Hradec udolal Hanáky, rozhodl Kodeš prvním ligovým gólem

28. srpna 2022

Fotbalisté Hradce Králové porazili v pátém kole první ligy Olomouc 1:0, když o výhře rozhodl zkraje druhého poločasu Petr Kodeš svou první ligovou brankou. Votroci, kteří v tabulce poskočili na páté místo, hráli v domácím azylu v Mladé Boleslavi od 42. minuty v početní výhodě, když Hanákům byl vyloučen obránce Lukáš Vraštil.

Fotbalisté Hradce Králové vstupovali do utkání 5. kola první ligy s jasným cílem – navázat na pondělní výhru na Bohemians (2:1) a k dosavadním 6 získaným bodům přidat další tři, což se povedlo. Naopak Sigma Olomouc přidala čtvrtou prohru v řadě.

„Potřebovali jsme podepsat výhru na Bohemce, která v tomto kole remizovala na Spartě. Svazovalo nás to, bylo to ubojované vítězství. Olomouc třikrát nevyhrála, navíc se trápí v koncovce, což se dnes ukázalo a při nás stálo štěstí,“ glosoval utkání hradecký trenér Miroslav Koubek.

Boj převládal už od úvodu utkání, hra byla kouskovaná, bylo také vidět, že se utkaly dva týmy, které po čtyřech ligových kolech měly na kontě nejvíce faulů (Olomouc 59, Hradec 56).

Po necelé čtvrthodině střílel z vápna vedle branky Daniel Vašulín. Po necelé půlhodině se do největší šance dostala Sigma. Po rohovém kopu exhradeckého Zorvana brankář Michal Reichl nedosáhl na letící míč a hlavička Růska se otřela o břevno.

Vzápětí se po akci Spáčila a Breiteho dostal míč až před branku, ale Růsek ani Chytil se k zakončení nedostali. Na druhé straně Votroci zahrozili kapitánem Adamem Vlkanovou, který ovšem pálil vedle. A následně byla zblokovaná střela Vojtěcha Smrže.

Důležitý okamžik se udál před přestávkou. Hostující stoper Vraštil zasáhl podrážkou stehno pronikajícího Filipa Kubaly a rozhodčí Zbyněk Proske hned ukázal červenou kartu. Votrokům se tak nabídla více než pětačtyřicetiminutová početní výhoda.

„Kdyby nebylo tohoto vyloučení, tak tady vyhrajeme,“ byl přesvědčený olomoucký kouč Václav Jílek.

Po změně stran zahrozili jako první Hradečtí, kdy po centru Ryneše nedosáhl na míč Vašulín, ale pak už udeřilo. Kapitán Vlkanova v šestnáctce chytrou kličkou doslova posadil na zadek kapitána Breiteho, našel Petra Kodeše a ten napálil míč do sítě. Důrazný středopolař Votroků měl radost obrovskou – ve svém 89. utkání vstřelil první ligový gól!

„Určitě jsem to v hlavě měl. Sice jsem defenzivní záložník, ale pořád bych nějaká čísla mohl mít. Jsem rád, že mi to tam teď spadlo a uvidíme, třeba se ještě někdy trefím," usmíval se Kodeš, který pochválit Vlkanovu za přihrávku.

„Celá liga ví, že (Vlkanova) je výborný jeden na jednoho. Věřil jsem, že se uvolní. Možná jsem čekal, že to dá o kličku dřív, ale udělal pak ještě druhou. Fantasticky se uvolnil a krásně mě našel. Mně to stačilo jenom trefit někam nahoru," dodal šestadvacetiletý šťastný střelec.

O pár minut později měl na kopačce druhý gól Kubala, ale jeho ránu pohotově vyrazil gólman Trefil. Velkou příležitost spálil po hodině hry Ryneš, jenž netrefil odkrytou branku po centru Vlkanovy. A čtvrthodiny před koncem utkání si na druhé straně podobně vedl Růsek, jenž po přihrávce Matouška nedopravil míč do prázdné branky. „Gólman (Reichl) tu přihrávku trochu tečoval a špatně jsem míč zasáhl,“ klopil po utkání zrak Antonín Růsek.

