Hradec má v držení první příčku. Vyhrál na ledě Komety

27. února 2022

Hokejisté Hradce Králové potřetí v sezoně porazili Brno a vedou tabulku extraligy o dva body před druhým Třincem. Mountfield v zápase 57. kola vyhrál na ledě Komety 4:2, když utkání definitivně rozsekl ve třetí třetině a připsal si osmé vítězství v řadě.

Hokejisté Hradce Králové do zápasu vstupovali s vědomím, že v případě výhry se vrátí na první příčku tabulky, kterou měl po zápasech v týdnu zase v držení Třinec. To se nakonec Mountfieldu podařilo, vede extraligu s náskokem dvou bodů a má zápas k dobru, ale vítězství na ledě Komety Brno se nerodilo vůbec lehce. V 57. kole se mimo jiné rozhodlo o tom, že Zlín po 42 letech sestupuje z nejvyšší soutěže.

V duelu v Brně začaly branky padat až před koncem druhé třetiny a během tří minut padly hned tři. Skóre otevřel Kelly Klíma, jenž trefil horní roh branky Marka Čiliaka. Po chvíli vyrovnal domácí Marek Ďaloga, slovenský bronzový medailista z olympiády překonal gólmana Henriho Kiviaha ránou od modré čáry v přesilovce. Ještě do přestávky Hradec dostal do vedení z podobné situace Radek Pilař, který také pálil z dálky.

V závěrečné třetině se rozhořel lítý boj. V dresu Mountfieldu brankáře Čiliaka nepřekonal finský kanonýr Ahti Oksanen, ale v brněnské početní výhodě pláchl domácím francouzský rychlík Jordann Perret a mazáckou kličkou vstřelil třetí gól.

Svěřenci trenéra Tomáše Martince se snažili uzavřit obranu a hájili cennou výhru. Hráči Komety pronikli hradeckou tvrzí až 77 vteřin před koncem utkání, kdy se prosadil Petr Holík, ale při powerplay domácích definitivně střetnutí rozhodl kapitán Radek Smoleňák gólem do prázdné branky.

Mountfield, který porazil brněnskou Kometu potřetí v sezoně a vyhrál poosmé v řadě, v dalším utkání nastoupí v úterý 1. března v Litvínově (17.30).

Hlasy trenérů:

Jiří Kalous (Brno): „Ztráta na domácím ledě nás mrzí a to i z pohledu fanoušků, kteří se dnes nedočkali vítězství. Myslím si, že bylo vidět, jak na ledě všichni hráči dřeli. Není porážka jako porážka, z utkání musíme jít se vztyčenou hlavou. Nesmíme se nechat zlomit neúspěchy, jako je například spousta neproměněných šancí. Musíme se vyvarovat chyb, které děláme. Souvisí to i s tím, že máme spoustu mladých hráčů, kteří se učí. Zatím se nám nedaří dotahovat zápasy do konce."

Ladislav Čihák (Hradec Králové): „Jsem moc rád, že jsem konečně viděl diváky na tribunách. Obzvlášť tady v Brně, kde byli fanoušci vždycky hlasití. Utkání jsme vyhráli za tři body, s tím jsme samozřejmě spokojení, dostali jsme se do čela tabulky. Nicméně předvedená hra nebyla dobrá, neměli jsme tempo, neměli jsme starty na puk. Přechodová fáze nám první dvě třetiny vůbec nešla, ztráceli jsme spoustu kotoučů, tím jsme dostávali Kometu do šancí. Jsem ale rád, že jsme dokázali dát góly a nakonec našli cestu k vítězství. Ze zápasu se ale musíme poučit a příště předvést lepší výkon."

Brno - Hradec Králové 2:4 (0:0, 1:2, 1:2)

Branky a nahrávky: 38. Ďaloga (Kollár), 59. P. Holík (Mueller, Zaťovič) - 36. Kelly Klíma (Ščerbak, McCormack), 39. R. Pilař (Kelly Klíma), 46. Perret, 60. Smoleňák.
Rozhodčí: Pešina, Šír - Brejcha, Votrubec.
Vyloučení: 3:6. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 3500 (omezený počet).
HC Kometa Brno: Čiliak - Bartejs, Ďaloga, Tansey, Kučeřík, Fajmon, Gulaši, L. Doudera - Mueller, Krištof, Vincour - L. Horký, P. Holík, Zaťovič - Šoustal, A. Zbořil, Kollár - Šik, Rákos, Dočekal. Trenér: Kalous.
Mountfield HK:Kiviaho - Blain, Nedomlel, F. Pavlík, R. Pilař, McCormack, Jank, Kalina - Oksanen, Lev, Smoleňák - Jergl, Kevin Klíma, Perret - Kelly Klíma, Lalancette, Ščerbak - Orsava, Cingel. Trenér: T. Martinec.