Hradec v prvním finálovém duelu padnul, Oceláře spasil Voženílek

18. dubna 2023

Hradec v prvním finálovém duelu proti Třinci padl 2:4, za svůj výkon se ale nijak stydět nemusí. Přitom na začátku 41. minuty ztrácel dvě branky, jenže pak ukázali Lvi sílu a během necelých tří minut díky gólům Kevina Klímy a Radka Smoleňáka srovnali na 2:2. Oceláři si však nadějně rozběhnutý duel vzít nenechali, přežili i srovnání Východočechů na 3:3, které ale v 56. minutě odvolala trenérská výzva hostů. Výhrou 4:2 se tak Slezané ujmuli vedení v sérii.

TDo finálové série vstupovali domácí v prakticky neměnné sestavě, zatímco Třinec se musel obejít bez Libora Hudáčka, který schytal stopku na tři utkání po faulu na Lukáše Sedláka v sedmém semifinálovém duelu.

Opatrná první třetina, Hradec nevyužil čtyřminutovou přesilovku

V první třetině bylo znát, že ani jeden z týmů se dopředu až tolik hnát nechce a chce spíše čekat na chyby toho druhého. Oba celky se střídaly v náporech, žádná vyložená šance ale dlouho nepřicházela. Vyrovnaná třetina se mohla na stranu Hradce nalomit na začátku 16. minuty.

Marinčin totiž trefil Zachara hokejkou do obličeje a rozhodčí využili právo přezkoumat celou situaci na videu. Následně udělili třineckému obránci rovnou čtyři minuty a Hradec měl dlouhou přesilovku. Tu nesehrál přitom nijak špatně, jenže se poté sám připravil o poslední minutu po útočném faulu Okuliara.

Třinec se dostal do vedení, Okuliar neproměnil únik

Ten mohl druhou třetinu vykopnout zcela stylově. Poté, co naskočil z trestné lavice, mu rovnou přišla nahrávka do úniku. Kacetla zkoušel překonat zakončením na forhendovou kličku, puk už ale zvednout nedokázal. Nepodařilo se mu to ani v polovině 25. minuty, kdy dostal nabito od Filipa Pavlíka, jenže mimo. Úvodní nápor Hradce ale otupilo vyloučení Eberleho a Třinec šel v čase 29:11 do vedení.

Průnikovou nahrávku mezi dva beky zachytil Daniel Kurovský, přebruslil oba své soupeře a rázem byl sám před Machovským, kterého prostřelil mezi betony. Oceláři se poté stáhli do své obranné ulity a příliš neútočili, Lvi si však nevypracovali ani vyloženou gólovku.

Přestřelka ve třetí třetině, Hradci nebyl uznán gól

Zato Třinec udeřil ve třetí periodě už po 50 sekundách. Nepřesnou rozehrávku Hradce chytil na modré Daňo a připravil pozici pro Daniela Voženílka, který sám před Machovským nezaváhal. Poté ale přišly velké momenty Lvů. Už v čase 41:12 totiž bylo sníženo, když Kevin Klíma dovedl hru až do útočného pásma, vyměnil si puk s Oliverem Okuliarem a propálil Kacetla mezi betony.

Na konci 44. minuty bylo v ČPP Aréně ještě veseleji. Patrik Marcel se vydal na odvážný ofenzivní výlet, který skončil střelou Pilaře od mantinelu a šikovná teč Radka Smoleňáka poslala puk mimo Kacetlův dosah. Domácím začalo pořádně chutnat a tlačili, jenže po nepřesném vyhození Klímy znovu dotahovali. Daňo ujel do tandemu s Danielem Voženílkem, pro nějž na konci 49. minuty připravil druhý gól v utkání.

Lvi přesto ještě jednou srovnali, gól Jordanna Perreta z 56. minuty ale nebyl na základě trenérské výzvy Ocelářů uznán kvůli dřívějšímu Jerglově postavení v brankovišti. Poté už byl tlak Lvů na maximu a Machovský dvě minuty před koncem odjel na střídačku, do prázdné branky ale výhru pečetil Vladimír Dravecký a Třinec bere první bod v sérii – 2:4.

Hlasy trenérů:

Tomáš Martinec (Mountfield HK): Myslím si, že jsme podali velmi dobrý, slušný výkon. Bohužel šance, které jsme na začátku měli, včetně přesilovky, jsme nevyužili a z první větší chyby nás hned Třinec potrestal. Šel do vedení a poté trošku zatáhl hru, hrál výborně do defenzivy a dlouho jsme se nemohli prosadit. Na začátku třetí třetiny jsme udělali další zbytečnou chybu a byla z toho dvoubranková ztráta. Od té doby si myslím, že jsme zlepšili pohyb, našli potřebnou energii a podařilo se nám srovnat. Pak ale přišel znovu laciný gól, zbytečná chyba a Třinec vítězství ubránil.

Zdeněk Moták (HC Oceláři Třinec): Byl to kvalitní, vyrovnaný zápas. Ve třetí třetině jsme šli do dvoubrankového vedení, bohužel jsme udělali chyby a byli jsme potrestáni. Dovolili jsme domácím srovnat. Důležité bylo, že jsme dobře zareagovali a odskočili jsme třetím gólem. Důležité vítězství, první bod.

Finále play off hokejové extraligy - 1. zápas:

Mountfield Hradec Králové - HC Oceláři Třinec 2:4 (0:0, 0:1, 2:3)

Branky a nahrávky: 42. Kevin Klíma (Okuliar), 44. Smoleňák (Pilař) - 30. Kurovský (Miloš Roman, Marian Adámek), 41. D. Voženílek (Daňo), 49. D. Voženílek (Daňo), 60. Dravecký (Nestrašil). Rozhodčí: A. Jeřábek, Ondráček - Hynek, Šimánek. Vyloučení: 2:2. Bez využití. Diváci: 6890 (vyprodáno).

Sestavy:

Hradec Králové: Machovský - McCormack, Gaspar, Blain, Kalina, F. Pavlík, Rosandič, P. Marcel - Eberle, Miškář, Zachar - Jergl, Lalancette, Perret - Werek, Kevin Klíma, Okuliar - Smoleňák, Pilař, R. Pavlík - M. Chalupa. Trenér: T. Martinec.

Třinec: Kacetl - Marinčin, Smith, Čukste, J. Jeřábek, Marian Adámek, M. Doudera - M. Růžička, Marcinko, Chmielewski - Kurovský, Miloš Roman, Dravecký - Daňo, D. Voženílek, Nestrašil - Hrňa, P. Vrána, Svačina. Trenér: Moták.