23.3ºC

Naděžda

Hradec ztratil první příčku, na Spartě body nezískal

14. ledna 2022

Přetahovaná o první místo v extralize pokračuje. Hokejisté Hradce Králové v utkání 41. kola prohráli na ledě Sparty 1:4 a vedoucí příčku přepustili Třinci, který má náskok jediného bodu. Mountfield v první třetině posadil chybami oslabené Pražany do sedla a dvoubrankovou ztrátu už nedohnal.

Hradečtí hokejisté hájili na ledě Sparty vedoucí příčku v extralize, ale ukázalo se, že Pražané nejsou zrovna oblíbeným soupeřem Mountfieldu, v letošní sezoně je porazili potřetí ze čtyř zápasů. A to přitom domácí tým nastoupil do utkání oslaben o sedm hráčů, dokonce chyběli i trenéři Josef Jandač a Miloslav Hořava. Mužstvo vedl sportovní ředitel Petr Ton a asistent Tomáš Hamara.

Při pohledu na složení sestav to vypadalo, že Hradečtí tentokrát soupeře přetlačí, ale sami naopak posadili svým zaváháním Spartu do sedla. Po deseti minutách Mountfield hrál přesilovku, ale místo vedoucího gólu inkasoval, navíc smolně po nešťastně tečované střele ruského obránce Pogorišného.

Definitivní zlom nastal na konci první třetiny. Hradec se neprosadil z druhé přesilovky a 57 vteřin před přestávkou Kiviaha překonal Forman. A když po pěti minutách druhé části zvýšil už na rozdíl tří gólů v početní výhodě nejproduktivnější hráč extraligy Chlapík, bylo prakticky rozhodnuto.

Hradečtí dokázali v polovině zápasu snížit, když se nadvakrát prosadil Radek Pilař, ale proti bránící Spartě už další trefu nepřidali. Naopak v závěrečné třetině se podruhé v utkání trefil Forman, který si v duelu připsal i asistenci, a nasměroval Spartu k výhře.

„Dnes jsme nebyli v zápase, nešli jsme tomu naproti a nezasloužili jsme si bodovat," uvedl po utkání hradecký kapitán Radek Smoleňák.

Mountfield, který prohrál podruhé z posledních osmi zápasů, tak přišel o první místo v tabulce, kam se o bod posunul Třinec. V neděli 16. ledna na východ Čech dorazí Kometa Brno (16.00).

Hlasy trenérů:

Tomáš Hamara (Sparta Praha): „Po posledním prohraném zápase jsme si trošku sedli, vyříkali si to, dobře potrénovali a myslím si, že energii a pozitivitu jsme dali do úvodu utkání, který se nám vydařil. Vyšlo nám oslabení, ve kterém na tom nejsme dlouhodobě dobře. Dali jsme branku, která nás nakopla. První třetinu jsme Hradec k ničemu nepustili a dominovali jsme. Ve druhé třetině jsme po třetím gólu trošičku uvadli, vypadli jsme ze hry a Hradec nás hned potrestal. Do poslední části jsme vstoupili stejně jako do první a už jsme zápas dohráli. Absence trenérů Jandače a Hořavy byla znát, ale my jsme byli pospolu až do pátečního dopoledne, kdy přišla viróza. Pracovali jsme pohromadě a my jsme to jen dovedli do úspěšného konce.“

Tomáš Martinec (Hradec Králové): „Domácí vyhráli zaslouženě. Chtěli jsme do utkání dobře vstoupit, ale to se nám nepovedlo. Neměli jsme potřebnou energii, neuhrávali jsme souboje, navíc jsme dostali v naší přesilovce gól, který Spartu ještě víc nakopl. Poté druhý v závěru třetiny a třetí v našem oslabení, který byl rozhodující. Pak už jsme neměli sílu, i když jsme naši hru zlepšili a daleko více bojovali. S takhle kvalitním soupeřem jsme utkání už nedokázali zvrátit.“

Sparta Praha - Hradec Králové 4:1 (2:0, 1:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 10. Pogorišnyj (M. Forman, Buchtele), 20. M. Forman (Buchtele), 25. Chlapík (E. Thorell, T. Pavelka), 49. M. Forman (Chlapík) - 31. Pilař (Lalancette, Kelly Klíma).
Rozhodčí: Mrkva, Ondráček - Gerát, Hynek.
Vyloučení: 4:3. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 1000 (omezený počet).
HC Sparta Praha: Machovský - Mikliš, Polášek, Pogorišnyj, T. Pavelka, M. Jandus, Němeček - M. Forman, Chlapík, Buchtele - Řepík, R. Horák, E. Thorell - Přibyl, D. Kaše, Prymula - Dvořáček, D. Vitouch, Konečný. Trenéři: Ton a Hamara.
Mountfield HK: Kiviaho - Blain, Nedomlel, Pinkas. Šalda, McCormack, Gaspar - Oksanen, Lev, Smoleňák - Jergl, Kevin Klíma, Perret - Kelly Klíma, Lalancette, Miškář - Pajer, Koukal, Pilař. Trenér: T. Martinec.