23.3ºC

Naděžda

Hradec přetlačil Vítkovice. Soupeře sesadil z čela tabulky

20. prosinece 2022

Hokejisté Hradce Králové porazili v 29. kole extraligy Vítkovice 4:3 v prodloužení a soupeře sesadili z první příčky v tabulce. Hostům nestačily ani tři body amerického útočníka Petera Muellera, dramatický souboj rozhodl v poslední minutě prodloužení Jérémie Blain, kanadský obránce ve službách Východočechů.

Z čela tabulky už v letošní sezoně sesadili konkurenční Pardubice, tentokrát hokejisté Hradce Králové z vedoucí pozice extraligy vyšoupli Vítkovice. Mountfield doma vyhrál ve 29. kole 4:3 v prodloužení, když napínavé utkání rozsekl v poslední minutě prodloužení kanadský obránce Jérémie Blain.

Vítkovice měly hned v úvodu velkou šanci jít do vedení. Po dvou faulech vysokou hokejkou hrály i 49 sekund v pěti proti třem, domácí se ale jejich tlaku obětavě ubránili. A krátce nato sami otevřeli skóre. Francouzský útočník Perret, jenž po zranění nastoupil k prvnímu extraligovému zápasu v sezoně, vyslal dopředu Lva, a ten zamířil přesně do růžku branky.

Další hradecká radost v 19. minutě byla předčasná, rozhodčí si na videu potvrdili, že po úniku Radovana Pavlíka neskončil puk za gólmanem Stezkou. Ridera naopak zkraje druhé části vyrovnala, když s návratem vyloučeného hráče střílel přesně obránce Mikuš.

I další vývoj utkání řídily přesilové hry, oba soupeři už si ve dvojnásobné výhodě věděli rady. Mountfieldu vrátil náskok znovu Lev, jenž se položil do přihrávky Lalancetta, za tři minuty se nemýlil ani další osvědčený střelec Mueller.

Zápas nabíral každou minutou na atraktivitě. Jeho aktéři si tentokrát role prohodili, Vítkovice totiž díky Bukartsově brance v přečíslení poprvé vedly. Hradeckou odpověď připravil kapitán Filip Pavlík, jehož ránu si smolně srazil do vlastní branky Lakatoš. Hned v dalším střídání navíc Blain napálil tyč.

Druhá přestávka už strhující tempo výrazně zchladila, hrálo se o jeden rozhodující gól. Aktivnější Hradec ohrozil Stezku ve třetí části jen třikrát, i proto nabídlo velké šance na obou stranách až prodloužení. V jeho poslední minutě vyzval Zachar v přečíslení k vítězné trefě obránce Blaina.

Hlasy trenérů:

Tomáš Martinec (Hradec Králové): "Vítkovice mají silný tým, ne náhodou jsou nahoře v tabulce. Zápas byl hrozně těžký a bohužel strašně rozkouskovaný, bylo v něm spousta emocí a vyloučení. Myslím si, že remíza mu slušela. Bodu si moc vážíme a za to, že jsme získali ten druhý navíc, míří hráčům do kabiny velká pochvala."

Miloš Holaň (Vítkovice): "Na obou stranách byly velké nedostatky, hra byla rozháraná se spoustou vyloučení. Na začátku jsme si neporadili s přesilovými hrami a hned vzápětí jsme dostali gól. Ve druhé třetině se hrál atraktivní hokej nahoru dolů, do třetí jsme šli s tím, že bod je pro nás dobrý. Vrátili jsme se k systému, jaký bychom měli hrát, tedy obraně. V prodloužení si více šancí vytvořil asi Hradec, bohužel jsme to v závěru nesehráli dobře takticky. Po pauze ale s tak těžkým soupeřem venku bod bereme."

Hokejová extraliga - 29. kolo:

Hradec Králové - Vítkovice 4:3 v prodl. (1:0, 2:3, 0:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 9. Lev (Perret), 27. Lev (Lalancette), 38. F. Pavlík (Rosandič), 65. Blain (Zachar) - 24. Mikuš (Mueller, Lakatoš), 30. Mueller (Krieger), 34. Roberts Bukarts (Mueller). Rozhodčí: Kika, Kubičík - Lederer, Lučan. Vyloučení: 8:7. Využití: 1:1. Diváci: 4082.
Mountfield Hradec Králové: Kiviaho - McCormack, Jank, Blain, Marcel, F. Pavlík, Rosandič, Piegl - Lev, Lalancette, Cingeľ - Okuliar, Zachar, R. Pavlík - Jergl, Kevin Klíma, Perret - Kelly Klíma, Štohanzl, Pilař. Trenér: T. Martinec.
HC Vítkovice Ridera: Stezka - Raskob, Koch, Grman, Mikuš, Gewiese, Stehlík, L. Kovář - Lakatoš, Chlán, Fridrich - Mueller, Krieger, Roberts Bukarts - Bernovský, Dej, Kalus - R. Půček, Marosz, L. Krenželok. Trenér: Holaň.

Další výsledky

Třinec - Karlovy Vary 4:2, Mladá Boleslav - Č. Budějovice 2:1, Litvínov - Liberec 3:2 po sam. náj., Brno - Kladno 3:2 v prodl., Plzeň - Pardubice 0:2, Olomouc - Sparta Praha 0:1.

1. Pardubice 28 15 6 3 4 82:55 60
2. Vítkovice 29 15 4 6 4 97:74 59
3. Olomouc 29 14 3 1 11 74:61 49
4. Třinec 28 13 2 5 8 78:56 48
5. Sparta Praha 30 13 4 1 12 75:71 48
6. Plzeň 29 11 3 6 9 79:76 45
7. Brno 28 9 6 1 12 71:80 40
8. Liberec 28 7 5 8 8 78:74 39