Hradec v semifinále poháru! Zázračně odvrátil vyřazení s Bohemians

15. února 2022

Neuvěřitelný obrat! Fotbalisté Hradce Králové už byli takřka vyřazeni ve čtvrtfinále MOL Cupu proti Bohemians. Jenže nejprve v 95. minutě Erik Prekop vyrovnal a v prodloužení Daniel Vašulín rozhodl o výhře Votroků 2:1 a postupu do semifinále po šestnácti letech. V boji o finále se Východočeši utkají se Slováckem.

Do vypršení pětiminutového nastavení základní hrací doby chybělo 16 vteřin, když brankář Bohemians Roman Valeš neudržel centr Jana Mejdra z pravé strany a nejlepší pohárový střelec sezony Erik Prekop vyrovnal na 1:1. Ve druhé části prodloužení si pak na centrovaný míč Adama Vlkanovy naskočil Daniel Vašulín a poslal fotbalisty Hradce Králové do semifinále MOL Cupu.

Fotbalisté Hradce Králové se mezi nejlepší čtyři týmy českého poháru probojovali po 16 letech. Tehdy v sezoně 2005/06 ve čtvrtfinále vyřadili Slavii a v boji o finále vypadli s Baníkem Ostrava. Nyní bitvu o finále svedou se Slováckem. Druhou semifinálovou dvojici tvoří Sparta a Jablonec.

Do čtvrtfinálového duelu s Bohemians vyslal hradecký trenér Miroslav Koubek na trávník stadionu v Mladé Boleslavi sestavu, v níž se z hráčů, kteří v lize příliš nenastupují, objevil na pravém kraji Štěpán Harazim a v brance Patrik Vízek.

Právě gólman Votroků po deseti minutách hry vyrazil střelu Michala Berana jen před sebe a dobíhající David Puškáč dostal Klokany do vedení.

Vedoucí branka ovlivnila další průběh utkání. Hradečtí se snažili o vyrovnání, ale obrana Pražanů jim toho moc nedovolila. Trenér Koubek se o přestávce snažil hru oživit střídáním. Do hry přišli záložník Jakub Rada, s osmi góly nejlepší ligový střelec mužstva, jenž se naposledy dvakrát trefil proti Českým Budějovicím, a také Jan Mejdr. To se nakonec ukázalo jako klíčové.

„Do utkání jsme vstoupili v jiném rozestavení, než je naše oblíbené 3-4-3, přešli jsme na schéma 3-5-2. Po poločase jsme ale prohrávali a museli jsme reagovat střídáním. Hráči z lavičky do hry vnesli větší kreativitu a nasazení. Díky tomu jsme si ve druhé půli vytvořili tlak a zaslouženě vyrovnali," chválil hradecký asistent Stanislav Hejkal.

Votroci vstali z mrtvých

Ale při východočeském týmu stáli všichni svatí, když v 50. minutě Hronek napálil hlavou míč do břevna. Na druhé straně Valeš chytil pokus Mejdra a Vašulín hlavičkoval vedle branky, mimo skončilo i zakončení Vlkanovy.

Když už pomalu Klokani slavili postup, přišla zmíněná chyba Valeše a gól střídajícího Prekopa. „Na centr jsem si zařval, ale srazil jsem se s Jirkou Bederkou, neudržel jsem míč a ten vypadl přímo k jejich útočníkovi. Když dostanete v 95. minutě takový gól, těžko z toho můžete gólmana vyškrtnout. Byla to chyba," nevymlouval se gólman Valeš.

„Erik Prekop je náš pohárový střelec, tak uvidíme, jestli si řekl o místo i pro ligu," vyzdvihl Hejkal slovenského útočníka.

Zdrcené Bohemians pak v prodloužení, v jehož úvodu spálil obrovskou šanci hostující Bartek, dorazil vítěznou brankou Vašulín.

„Těžko se mi utkání hodnotí, zklamání je obrovské," hlesl po zápase Luděk Klusáček, kouč Bohemians. „Byli jsme dvacet vteřin od postupu. Nedokázali jsme podržet balon na útočné půlce a vyvrcholilo to vyrovnávací brankou. Nedokážu pochopit, že jsme to nedohráli," dodal.

Hradečtí fotbalisté tak dál mohou snít svůj sen, že by mohli napodobit partu kolem kapitána Richarda Jukla, současného generálního manažera klubu, která v sezoně 1994/95 český pohár vyhrála.

„Je to velká euforie, velký úspěch a skvělá propagace hradeckého fotbalu," radoval se Stanislav Hejkal.

MOL Cup - čtvrtfinále:

Hradec Králové - Bohemians 2:1 po prodl. (1:1, 0:1).

Branky: 90.+5 Prekop, 106. Vašulín - 10. Puškáč.
Rozhodčí: Klíma - Kubr, Kříž - Berka (video). ŽK: Kučera, Vašulín - Keita, Vondra. Diváci: 350 (omezený počet).
FC Hradec Králové: Vízek - Klíma, Král, Leibl - Harazim (46. Mejdr), Kučera, Soukeník (46. Rada), Vlkanova, Novotný (72. Prekop) - Kubala (55. Rybička, 120. Čech), Vašulín. Trenér: M. Koubek.
Bohemians Praha 1905: Valeš - Köstl, Bederka, Hašek - Dostál, Petrák (46. Jindříšek), Květ (82. Matěj Koubek), Vondra (107. Novák) - Beran (67. Krch), Hronek (90.+2 Bartek) - Puškáč (67. Keita). Trenér: Klusáček.