Hradečtí otočili zápas, skolili oblíbené Hanáky a dál nahání lídra

13. února 2022

Hokejisté Hradce Králové v 52. kole extraligy porazili na domácím ledě Olomouc 4:1. Mountfield nad oblíbeným soupeřem, který nastoupil bez hvězdného a na olympiádě reprezentujícího Davida Krejčího, zvítězil už poosmé v řadě a dál stíhá vedoucí Třinec, ztrácí dva body.

V letošní sezoně jsou souboje s Olomoucí pro každého soupeře atraktivní, protože v dresu Hanáků nastupuje hvězdný útočník David Krejčí. Tentokrát měli hokejisté Hradce Králové úlohu usnadněnou, jelikož pětatřicetiletý vítěz Stanley Cupu s Bostonem z roku 2011 reprezentuje Českou republiku na olympiádě v Pekingu.

Mountfield, jenž stíhá vedoucí Třinec, však v první třetině na urputně hrající Kohouty gólově nevyzrál. Hned po příchodu z kabin ovšem Jiřího Ondrušek v přesilovce skákavou střelou překonal Henri Kiviaha, jenž v hradecké brance nahradil Filipa Novotného.

Inkasovaná branka Východočechy zdravě nakopla a jejich hra byla rázem jiná, na jejich straně vzrostla aktivita, přibylo důrazu a snahy. A projevilo se to i na skóre, netrvalo dlouho a bylo vyrovnáno, když Blain v pádu posunul puk na Kevina Klímu, jenž překonal gólmana Lukáše.

V polovině zápasu Nikita Ščerbak přivodil obrat ve výsledku, ale v gólu měl prsty zase Blain, jehož ránu ruský útočník tečoval do branky. Hradecká mašina šlapala na plné obrátky a bylo jasné, že Olomouc to bude mít těžké.

Deset minut před koncem utkání definitivně nasměroval domácí k očekávanému vítězství Lukáš Cingel, jenž ve třetí gól přetavil chytrou přihrávku Jakuba Orsavy.

Posledně jmenovaný hradecký útočník poté ještě přihrávkou nabil kanón Ahti Oksanenovi a finský snajpr zacílil do černého.

Mountfield dál na dálku svádí souboj s vedoucím Třincem, který udržel dvoubodový náskok po vítězství 3:2 nad Pardubicemi, na jejichž led hradecký tým v pátek 18. února vyrazí k derby (18.00).

Hlasy trenérů:

Ladislav Čihák (Hradec Králové): „Olomouc má bojovný tým, což předváděla hlavně v první třetině. Potom jsme bohužel dostali první gól, kdy jsme nezblokovali puk na středu. Jsem ale rád, že za to kluci vzali a postupným tlakem a šancemi zápas otočili. Střídačka strašně žila a hráči cítili, že si můžou jít za vítězstvím. Ve třetí třetině to jenom potvrdili. Měli jsme docela dost šancí, které nám tam nespadly, ale jsem rád za vítězství."

Jan Tomajko (Olomouc): „Chtěli jsme hrát hlavně z obrany a Hradec moc k ničemu nepustit, což se nám v první třetině ještě celkem dařilo. Ve druhé části jsme vytěžili jednu branku, ale pak nás Hradec přehrával a rychle skóre otočil. Měli jsme dvě šance, které proti tak silnému týmu musíme proměnit, jinak můžeme těžko pomýšlet na body. Mužstvo ale hrálo dobře a nemůžeme hráčům vytknout, že by nebojovali."

Hradec Králové - HC Olomouc 4:1 (0:0, 2:1, 2:0).

Branky a nahrávky: 25. Kevin Klíma (Blain), 32. Ščerbak (Blain, Cingel), 50. Cingel (Orsava), 58. Oksanen (Orsava, Jank) - 22. Ondrušek (Doktor, Navrátil).
Rozhodčí: Lacina, Kika - Komárek, Zíka. Vyloučení: 2:4. Využití: 0:1. Diváci: 1000 (omezený počet).
Mountfield HK: Kiviaho - Blain, Nedomlel, F. Pavlík, R. Pilař, McCormack, Jank, Šalda - Oksanen, Lev, Smoleňák - Jergl, Kevin Klíma, Perret - Kelly Klíma, Lalancette, Ščerbak - Orsava, Koukal, Cingel. Trenér: T. Martinec.
HC Olomouc: Lukáš - Rašner, Ondrušek, Dujsík, Švrček, Škůrek, Řezníček, A. Rutar - Doktor, J. Knotek, Kusko - Navrátil, Kolouch, Olesz - Bambula, Klimek, Kunc - V. Brož, Lichanec, V. Burian. Trenéři: Moták a J. Tomajko.