. Budějovice 3:1 (1:0, 2:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 3. Ščerbak (Cingeľ), 21. Smoleňák (Lev, Blain), 31. Jergl - 46. M. Hanzl (Pech, Dzierkals).
Rozhodčí: Kika, Veselý - Gerát, Hynek. Vyloučení: 8:6. Využití: 2:1. Diváci: 3673.
Mountfield HK: J. Růžička - Blain, Nedomlel, McCormack, Kalina, Čáp, Jank, Piegl - Ščerbak, Lalancette, Zachar - Lev, Cingeľ, Smoleňák - Jergl, Kevin Klíma, Okuliar - Pajer, Štohanzl, R. Pavlík. Trenér: T. Martinec.
HC Motor České Budějovice: Hrachovina - Vráblík, Štencel, Šenkeřík, Kachyňa, Hovorka, Bindulis - Gulaš, Pech, F. Přikryl - Valský, Z. Doležal, Koláček - Karabáček, M. Toman, Dzierkals - V. Tomeček, M. Hanzl, Strnad. Trenér: Modrý.

Další výsledky:

Brno - Třinec 2:4, Litvínov - Kladno 1:2 v prodl., Mladá Boleslav - Liberec 2:1 v prodl., Plzeň - Karlovy Vary 6:3, Olomouc - Pardubice 1:2, Sparta - Vítkovice 5:3.