Hradecký lídr uzavřel základní část výhrou nad Jihočechy

8. března 2022

Historické první místo v tabulce a rekordní zisk 116 bodů. Hokejisté Hradce Králové zakončili veleúspěšnou základní část extraligy výhrou nad Českými Budějovicemi 2:1 v prodloužení. Mountfield v hodně nervózním utkání závěrečného 60. kola vedl od úvodu po gólu Aleše Jergla, Motor vyrovnal zásluhou Michala Vondrky tři minuty před koncem zápasu a ziskem bodu si zajistil čtvrté místo zaručující postup do čtvrtfinále play off. Nastavení pak rozsekl Kelly Klíma.

Poslední 60. kolo základní části vyřešilo zbývající otazníky v extralize. Zatímco o prvenství hokejistů Hradce Králové bylo rozhodnuto už dvě kola před koncem a Mountfield v předchozím domácím utkání slavil zisk Poháru prezidenta ČSLH, českobudějovický tým na dálku bojoval s Pardubicemi o postup do elitní čtyřky, který má zajištěný postup do čtvrtfinále play off. A Motor také na východě Čech kýžený bod získal. Dalšími přímými postupujícími jsou Třinec a Sparta.

Závěrečné kolo také určilo dvojice pro předkolo play off. V přímém souboji o postup Karlovy Vary porazily Litvínov 3:1 a pro tým exhradeckého trenéra Vladimíra Růžičky sezona končí.

V předkole se utkají: Pardubice – Karlovy Vary, Plzeň – Mladá Boleslav, Liberec – Brno, Vítkovice – Olomouc. Série odstartují v pátek 11. března a hrají se na tři vítězné zápasy.

Už dříve bylo také rozhodnuto o sestupu Zlína, který nejvyšší soutěž opouští po dlouhých 42 letech. Barážový souboj s celkem první ligy podstoupí Kladno.

V prodloužení rozhodl Kelly Klíma

Utkání Hradce Králové s Českými Budějovicemi začal domácí lídr tabulky od podlahy. Už po pěti minutách se trefil Aleš Jergl, ale gól musel potvrdit až videorozhodčí.

Budějovičtí vůbec nepřipomínali tým, který potřebuje získat minimálně bod. Nejblíže gólu byli nečekaně ve vlastním oslabení, ale Piskáček brankáře Filipa Novotného nepřekonal. Naopak Mountfield mohl vedení navýšit. V dobrých příležitostech se ocitli kapitán Radek Smoleňák, Jergl, nebo Jordann Perret.

Na ledě po nevyužitých šancích přibylo emocí, k vidění byly i šarvátky. A hlasití fanoušci Jihočechů vyburcovali tým k větší aktivitě a také se pokřiky snažili rozhodit hradecký tým, který měl ovšem blíž ke gólu. Jenže gólmana Dominika Hrachovinu nepřekonali Cingel, Oksanen a Radek Pilař v oslabení trefil tyčku.

Na druhé straně spálil velkou možnost veterán Jiří Novotný, jenž minul odkrytou branku. Na ledě se opět přiostřilo, Kevin Klíma se chytil s Vráblíkem, následovaly i další strkanice.

Nervózní utkání nakonec Hradec v normální hrací době nevyhrál. Souboj dospěl do prodloužení, když Michal Vondrka tři minuty před závěrečnou sirénou vyrovnal. Před prázdnou branku mu kotouč předložil po individuální akci Valský.

V tu chvíli bylo jasné, že Budějovice přímo postupují do čtvrtfinále play off, protože měly lepší bilanci ze vzájemných zápasů s Pardubicemi, kterým nestačila ani výhra ve Zlíně (3:0).

Oslavující Jihočeši už nebyli v prodloužení tolik koncentrovaní a zápas v čase 63:13 rozhodl gólem Kelly Klíma, který se trefil nad lapačku gólmana.

Hradečtí hokejisté mají nyní pauzu do 19. a 20. března, kdy na domácím ledě začnou prvními dvěma zápasy čtvrtfinále play off. Soupeř vzejde z předkola.

Hlasy trenérů:

Ladislav Čihák (Hradec Králové): „Byla to bitva jak na ledě, tak mezi fanoušky, což se mi líbilo. Naše hra se mi ale upřímně moc nelíbila. Byly tam pasáže, kdy nás Budějovice přehrávaly. V závěru jsme si nepohlídali tlak a inkasovali gól. Celou třetí třetinu jsme neodehráli v dobrém tempu, přitom jsme měli jasně rozhodnout v přesilovce. Jsem ale rád, že jsme vyhráli a diváci si to užili. Za základní částí uděláme tlustou čáru a 19. března pro nás začíná nová sezona."

Jaroslav Modrý (České Budějovice): „Bylo to velice kvalitní utkání, jehož parametry se blížily play off. Fanoušci nám připravili krásné prostředí. Na začátku jsme inkasovali gól, potom jsme tlačili, ale nemohli vyrovnat. Šance byly na obou stranách. Ke konci jsme našli cestu, jak vybojovat ten důležitý bod, a v prodloužení jsme prohráli."

Hradec Králové - České Budějovice 2:1 v prodl. (1:0, 0:0, 0:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 5. Jergl (Nedomlel, Perret), 64. Kelly Klíma (Lalancette) - 57. Vondrka (Valský, Štencel).
Rozhodčí: Horák, Stano - Rampír, Bohuněk.
Vyloučení: 7:8. Bez využití. Diváci: 4066.
Mountfield HK: F. Novotný - Gaspar, Nedomlel, F. Pavlík, Kalina, McCormack, Šalda - Oksanen, Lev, Smoleňák - Jergl, Kevin Klíma, Perret - Kelly Klíma, Lalancette, Ščerbak - Orsava, Cingel, Pilař - Miškář. Trenér: T. Martinec.
Motor České Budějovice: Hrachovina - Vráblík, Štencel, Bučko, Šenkeřík, Piskáček, Percy, Bindulis - Karabáček, M. Hanzl, M. Beránek - Ondráček, Pech, Abdul - Gulaš, Koláček, Vondrka – Valský, J. Novotný, D. Voženílek. Trenér: J. Modrý.