Středa

2. dubna 2025

Nyní

15.4ºC

Zítra

16.8ºC

Svátek má

Erika

Hradec na třetí pokus řeší pomník starosty Ulricha, zapojit chce i veřejnost

14. listopadu 2024

Dočká se legendární hradecký starosta František Ulrich konečně důstojné připomínky? Hradecká radnice startuje třetí pokus o pořízení jeho pomníku či památníku, zapojit chce do něj tentokrát kromě odborníků i veřejnost. Debatu se sérií přednášek k pomníku radnice přichystala na 20. listopadu do Galerie moderního umění. Soutěž na samotný památník by město mohlo udělat v příštím roce, uvedl náměstek primátorky pro památkovou péči Adam Záruba (Změna pro Hradec). Dva neúspěšné pokusy o památník se odehrály před 14 a 22 lety.

Odbornou diskusí a pečlivou přípravou pořízení pomníku chce radnice předejít třetímu krachu. Podle Záruby je třeba brát v potaz řadu aspektů. "Památník by měl být srozumitelný pro širokou veřejnost, musí vystihnout podstatu odkazu dané osobnosti. Je ale potřeba se také zaměřit na to, jaké jsou limity stanovené památkovou péčí i majetkoprávními vztahy," uvedl.

Důležitou otázkou bude výběr místa pro památník. Již dříve Záruba uvedl, že pomník by mohl stát na Ulrichově náměstí. Radnice nedávno zadala zpracování stavebně-historického průzkumu Ulrichova náměstí za čtvrt milionu korun. Chce mimo jiné zjistit, jak prostor původně vypadal, které z původních prvků by stálo za to obnovit či zachovat.

První pokus z roku 2002 postavit pomník na Ulrichově náměstí ztroskotal na výhradách památkářů. Navržený pomník zachycoval Ulricha sedícího za psacím stolem, přičemž socha měla být na vysokém sloupu a lidé by ji sledovali z trojice dalekohledů. Památkáři návrh zamítli, pomník by podle nich narušil architektonicky ucelený prostor náměstí.

V roce 2010 radnice pořídila Ulrichovi sochu a umístila ji na náměstí Svobody. Socha sedícího starosty od sochaře Stanislava Hanzíka ale byla podle veřejnosti i odborníků nepovedená výtvarně i kvalitou provedení. Radnice proto dílo v roce 2011 nechala odvézt do veřejnosti nepřístupného areálu Technických služeb na letišti.

O novém důstojném památníku Františka Ulricha se v Hradci Králové od té doby hovořilo několikrát. Do veřejného prostoru téma opakovaně vnášel například současný radní Martin Soukup (ODS). Během posledních pěti let vyjádřili podporu novému pomníku i bývalý primátor Alexandr Hrabálek (ODS), jeho nástupkyně Pavlína Springerová (HDK), současná náměstkyně pro kulturu Ilona Dvořáková (nezávislá) nebo senátor Jan Holásek (Rozvíjíme Hradec). Například před posledními komunálními volbami se pro vytvoření nové sochy legendárního starosty vyslovili zástupci všech politických stran s jedinou výjimkou. Proti byl tehdy právě současný náměstek pro památkovou péči Adam Záruba. "Po dosavadních fiaskách bychom si v této věci měli dát na pár desetiletí pauzu a nechat to až na další generaci,“ řekl k tématu Záruba v roce 2019.

František Ulrich stál v čele radnice v letech 1895 až 1929. Město za jeho éry dostalo po zboření hradecké pevnosti moderní vzhled a zažilo zásadní rozvoj. Získalo například železniční a silniční spojení a regulaci Labe a Orlice. Do města Ulrich pozval významné architekty Jana Kotěru a Josefa Gočára. Hradci Králové se v té době začalo říkat salon republiky.

(kul, čtk, tz)
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Archiv Muzea východních Čech