Hradec měl navrch, ale vedení neudržel. S Vítkovicemi bere bod

23. ledna 2024

Dvě třetiny prakticky na jednu bránu, přesto z toho nejsou tři body. Hradečtí hokejisté neodehráli proti Vítkovicím vůbec špatný duel, ještě v první třetině dokázali obrátit vývoj duelu a nerozhodilo je ani srovnání hostí na konci 41. minuty. Jenže parádní akce Davida Šťastného na začátku 48. minuty klíčová nebyla. V power-play totiž dokázali Ostravané vyrovnat, v nájezdech pak rozhodl hostující Rihards Bukarts - 3:4 po nájezdech.

Vítkovice ohrozily hradeckou branku v první třetině jen třikrát, přesto hned z první střely vytěžily v páté minutě vedení. Kalusovi chytře připravil pozici Rihards Bukarts, který tak zaznamenal premiérový kanadský bod po návratu do české extraligy.

Už za 36 sekund však srovnal bekhendovou dorážkou domácí kapitán Eberle. Mountfield tím dostal hru pod kontrolu, před první přestávkou otočil skóre díky skrytému pokusu Tamášiho a dál stupňoval svou převahu.

Soupeř ji zastavil prakticky jen v početní výhodě, jinak se dlouhé minuty bránil. Klimeš skvěle vykopl šance Šťastného a Okuliara, štěstí měl při Perretově dorážce ze vzduchu. Hradec Králové dal od poloviny prosince jen jednou víc než dva góly v základní hrací době a nyní se jeho největší bolest ozývala naplno.

Citlivější byla tím spíš, že po 59 sekundách třetí třetiny vyrovnal Barinka, k němuž v přesilovce prošla nahrávka Lakatoše. Vítkovický kapitán si přitom v ponechané výhodě málem vstřelil vlastní gól přes celé hřiště. Ostravanů byl najednou plný led a hnali se za obratem. Paradoxně však v tu chvíli udeřilo na druhé straně, když Klimeše překonal z ojedinělého protiútoku střelou nad lapačku Šťastný.

Pokračující enormní nápor hostů odrážel jen brankář Laurikainen, ale v 59. minutě ho při power play překonal Auvitu a Hradec musel jít popáté v řadě do prodloužení.

Na domácím ledě ještě nikdy v probíhající sezoně bonusový bod nezískal a nic se na tom nezměnilo ani tentokrát. V nájezdech skóroval jen jednou, a tak Vítkovicím vystřelil triumf ve čtvrté sérii Rihards Bukarts.

Ohlasy trenérů:

Tomáš Martinec (Mountfield HK): „Měli jsme dobrý vstup a i když jsme z první střely inkasovali, skóre jsme otočili na 2:1. Ve druhé třetině jsme ještě zvýšili pohyb, dostávali Vítkovice pod tlak a vytvořili si spoustu šancí, ale nedokázali jsme odskočit. Vítkovice potom začaly hrát lépe. I když jsme znovu vedli, v závěru jsme se začali bát o výsledek a soupeř zaslouženě vyrovnal. Bohužel jsme druhý bod ztratili v nájezdech."

Jiří Veber (HC Vítkovice Ridera): „Vstřelili jsme sice první gól, ale úvodní dvě třetiny od nás nebyly vůbec dobré. Byli jsme horším týmem a měli jsme štěstí, že jsme prohrávali jenom 1:2. Měřítko snesla až třetí třetina, kdy jsme se najednou uvolnili a začali hrát to, co jsme chtěli hrát od začátku. Zaplaťpánbůh, že jsme ve hře bez brankáře vyrovnali a druhý bod získali v samostatných nájezdech."

39. kolo hokejové extraligy:

Mountfield Hradec Králové - HC Vítkovice Ridera 3:4 po sam. nájezdech (2:1, 0:0, 1:2 - 0:0)

Branky a nahrávky: 6. Eberle (Estephan, Šťastný), 20. Tamáši (Perret), 48. Šťastný (Jank) - 5. M. Kalus (Rihards Bukarts, Percy), 41. Barinka (Chlán, Lakatoš), 59. Auvitu (Chlán, Percy), rozhodující sam. nájezd Rihards Bukarts. Rozhodčí: Jeřábek, Jaroš - Ondráček, J. Svoboda. Vyloučení: 3:4. Využití: 0:1. Diváci: 3224.

Sestavy:

Hradec Králové: Laurikainen - Blain, Kalina, Pláněk, T. Pavelka, Freibergs, Jank, Pilař - Okuliar, Tamáši, Perret - Jergl, Miškář, R. Pavlík - Eberle, Estephan, Šťastný - Jasper, Zachar, A. Novotný. Trenér: T. Martinec.

Vítkovice: Klimeš - Grman, Percy, L. Kovář, Mikuš, R. Jeřábek, Auvitu, Prčík - Lakatoš, Chlán, Fridrich - Barinka, Krieger, Roberts Bukarts - Rihards Bukarts, Claireaux, M. Kalus - Vondráček, T. Šoustal, Peterek. Trenér: Trnka.