Hradečtí fotbalisté zvládli dohrávku. Vyhráli na Bohemians

22. srpna 2022

Druhé vítězství v letošním ročníku první ligy vybojovali fotbalisté Hradce Králové, kteří v dohrávce 4. kola vyhráli na hřišti Bohemians 2:1. Branky Votroků, kteří získali tři body po dvou porážkách, vstřelili už v prvním poločase Filip Kubala a kapitán Adam Vlkanova. Za domácí snížil ještě do přestávky David Puškáč z pokutového kopu.

Zápas 4. kola nejvyšší soutěže se měl původně odehrát v sobotu, ale kvůli silnému dešti a podmáčenému terénu byl odložen na pondělí. A odklad fotbalistům Hradce Králové vůbec nevadil. Po úvodním výkopu, jemuž předcházela minuta ticha za kapitána Bohemians z přelomu 50. a 60. let minulého století Františka Fiktuse, jenž zemřel ve středu v 93 letech, se Votroci pustili do Pražanů aktivně.

Už po necelé minutě Daniel Vašulín po úniku vystřelil slabě do rukou gólmana Valeše. Brankář Bohemians následně vyrazil na břevno i střelu Jakuba Klímy. V dresu domácích zase hrozil David Puškáč, jenž nejdříve trefil jen gólmana Michala Reichla a poté mířil vedle branky.

Po necelé půlhodině udeřili Hradečtí, když Adam Vlkanova zleva poslal míč před branku, Vašulínovu střelu zblízka ještě domácí brankář vyrazil, ale z dorážky se prosadil Filip Kubala, který vstřelil gól i v minulém kole proti Plzni (1:2).

Vzápětí Votroci své vedení navýšili. Z hloubi pole Jakub Kučera poslal přesný centr za obranu, kde se hlavou prosadil Vlkanova. Hradecký kapitán vstřelil svoji první branku v ligové sezoně.

Ve 34. minutě se Bohemians vrátili do hry, když Petr Kodeš srazil ve vápně Jánoše a sudí Zelinka po intervenci videorozhodčího a zhlédnutí opakovaných záběrů nařídil penaltu. Gólman Reichl sice při pokutovém kopu vystihl stranu, kam směřovala střela Puškáče, ale na míč nedosáhl.

Po změně stran byly na šance na obou stranách. Votroky zlobil domácí Hronek, který se dostal do zakončení dvakrát, po něm hrozil i Puškáč, Petrák trefil břevno, ale hradecká obrana v čele s Reichlem odolala.

V dresu Votroků mohl pojistit vítězství Jakub Rada, který hrál 150. ligový zápas a také dříve působil v Bohemians, ale jeho ránu zpoza vápna Valeš vyrazil. A v závěru po akci Vašulína přestřelil z dobré pozice střídající Erik Prekop.

Hradečtí fotbalisté v nejvyšší soutěži neprohráli s Bohemians podeváté za sebou od listopadu 2010 a na hřišti soupeře v lize zvítězili po šesti zápasech.

V dalším utkání Votroci přivítají v neděli 28. srpna v Mladé Boleslavi tým Sigmy Olomouc (16.00).

Hlasy trenérů:

Jaroslav Veselý (Bohemians): „Čerstvě po utkání jsme zklamaní, že jsme nezískali ani bod, na který v tomhle utkání bylo. Po celé utkání jsme byli silnější na míči, Hradec hrál chytře a do rychlých protiútoků. Zejména v prvním poločase nám to činilo problémy. Měl dvě tři vyložené šanci, v nichž nás podržel Valeš. Byli jsme v územní převaze, ale Hradec byl nebezpečný. Ve druhém poločase se obraz hry nezměnil, na míči jsme byli ještě silnější a nebezpečnější, ale bohužel to nestačilo na to, abychom utkání zremizovali. Utkání bylo nahoru dolů. Pro diváka asi zajímavé, pro nás smolné utkání."

Miroslav Koubek (Hradec Králové): „Bylo to dramatické utkání, jak je na Bohemce zvykem. V první půli jsme byli lepší mužstvo a byli jsme vynikající v přechodu do útoku. Mohli jsme dotáhnout víc šancí, byly tam ještě další velice nadějné situace. Vedli jsme 2:0 po krásných akcích. Bohemku vrátil do hry kontaktní gól z penalty. Potom to máte samozřejmě těžší. Domácí se napojili výsledkově a pochopitelně se snažili zvyšovat tlak s podporou diváků. To se jim ve druhém poločase dařilo. Brejky jsme už redukovali, nebylo to úplně ono, museli jsme to ubránit, ubojovat. Měli jsme i štěstí. Bohemka tam měla několik závarů, šancí, některé věci jsme zblokovali, některé dala vedle. Štěstí se k nám konečně přiklonilo. Ubojovali jsme to dobře a hlavně na základě velmi dobrého výkonu v prvním poločase jsme utkání dovedli do vítězného konce."

I. fotbalová liga - 4. kolo:

Bohemians Praha - Hradec Králové 1:2 (1:2)

Branky: 37. Puškáč z pen. - 23. Kubala, 30. Vlkanova.
Rozhodčí: Zelinka - Pečenka, Ratajová - Franěk (video).
ŽK: Valeš - Kubala, Reichl, Rada, Klíma, Vašulín, Kodeš, Koubek (trenér). Diváci: 4321.
Bohemians Praha 1905: Valeš - Köstl, Křapka, Hůlka - Dostál, Jindřišek (82. Beran), Petrák, Kovařík (66. Nový) - Hronek, Jánoš (71. Mužík) - Puškáč (82. Hála). Trenér: Veselý.
FC Hradec Králové: Reichl - Klíma, Ševčík, Čech - Kučera, Rada (82. Gabriel), Kodeš, Ryneš - Kubala (75. Prekop), Vašulín, Vlkanova (90.+2 Novotný). Trenér: Koubek.

Další výsledky:

Ostrava - Teplice 1:2, Mladá Boleslav - Sparta 1:3, Olomouc - Slovácko 1:2, Liberec - Č. Budějovice 1:1, Zlín - Jablonec 2:2, Slavia Praha - Pardubice 7:0, Plzeň - Brno odloženo.