Kanonáda na novém stadionu! Hradec deklasoval Budějovice 5:1

5. srpna 2023

Hradec Králové porazil v rámci třetího kola Fortuna ligy České Budějovice vysoko 5:1 a odbyl si tak na novém stadionu premiéru snů. Gólovou smršť zahájil v 19. minutě Vašulín, který se nejlépe zorientoval v pokutovém území po rohovém kopu. O dvě minuty později přidal z protiútoku druhý gól Votroků Horák. Po půlhodině hry vedl Hradec už o tři góly, na perfektně načasovanou přihrávku Pilaře si naběhl Ladislav Krejčí a přesným zakončením ustanovil skóre na 3:0. Hradečtí sice v úvodu druhé půle inkasovali, dokázali však bleskově odpovědět v podobě gólu Kučery. Třešničkou na dortu skvělého výkonu Východočechů byl gól z penalty Václava Pilaře, který kromě gólu v utkání zapsal i dvě asistence.

Lepší premiéru na novém stadionu si snad žádný fanoušek Hradce nemohl přát. Domácí mančaft deklasoval Budějovice na zrekonstruovaném „Malšáku“ 5:1 a všem svým fanouškům udělal nesmírnou radost. Hradečtí do utkání vstoupili aktivněji, gólu se však v prvních minutách nedočkali. První tutovku si však vypracovali hosté. Po centru z pravé strany se mohl prosadit nigerijský křídelník Adediran, po několika odrazech se ale v těsné blízkosti brány nedokázal zorientovat.

Na tahu tak byli domácí. Po několika nebezpečných standardkách se konečně jedna z nich ujala. Skvělou práci odvedl Heidenreich, který hlavou našel Vašulína. Tomu se podařilo balón propasírovat za záda Šípoše – 1:0. Budějovice chtěly bleskově odpovědět, a to se jim stalo osudným. Z protiútoku se prosadil přízemní střelou Horák. Skvělý výkon předváděl Václav Pilař, svou energií a šikovností táhl hradecký útok nejen v ofenzivě, ale i při pressingu.

Třetí gól přidali Hradečtí po skvěle načasované přihrávce Pilaře na Ladislava Krejčího. Zkušený křídelník se z bezprostřední blízkosti nemýlil. Hosté měli výrazně větší držení míče, nicméně žádné větší příležitosti si vypracovat nedokázali. Ve 38. minutě musel hlavní rozhodčí Černý zápas přerušit kvůli pyrotechnice v domácím kotli. Delší nastavený čas další gól nepřinesl.

Vstup do druhého poločasu Hradec prováhal. Ke střele v pokutovém území domácích se dostal střídající Hora, Bajza tak poprvé kapituloval. Odpověď na sebe však nenechala dlouho čekat. Hned po rozehrávce se dostal k míči Pilař, z pravé strany poslal centr do ohně a Kučera dopravil balón do sítě. Hradecká legenda si ke dvěma asistencím připsala i gól, když proměnila pokutový kop střelou do pravého dolního rohu. Šípoš sice směr vystihl, Pilař ale penaltu umístil téměř dokonale.

Malšovický stadion rozjásal ještě jednou v nastaveném čase Koubek, jeho gól však rozhodčí Černý po konzultaci s VARem odvolal kvůli faulu. Hradec Králové tak porazil České Budějovice 5:1 a připsal si první vítězství v novém ročníku Fortuna ligy. Hosté jsou se třemi porážkami a skóre 3:12 na posledním místě.

Muž zápasu podle Salonek: Václav Pilař (Hradec Králové)

Hradec Králové – České Budějovice 5:1 (3:0)

Branky a nahrávky: 19. Vašulín (Heidenreich), 22. Horák, 32. Krejčí (Pilař), 49. Kučera (Pilař), 59. Pilař z pen. – 48. Hora (Ondrášek).
Rozhodčí: Černý – Mokrusch, Líkař – VAR: Adámková.
Střely celkem: 13:16.