Hradec v derby vynuloval Dynamo a ukončil sérii porážek

4. prosinece 2022

Hokejisté Hradce Králové porazili ve 26. kole extraligy doma ve východočeském derby Pardubice 4:0 a rázně ukončili sérii pěti proher v řadě. Finský brankář Henri Kiviaho udržel třetí čisté konto v sezoně. „Dneska nám to šlapalo. Podali jsme týmový výkon," pochvaloval si nejlepší hráč utkání Kevin Klíma.

Hokejisté Hradce Králové vstupovali do prestižního souboje, který byl hitem 26. kola extraligy, z jedenáctého místa a s nelichotivou bilancí pěti porážek v řadě. Naopak Pardubice, které od léta vede Radim Rulík, trenér, jenž ve čtvrtfinále minulé sezony s Mladou Boleslaví vyřadil právě Mountfield, dorazily z pozice lídra tabulky.

V utkání však rozdíl tolika pozic v tabulce nebyl vůbec znát. Mountfield na Dynamo vlétl, brankáře Willa nejvíc zaměstnávala formace rychlíků v čele s Kevinem Klímou, který mohl otevřít skóre už ve druhé minutě. Následně neuspěl ani Jergl a dotřetice nebyl úspěšný McCormack. Finský gólman v hradeckých službách Henri Kiviaho musel výrazněji zasahovat až před první přestávkou, když si poradil se šancí Zohorny. Jinak hráči Mountfieldu pardubické nájezdníky moc před branku nepouštěli.

Ve druhé třetině se hned po šestnácti vteřinách ještě dostal před hradeckého brankáře Radil, jenže jeho pokus o bekhendovou kličku Kiviaho zastavil. Na druhé straně v další vydařené pasáži domácích pálil Jergl. Mountfield se rychlou kombinací několikrát dostal na dostřel Willovy branky jako v případě Kellyho Klímy, ale pak již udeřil.

Tlak hradeckého týmu vyústil v přesnou trefu Lukáše Cingela, který z voleje napálil puk k tyči po přesné přihrávce Christopha Lalancettea z rohu kluziště.

„Gól už mohl padnout nějaké to střídání předtím, protože šance jsme tam měli. Jsem rád, že jsem se trefil. Před přihrávkou se Christophe na mě pěkně podíval, tušil jsem, že mi tam puk dá,“ povídal šťastný hradecký střelec.

Kanadský asistent u vedoucí trefy Lalancette vzápětí připravil palebnou pozici i pro Radovana Pavlíka, ale jeho střela tentokrát v síti neskončila. Přidat druhý gól se nepodařilo ani Rosandičovi. Dynamo navíc přišlo o elitního obránce Košťálka, který v krátké době schytal dvě rány u mantinelu a po hitu Janka odstoupil.

Nástup do závěrečné třetiny měl Mountfield impozatní a dvěma góly v rozmezí dvanácti vteřin Pardubice dorazil. Nejprve Marek Zachar zakončil rychlou akci bravurní kličkou do bekhendu a střelou mezi betony Willa. Po chvíli se ze strany trefil Kevin Klíma, který se později pustil i do vzájemné bitky s Válou, která vzbudila ohlas u fanoušků.

Dynamo bylo po dvou rychlých direktech jako opařené. Následně sám na Willa uháněl Radovan Pavlík, ale nájezd nedal. Povedlo se to až šest a půl minuty před koncem utkání Okuliarovi, který si v přesilové hře nejšikovněji počínal v závaru před pardubickou brankou.

„Utkání bylo takové, jaké jsme čekali, že bude vyhrocené, ubojované, ale my jsme ho bohužel nezvládli. Chyběly góly, chybělo spoustu věcí... Bylo tady hodně našich fanoušků, skvělá atmosféra, i pro ně jsme chtěli uspět. Mě ta prohra strašně štve,“ neskrýval velké zklamání pardubický brankář Roman Will.

Naopak na straně hradeckých hokejistů propukla euforie. Mountfield po pětizápasovém výsledkovém trápení srazil východočeského rivala a sesadil ho z pozice lídra tabulky. Derby s nulou vyhrál teprve podruhé v historii.

„Hráli jsme náš hradecký hokej, jaký umíme. Od nás to byl velmi dobrý a povedený výkon. Soustředili jsme se na naši hru - být agresivní na forčekingu, hrát do těla, tlačit puky do brány... Dneska nám to šlapalo. Podali jsme týmový výkon," pochvaloval si nejlepší hráč utkání Kevin Klíma.

K dalšímu utkání v extralize hokejisté Hradce Králové nastoupí až za týden v neděli 11. prosince na ledě Karlových Varů (15.30). Předtím je ve středu 7. prosince čeká v domácí ČPP Aréně první utkání čtvrtfinále play off proti švýcarskému týmu EV Zug.

Hlasy trenérů:

Petr Svoboda (Hradec Králové): „Kluci podali výkon na hraně svých možností a měli pohyb celých šedesát minut. Hráli zodpovědně do obrany, Pardubice nepouštěli do přečíslení a brejků. Jsme strašně rádi za vstup do třetí třetiny i za to, že jsme si pomohli jednou přesilovkou. Do kabiny patří gratulace, i brankář Kiviaho výborně zachytal a podržel nás."
Radim Rulík (Pardubice): „Vítězství domácích je absolutně zasloužené, byli celý zápas lepší a k ničemu nás moc nepustili. Výborně bruslili a vytěžili z našich chyb na puku. Hlavně před druhým a třetím gólem, které rozhodly."

Hokejová extraliga - 26. kolo:

Hradec Králové - Pardubice 4:0 (0:0, 1:0, 3:0)

Branky a nahrávky: 26. Cingeľ (Lalancette, McCormack), 42. Zachar (Okuliar, Kalina), 42. Kevin Klíma (F. Pavlík, Jergl), 54. Okuliar (McCormack, Kevin Klíma). Rozhodčí: Jeřábek, Stano (SR) - Rampír, Synek. Vyloučení: 3:4, navíc Kevin Klíma - Vála oba 5 min. Využití: 1:0. Diváci: 6408.
Mountfield Hradec Králové: Kiviaho - McCormack, Jank, Blain, Kalina, F. Pavlík, Rosandič, P. Marcel - Lev, Lalancette, Cingeľ - Okuliar, Zachar, R. Pavlík - Jergl, Kevin Klíma, Kelly Klíma - Z. Doležal, Štohanzl, Pilař. Trenér: T. Martinec.
HC Dynamo Pardubice: Will - Čerešňák, D. Musil, Košťálek, T. Dvořák, Bučko, Vála - Radil, T. Zohorna, R. Kousal - Říčka, A. Musil, Cienciala - Koffer, Poulíček, Paulovič - T. Zeman, Rákos, Rouha. Trenér: R. Rulík.

Další výsledky:

Liberec – Vítkovice 2:3 po sam. náj., Třinec – Mladá Boleslav 3:0, Litvínov – Olomouc 5:3, Kladno – Karlovy Vary 4:1, Plzeň – České Budějovice 4:1, Brno – Sparta Praha 2:6.

1. Vítkovice 26 15 3 5 3 88:63 56
2. Pardubice 25 13 6 3 3 79:52 54
3. Olomouc 26 13 3 1 9 68:55 46
4. Třinec 25 11 2 4 8 69:51 41
5. Plzeň 26 10 3 5 8 72:67 41
6. Sparta Praha 26 10 4 1 11 69:65 39
7. Brno 25 9 5 1 10 65:72 38
8. Mladá Boleslav 25 8 4 4 9 52:54 36