23.3ºC

Naděžda

Hradec v čele extraligy! Mistři obratů otočili duel s Boleslaví

9. ledna 2022

Hokejisté Hradce Králové vedou extraligu před Třincem, který kvůli covidové karanténě nehraje. Mountfield, ač oslabený o několik hráčů, se na první příčku posunul po vítězství 5:2 nad Mladou Boleslaví. V emotivním utkání 40. kola Východočeši prohrávali o dva góly, ale zápas dokázali otočit. Podíl na tom měl obránce Filip Pavlík, jenž zaznamenal gól a dvě asistence.

Hokejisté Hradce Králové toužili proniknout na první místo tabulky, ale věděli, že duel s Mladou Boleslaví nebude vůbec jednoduchý. Navíc šli do utkání oslabeni. V průběhu víkendu je postihla viróza, dokonce žádali Boleslav o odložení, ale Bruslaři odmítli. V domácí sestavě chyběli Lukeš, Perret, Jergl či Orsava a také asistent Čihák, šanci dostali i hráči z prvoligového Kolína - obránce René Piegl a útočníci Matěj Morong a Lukáš Pajer. Někteří hokejisté, co nakonec nastoupili, ještě nebyli v plné síle.

„Boleslav preferuje hlavně nahozený puk, rychlý pohyb a souboje na zadním mantinelu. Ti už si přestali nahrávat úplně, hokej posunuli na jiný "nelevel",“ povídal před zápasem útočník Petr Koukal.

„Stylu Boleslavi říkám dostihy. Mají jako koně klapky na očích, ale mají na to typy. Už jsme tu ale s nimi doma zvládli vyhrát, utkání se nám povedlo. Doufám, že na to dokážeme navázat,“ věřil před utkáním devětatřicetiletý forvard.

Jenže „koně s klapkami na očích" vlétli do zápasu rychle. Už po minutě boleslavský Adam Raška až příliš snadno prostřelil Henri Kiviaha na přední tyči.

Hradečtí se pak vrhli do útoku, vyrovnat mohli Koukal i Lalancette, přesto po dalších devíti minutách prohrávali o dva góly; Kelemen pálil do tyče, ale pokračující akci zakončil finský bek Alex Lintuniemi.

Následně po šanci domácího Pilaře mohlo být pro Mountfield ještě hůř, zakončení Najmana ovšem zastavila horní tyč.

K obratu zavelel střelec Oksanen

Ve druhé třetině už se prosadili i Hradečtí, kteří ukázali, že jsou mistry obratů - v letošní sezoně z 28 výher jich hned 12 docílili poté, co museli stav zápasu otáčet! A gólovou stíhačku nemohl začít nikdo jiný než Ahti Oksanen, který v přesilovce doklepl přihrávku Blaina. Finský útočník, nejlepší střelec Východočechů, dal už svůj 18. gól v sezoně.

V polovině zápasu došlo i na strkanice a bitky. Pět minut se nehrálo, protože diváci naházeli na led předměty, dokonce i podsedák či zapalovače. Důležitý zákrok předvedl Kiviaho, který v nájezdu skvěle vychytal Kelemena, aby po tom všem Hradec vyrovnal.

Rychlou akci Kellyho Klímy a Filipa Pavlíka přesně zakončil Christophe Lalancette. A do přestávky domácí vedli, když Růžičku střelou mezi betony překonal další Kanaďan Graeme McCormack. Následně nevyužil další příležitost Oksanen.

V závěrečné části Kiviaho chytil střelu Stránského a šťastně lapačkou vytěsnil i pokus Najmana, aby tři minuty před koncem utkání definitivně rozhodl Filip Pavlík, jenž dorazil Růžičkou vyraženou střelu Jakuba Lva, který pak ještě do prázdné branky při boleslavské powerplay pečetil vítězství Mountfieldu.

Hradečtí hokejisté se tak dostali o dva body na první příčku extraligy. V čele vystřídali Třinec, který má odložené zápasy kvůli covidové nákaze v týmu.

V dalším utkání Mountfield vyrazí v pátek 14. ledna na led Sparty Praha (18.30).

Hlasy trenérů:

Tomáš Martinec (Hradec Králové): „Do poslední chvíle jsme nevěděli, kdo nastoupí. To se projevilo v první třetině, kdy jsme měli přílišný respekt ze soupeře a udělali dvě chyby, které potrestal. Do zápasu nás dostala přesilovka, která nás polila živou vodou. Celou druhou třetinu jsme odehráli fantasticky a třemi góly zvrátili skóre. Ve třetí třetině už nám malinko docházely síly, Boleslav nás zatlačila, měla spoustu šancí a podržel nás brankář Kiviaho. Prvního místa si ceníme, ale dobře víme, že to nejdůležitější je před námi."

Radim Rulík (Mladá Boleslav): „Myslím si, že zápas rozhodly přesilovky. Domácí v nich byli efektivnější, dali dvě branky a to byl ten rozdíl. První a třetí třetinu jsme nehráli špatně, ale ve druhé jsme vypadli z role, domácí skóre otočili a třetí třetinu už ubránili."

Hradec Králové - Mladá Boleslav 5:2 (0:2, 3:0, 2:0).

Branky a nahrávky: 22. Oksanen (Blain, Smoleňák), 35. Lalancette (F. Pavlík, Kelly Klíma), 37. McCormack (Kevin Klíma, Lalancette), 57. F. Pavlík (Lev, Oksanen), 59. Lev (F. Pavlík) - 2. Raška, 11. Lintuniemi (Kelemen).
Rozhodčí: Lacina, Úlehla – Lhotský, J. Svoboda.
Vyloučení: 6:5. Využití: 2:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 1000 (omezený počet).
Mountfield HK: Kiviaho - Blain, Nedomlel, F. Pavlík, Piegl, McCormack, Gaspar - Oksanen, Lev, Smoleňák - Kelly Klíma, Lalancette, Kevin Klíma - Lamper, Miškář, Pilař – Pajer, Koukal, Morong. Trenér: T. Martinec.
BK Mladá Boleslav: J. Růžička - Ševc, Bernad, Pláněk, Moravec, Lintuniemi, Šidlík - D. Šťastný, Fořt, Kotala - Pospíšil, Raška, Kelemen - P. Kousal, O. Najman, Lunter - J. Stránský, Bičevskis, Eberle - Závora. Trenéři: Rulík a Patera.