K přesným dílům Jany Babincové nabízí protiklad expresivní Miloš Šejn
12. prosinece 2023
17 snímkůZatímco malířka Babincová je okouzlená naprosto přesnou geometrií a její obrazy mají pevný řád, ostré hrany, trojúhelníky, které do sebe precizně zapadají se symetrickými ostrými, tupými i pravými úhly, Šejn svou metodou záznamu se vydal cestou expresivní malby s empatií k přírodnímu dění. Podle kurátorky výstavy Martiny Vítkové jsou práce malířky inspirované kubismem.
„Výsledkem je spíše konstrukce než malba v pravém slova smyslu, malba zamýšlená přesně do prostoru Gočárovy stavby. Jeden z obrazů je inspirován designem lustru z domu U Černé Matky Boží,“ uvedla kurátorka k dílům Babincové, která mimo jiné ráda pracuje s architekturou, což se odráží v jejich pracích a navíc je známá svými realizacemi v interiérech.
Její tvorba je poctou nejen barvám, ale také zmíněnému geometrickému principu členění ploch, často ve spojitosti s hudbou. „Zabývám se mimo jiné projekty, které vizualizují hudbu, a měla by z toho někdy v příštím roce vzniknout další výstava,“ prozradila Babincová, členka východočeské sekce Klubu konkretistů KK3. Její výtvarný protipól Miloš Šejn, rovněž člen KK3, je klasikem land artu, konceptuálního umění a performance, která staví na poznání Země.
Tento umělec je úzce spojen s městem Hradec Králové, protože zde na rozhraní 70. a 80. let působil jako kurátor a historik v Galerii moderního umění. „Jeho vlastní práce vycházejí ze zážitku z krajiny, který je pro něj absolutně nejdůležitější, a nemaluje vůbec v ateliéru. Tak, jak na něj příroda působí, i on ji jako záznam přenáší do svých prací, jako kdyby to byla krajina psaná. Pracuje se vzorky pigmentů, rostlin, nerostů a se svou imaginací,“ vysvětlila kurátorka. Šejn, který je autorem tvrzení, že příroda, krajina i planeta vydrží všechno, ale člověk to nevydrží. Výstava obou autorů potrvá v ART patru do 4. března příštího roku.
Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Hynek Šnajdar