Hradec vynuloval Krejčího a spol. Výhru na závěr roku trefil Perret

30. prosinece 2021

V posledním utkání letošního roku hokejisté Hradce Králové vyhráli v Olomouci 1:0. Zápas 37. kola extraligy rozhodl gól francouzského útočníka Jordanna Perreta v závěru první třetiny. Brankář Henri Kiviaho vychytal své druhé čisté konto v sezoně. Mountfield půjde do nového roku z druhého místa se ztrátou čtyř bodů na vedoucí Třinec a zápasem k dobru. Rok 2022 začne tým trenéra Tomáše Martince stylově – domácím derby s Pardubicemi.

Hokejisté Hradce Králové, kteří předchozí tři utkání vyhráli a nastříleli v nich devatenáct branek (Kladno 9:2, Zlín 5:2, Třinec 5:1), vstoupili do utkání v Olomouci velmi dobře, byli nebezpečnější, domácí tým v čele s hvězdným Davidem Krejčím se snažili rychlými góly srazit na kolena.

Mountfield se však na Hané nemohl dlouho prosadit. Šance buď zneškodnil slovenský brankář Branislav Konrád jako v případě dvou střel Jakuba Orsavy, nebo po ráně finského snajpra Ahti Oksanena střelu zastavila tyč. Také jeho krajan Henri Kiviaho se ale musel v hradecké brance činit, rána Olesze se například lehce otřela o horní tyč.

Rozhodnutí celého zápasu padlo 28 vteřin před koncem úvodní třetiny a postaral se o to Jordann Perret, který z hranice kruhu napálil puk na vzdálenější tyč Konrádovy branky, palebnou pozici mu připravil Aleš Jergl.

Francouzský útočník, který se střelecky prosadil podesáté v sezoně, mohl na začátku druhé třetiny vedení hostů navýšit, domácí gólman se však tentokrát překvapit nenechal.

Hradečtí v takticky vedeném zápase výborně bránili a nepouštěli Hanáky do velkých příležitostí. Záda jim kryl pozorný Kiviaho, jemuž také po zakončení Buriana pomohla tyč a to samé se opakovalo v závěrečném dějství po střele Kuska.

Finský brankář si nakonec připsal 25 úspěšných zákroků a o druhou vychytanou nulu v sezoně ho nepřipravil ani Krejčí. Pětatřicetiletý útočník, jenž ve slavné NHL odehrál takřka tisíc zápasů a nasbíral přes sedm set bodů, zblízka poslal puk jen do výstroje Kiviaha.

Hradečtí tak porazili Olomouc posedmé v řadě a rok 2021 zakončí na skvělém druhém místě extraligy se ztrátou čtyř bodů na vedoucí Třinec a zápasem k dobru.

Nový rok Mountfield zahájí stylově – v úterý 4. ledna 2022 přivítá v třaskavém derby Pardubice (17.30, ČPP Aréna).

Hlasy trenérů:

Zdeněk Moták (Olomouc): „Jsme zklamaní z výsledku, ne z výkonu, protože ten byl statečný. Hráli jsme na maximum sil, které teď máme. Hráli jsme celkem dobře a hlavně ve třetí třetině jsme si vypracovali dostatek brankových příležitostí, ze kterých jsme mohli toho vyrovnání docílit. Bohužel jsme nastřelili v zápase také tři tyčky a nedali žádný gól. Hradec hraje obranu výborně a do toho trychtýře před brankou se hrozně těžko dostává. Mají velké silné beky, kteří tam naše hráče nepustili. I přesto jsme si šance vytvořili, ale je potřeba v sobě mít více toho zabijáka. Na druhou stranu, jestli se od dnešního výkonu odrazíme, tak to bude dobré.“

Tomáš Martinec (Hradec Králové): „Jsme za výhru rádi, nerodila se vůbec lehce. Nepodali jsme úplně optimální výkon a nevypracovali jsme si tolik šancí, kolik bychom chtěli. Byl to vyrovnaný ubojovaný zápas, který rozhodla naše šťastná branka na konci první třetiny. Připravovali jsme se na to, že to nebude jednoduché. Olomouc hraje urputný fyzický hokej, všechny výsledky s ní jsou vždy vyrovnané. Měli jsme i štěstí, když nám tam zvonily tyčky. Výsledku si hrozně ceníme a jsme za něj rádi. Výsledkově se nám na Olomouc sice daří, ale všechno to byly vyrovnané zápasy, ve kterých mnohdy rozhodovalo i trochu štěstí. Extraliga je vyrovnaná a žádný zápas není jednoduchý.“

Olomouc – Hradec Králové 0:1 (0:1, 0:0, 0:0).

Branka a nahrávky: 20. Perret (Jergl, Pavlík).
Rozhodčí: Mrkva, Jeřábek – Ondráček, Šimánek.
Vyloučení: 1:3. Bez využití. Diváci: 1000 (omezený počet).
HC Olomouc: Konrád – T. Černý, Groch, A. Rutar, Švrček, Škůrek, Řezníček, Valenta – J. Káňa, David Krejčí, V. Tomeček – Kusko, J. Knotek, Klimek – Olesz, P. Kolouch, Bambula – Burian, Nahodil, Michal Kunc. Trenéři: J. Tomajko, Z. Moták.
Mountfield HK: Kiviaho – Blain, Nedomlel, Pavlík, Gaspar, McCormack, Šalda – Smoleňák, Lev, Oksanen – Perret, Kevin Klíma, Jergl – Lamper, Lalancette, Kelly Klíma – Pilař, Koukal, Orsava – Štohanzl. Trenér: T. Martinec.