Hradec gólovým uragánem ve druhé třetině odfoukl Plzeň a má rekord

19. listopadu 2021

Jak před reprezentační pauzou hokejisté Hradce Králové skončili, tak také začali. Vítězně. Mountfield ve 24. kole extraligy doma porazil Plzeň 7:4, když Škodovku ve druhé třetině zlomil pěti góly v rozmezí necelých deseti minut. Zároveň si připsal rekordní osmou výhru v řadě. Tolikrát za sebou ještě v české nejvyšší soutěži nevyhrál. Dvě branky vstřelili finský útočník Ahti Oksanen a Kevin Klíma, který zapsal i asistenci.

V hradecké brance se po pětizápasové pauze znovu objevil Štěpán Lukeš, který si na turnaji Karjala Cup odbyl svoji reprezentační premiéru. A pětadvacetiletý gólman, stejně tak natěšení hradečtí fanoušci, nečekali na první gólovou radost dlouho. Už v 8. minutě zaúřadoval střelecký fantom posledních zápasů - Ahti Oksanen. Finský snajpr nabil ostrými, propálil všechno a navázal na svůj hattrick v derby s Pardubicemi.

Zatímco první třetina už víc radosti nepřinesla, přestože se hrál výborný hokej, ve druhé části se děly věci. Hradecké příznivce na tribunách ČPP Arény nejdříve doslova zmrazily dvě trefy Plzně. Nejprve ve 22. minutě Peter Čerešňák našel v přesilovce skulinu v Lukešově postoji a po něm v síti skončila i střela Jana Schleisse z úhlu.

Jenže Hradec se v téhle sezoně z nepříznivého skóre nerozklepe. Naopak. „Naše síla je v tom, že dokážeme otáčet zápasy, ve kterých prohráváme,“ řekl už před zápasem brankář Štěpán Lukeš, ale není jediný, kdo z hradeckých hráčů tohle říká.

Domácí se zdravě naštvali, vyhrnuli si rukávy a za dalších deset minut bylo utkání prakticky rozhodnuto. Gólový uragán, který zničil plzeňské naděje, se přehnal následovně: v 29. min. Kevin Klíma nadvakrát překonal Dominika Pavláta, ve 30. min. si hostujícího gólmana kličkou vychutnal Radek Pilař, ve 32. min. Patrik Lamper dorazil od zadního mantinelu odraženou střelu Orsavy.

Ve 36. min. Richard Nedomlel po sólové akci a odstavení obránce procedil puk mezi betony Pavláta a plzeňský gólman už to nevydržel. Odjel na střídačku a v brance ho nahradil Miroslav Svoboda. Jenže brankář, kterého Štěpán Lukeš vystřídal po první třetině v reprezentačním utkání s Finskem, se ještě ani nezpotil, když ho svou druhou trefou v zápase překonal Kevin Klíma.

V závěrečné třetině se zápas už dohrával. Plzeňští se sice dvěma góly Lukáše Kaňáka a exhradeckého Tomáše Mertla dotáhli na rozdíl dvou branek, ale v jejich powerplay je také svým druhým gólem v utkání dorazil Oksanen.

Hradečtí doma porazili Plzeň poprvé od září 2019 a v extralize vyhráli už osmnáctý zápas z letošních dvaadvaceti. V tabulce z druhého místa ztrácejí na vedoucí Třinec stále pět bodů. V neděli Mountfield vyrazí do Mladé Boleslavi (16).

Hlasy trenérů:

Ladislav Čihák (Hradec Králové): „Dobře jsme začali, ale začátek druhé třetiny jsme zaspali. Soupeř byl sedm osm minut lepší, rychlejší a silnější v soubojích. Po zásluze nás potrestal a prohrávali jsme 1:2. Potom jsme se dokázali zmátořit a začali hrát to, co jsme chtěli. Měli jsme skvělé pasáže, v nichž jsme zápas jasně otočili. Třetí třetina mě trochu mrzí, měli jsme hrát poctivěji, ale jsem rád, že jsme utkání po reprezentační pauze zvládli."

Miloš Říha (Plzeň): „Z naší strany to nebyl úplně dobrý zápas. Měli jsme sice povedenou pasáž na začátku druhé třetiny, a to přesně do našeho druhého gólu. Od dalšího střídání už jsme ale prohráli skoro všechny osobní souboje, dostali branku a potom se to rozsypalo. Tenhle úsek rozhodl celý zápas, protože jsme inkasovali pětkrát v rychlém sledu. Domácí byli důraznější a celkově lepší. Vyhráli zaslouženě."

Hradec Králové - Plzeň 7:4 (1:0, 5:2, 1:2).

Branky a nahrávky: 8. Oksanen (Lev, Smoleňák), 29. Kevin Klíma (Blain), 30. Pilař (Šalda, McCormack), 32. Lamper (Orsava), 36. Nedomlel (Jergl, Kevin Klíma), 38. Kevin Klíma (Perret), 60. Oksanen (Koukal) - 22. Čerešňák (Bulíř), 28. Schleiss (Kodýtek), 54. L. Kaňák (Bulíř), 58. Mertl (Kaňák). Rozhodčí: Úlehla, Pražák - Lederer, Rožánek. Vyloučení: 6:2. Využití: 0:1. Diváci: 4010.
Mountfield HK: Š. Lukeš - Blain, Kalina, F. Pavlík, Gaspar, McCormack, Jank, Nedomlel - Oksanen, Lev, Smoleňák - Jergl, Kevin Klíma, Perret - Šalda, Lalancette, Pilař - Orsava, Koukal, Lamper. Trenér: T. Martinec.
HC Škoda Plzeň: Pavlát (36. M. Svoboda) - Čerešňák, Kaňák, Jiříček, Graňák, Budík, Kvasnička, Kremláček - Schleiss, Kodýtek, Dzierkals - M. Lang, Mertl, Suchý - Bulíř, G. Thorell, Blomstrand - Slanina, F. Přikryl, Kantner. Trenéři: Baďouček a Říha.