Jak sbírat umění? To odhalí výstava s unikátním příběhem Karla Tutsche
25. dubna 2024

Tato expozice, jejíž kurátorkou je Petra Příkazská z GMU, návštěvníkům představí celoživotní dílo znalce a sběratele Karla Tutsche (1941–2008). Sbírka obsahuje téměř 1300 obrazů, kreseb, grafik, plastik, objektů i konceptuálních instalací. Tato akvizice, pořízená GMU v roce 2021 za 12 miliónů korun, je největším porevolučním nákupem umění mezi všemi krajskými galeriemi. O rok později byla doplněna o soubor originálních kreseb ke katalogům vydaným brněnskou galerií Na bidýlku.
Podle kurátorky je výstava pokusem o rekonstrukci Tutschovy cesty od amatérského sběratele drobné grafiky a ex libris k uznávanému znalci a majiteli jedné z nejvýznamnějších sbírek své doby u nás. Vystaveno je více než 300 děl a expozice návštěvníkovi zároveň představuje pravidla, kterými se při tvorbě své sbírky řídil sám Tutsch.
Jednou z jeho zásad při nákupu umění bylo navštěvovat umělce v ateliérech a získávat díla přímo od nich. Jeho dlouhodobý zájem a přehled o umění ho dovedl až na vrchol, kdy dokázal sestavit sbírku obsahující umělecká díla, která dohromady vytváří subjektivní a tím i neopakovatelnou encyklopedii českého umění od poloviny 60. let do počátku milénia.
„Výstavu završuje kapitola věnovaná berlínské výtvarné scéně raných nultých let, s níž galerista udržoval kontakt, a která v té době zažívala svůj největší rozmach a přitahovala začínající umělce z celé Evropy,“ uvedla kurátorka a historička umění Příkazská, jež strávila dva roky badatelským výzkumem sbírky a přípravou výstavy. Čerpala z galerií zakoupených děl, archivních materiálů a dostupných katalogů.
„Sbírka je výjimečná svou uceleností i vyhraněným profilem. Obsahuje díla autorů, kteří měli zásadní podíl na vývoji českého současného umění,“ prozradila Příkazská. Ve sbírce jsou například zastoupení výtvarní umělci Jiří Načeradský, Jiří Sopko, Antonín Střížek, Naděžda Plíšková, Alena Kučerová, Jiří David, Jiří Petrbok, Ján Mančuška nebo Jiří Kovanda. Nejvíce děl ve veřejné instituci, jako je GMU v Hradci Králové, je od konceptuálního umělce Kovandy. Výstava Jak sbírat umění: příběh Karla Tutsche bude v GMU v Hradci Králové k vidění do 12. října příštího roku.
Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: archiv GMU HK