V závěru ještě vstřelil gól střídající Erik Prekop, ale radost slovenského útočníka z první ligové branky vzalo signalizované postavení mimo hru. Hradečtí třetí výhru v letošním ročníku uchránili a na kontě mají už devět bodů a v tabulce jim patří páté místo.

V dalším utkání se fotbalisté Hradce Králové utkají ve středu 31. srpna v Mladé Boleslavi s domácím týmem (17.30). Votroci tak budou ve svém azylu hostujícím celkem.

Hlasy trenérů:

Miroslav Koubek (Hradec Králové): „Vítězství si dnes velice vážím. Toužili jsme po takovém podepsání velmi cenného výsledku na Bohemce (výhra 2:1). Kluci byli od začátku trochu nervózní a v křeči. Olomouc hrála velice dobře, neustále nás napadala, stopeři hráli důrazně do těla. Měli jsme problém kombinovat, těžko jsme se prokousávali. Určitě nám nahrálo vyloučení Vraštila, tam už jsem začal věřit, že to zvládneme. Druhá půle se podařila. V početní výhodě to mělo herní parametry dopředu, i když jsme mohli dát třeba o jednu branku víc, některé akce dořešit lépe a dokráčet ke klidnějšímu vítězství. Olomouci se málem něco podařilo a nás zachránil Michal Reichl."

Václav Jílek (Olomouc): „Samozřejmě ráz utkání, možná i výsledku dalo zbytečné vyloučení Lukáše Vraštila. První poločas moc koukatelný nebyl. Druhý poločas jsme chtěli zůstat v aktivitě, nechtěli jsme zalézt a čekat na to, až se Hradec dostane do příležitostí. Hlavně díky Adamu Vlkanovovi, jeho individuální kvalitě a způsobu řešení herní situace to Hradec zužitkoval poměrně rychle. Myslím, že jsme se rvali aspoň o bod, ale bohužel štěstí nám možná trošku nepřálo. Nebyli jsme tak kvalitní, abychom si bod odvezli. Určitě se od tohohle výkonu odrazit můžeme. Ale je potřeba také dávat góly a být nebezpečnější, abychom si pro body došli případně hned v nejbližším zápase doma proti Liberci."

I. fotbalová liga - 5. kolo:

Hradec Králové - Olomouc 1:0 (0:0)

Branka: 53. Kodeš.
Rozhodčí: Proske - Kotík, Bureš - Adámková (video).
ŽK: Klíma, Smrž, Ryneš, Čech - Poulolo, Zorvan. ČK: 42. Vraštil (Olomouc). Diváci: 1051.
FC Hradec Králové: Reichl - Klíma, Čech, Smrž - Kučera (63. Gabriel), Rada, Kodeš, Ryneš - Kubala (75. Prekop), Vašulín, Vlkanova (90. Dvořák). Trenér: Koubek.
SK Sigma Olomouc: Trefil - Beneš (69. Greššák), Poulolo, Vraštil - Chvátal, Breite (78. Navrátil), Spáčil (69. Vodháněl), Zorvan, Sláma (78. Zmrzlý) - Chytil (59. Matoušek), Růsek. Trenér: Jílek.

Další výsledky:

Sparta Praha – Bohemians 1:1, Č. Budějovice – Plzeň 0:1, Jablonec – Ostrava 1:1, Pardubice – Mladá Boleslav 0:3, Teplice – Zlín 0:0, Slovácko – Liberec 1:2, Brno – Slavia Praha 0:4.

1. Slavia 5 4 0 1 18:4 12
2. Liberec 5 3 1 1 11:6 10
3. Sparta 5 3 1 1 9:4 10
4. Plzeň 4 3 1 0 7:4 10
5. Hradec Králové 5 3 0 2 5:4 9
6. Bohemians 1905 5 2 2 1 9:6 8
7. Slovácko 5 2 2 1 8:7 8
8. Brno 4 2 1 1 7:7 7