Hradec pykal za vyloučení, Sparta rozhodla v přesilovkách

15. října 2023

Z Prahy se hradečtí hokejisté vrací bez bodu. Ve šlágru 11. kola přitom vedli díky parádní akci Blaina z 32. minuty, Sparta ale za necelé tři minuty srovnala. V emotivní třetí třetině plné vyloučení domácí zlomili hradecký odpor v přesilovkách. Nejprve se na začátku 54. minuty trefil Mozík, v následné početní výhodě pět na tři pak přidal pojišťovací gól Řepík. Lvi tak na Spartě padli 1:3.

Sparťané byli v úvodu aktivnější, gól ale nedali

První třetinu odehráli lépe domácí. Byli střelecky aktivnější a měli více ze hry. První šanci měli už po čtyřech minutách hry, kdy Horák přebruslil na pravém křídle Pavelku a vrátil pod sebe na Kousala, jehož ve vyložené pozici vychytal nadvakrát Bartošák. Ten si pak i poradil se zakončením Řepíka v přesilové hře.

Svižná perioda pokračovala i nadále a Sparta pokračovala v povedeném výkonu. Východočeši byli pod tlakem i při vyloučení Blaina za vyhození puku mimo hrací plochu, paradoxně v oslabení ale mohli jít do vedení. V polovině 14. minuty totiž jel sám na branku po Perretově přihrávce Marek Zachar, Kováře ale nepřekonal. Přestože musel Bartošák dvanáctkrát zasahovat, zatímco jeho protějšek jenom čtyřikrát, platil bezbrankový stav.

Individuální paráda Blaina a srovnání Najmana, po dvou třetinách 1:1

O poznání bojovnější druhou třetinu odstartovala nejlépe třetí útočná formace Sparty. Řepíkův pokus zpoza branky Bartošák na začátku 25. minuty bez potíží vyrazil před sebe, Horák však puk posunul na Kousala, jenž z mezikruží selhal a odmítl proměnit svou druhou tutovou situaci v zápase.

Vývoj duelu mohl nabrat jiný směr v 27. minutě. Nejprve šel na trestnou Vojtěch Mozík, k němuž se přidal o 62 sekund později Buchtele za vyhození puku vysoko přes mantinel na tribuny. Necelou minutu přesilovky 5 na 3 Lvi mohli využít až k samému konci, Jasper ale zblízka Blainem vystřelený puk od modré ze vzduchu za Kováře nesklepl.

Přesto šel Mountfield do vedení jako první, a to v čase 31:56. Jérémie Blain zavážel puk do útočného pásma na modré přešel kličkou přes bránícího Lajunena a otevřel se před ním prostor na střelu. Kovářovi puk trefil přesně nad rameno a otvírací trefou duelu si upevnil status nejproduktivnějšího beka extraligy. Sparta však srovnala necelých pět a půl minuty před koncem. Chybu Filipa Pavlíka na zadním mantinelu využil Ondřej Najman, vyjel si s pukem před brankoviště a nadvakrát uspěl.

Vyrovnaný duel rozhodly přesilovky, vítězný gól zapsal Mozík

Třetí dějství bylo dlouho vyrovnané a otevřené na obě strany. Až si možná mohli fanoušci myslet, že se bude prodlužovat. Jenže všechno změnila situace z poloviny 54. minuty. Freibergs šel podruhé za třetinu na trestnou a Sparta rozjela rychlou kombinaci, kterou završila přihrávka Kousala na modrou pro Vojtěcha Mozíka, jež prostřelil Bartošáka.

Krátce poté navíc šli Hradečtí do tří a domácí rozhodli. Kestner nejprve tvrdou střelou vyrazil Bartošákovi hůl z ruky a sparťané rozjeli sérii přihrávek, po které zakončoval do prázdné Michal Řepík. Na platnosti čtvrtého zásahu duelu nezměnila nic ani trenérská výzva Východočechů a Lvi odjeli z Prahy s prohrou 1:3.

Ohlasy trenérů:

Pavel Gross (HC Sparta Praha): „Po dvou porážkách jsme rádi za tři body. Dlouho to bylo vyrovnané, chci ale vyzdvihnout to, že jsme se zlepšili jak oproti zápasu v Litvínově, tak zápasu před týdnem. Je to dobré i pro naše fanoušky, dorazilo jich hodně a je to pro nás důležitý zápas, který jsme vyhráli. Vynaložili jsme mnohem více úsilí, častěji jsme na kotouči v útočném pásmu a drželi dobře oslabení, kdy jsme ustáli i dvě těžké situace ve druhé třetině. V první třetině nás navíc podržel i Kuba Kovář proti samostatnému úniku. V takto vyrovnaném utkání, plném osobních soubojů, lze i prohrát. Nesmíme si ale už dovolit to, jak jsme k tomu přistoupili před týdnem. Od tohoto se chceme odpíchnout a hrát dál.“

Tomáš Hamara (Mountfield HK):Jsme určitě trochu zklamaní. Nezvládli jsme, dlouho to přitom – alespoň výsledky – bylo stanoveno. Samozřejmě když uděláme takové hloupé chyby v obranné třetině, tak takový tým, jakým je Sparta, to dokáže potrestat. Vrátil bych se ale na začátek, kde jsme byli lehce ustrašení, nástup od nás nebyl ideální. Ve druhé třetině se to lámalo, měli jsme tam dvě početní výhody, z toho jedna dvojnásobná. Nevyužili jsme ani jednu a závěr jsme pak nedotáhli správně do konce. Dali jsme domácí šanci, kterou využili, a zaslouženě vyhráli.“

11. kolo hokejové extraligy:

HC Sparta Praha - Mountfield Hradec Králové 3:1 (0:0, 1:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 35. O. Najman, 54. Mozík (P. Kousal, R. Horák), 57. Řepík (R. Horák) - 33. Blain. Rozhodčí: Jeřábek, Kika - J. Svoboda, Špůr. Vyloučení: 6:8. Využití: 2:0. Diváci: 9035.

Sestavy:

Sparta:  Jakub Kovář - Mozík, Krejčík, Krutil, Kempný, Moravčík, Němeček - M. Forman, O. Najman, Buchtele - Kestner, J. Lajunen, Konečný - Řepík, R. Horák, P. Kousal - Hauser, D. Vitouch , Senčák. Trenér: Gross.

Hradec Králové:  P. Bartošák - Blain, Jank, F. Pavlík, Kalina, Freibergs, T. Pavelka, Gaspar - Okuliar, Zachar, R. Pavlík - Šťastný, Tamáši, Jasper - Jergl, Lalancette, Perret - Eberle, Pilař, A Novotný. Trenér: T. Martinec.​​