Když se řemeslo spojí s uměním
30. března 2025

Když jsme v redakci Salonků hledali někoho, kdo by vytvořil ceny pro oceněné osobnosti, netušili jsme, že najdeme příběh, kde se snoubí rodinná spolupráce s řemeslnou tradicí. „Byly to moje první trofeje,“ přiznává Jiří Mach s úsměvem. „Na to, že jsem je dělal poprvé, myslím, že je výsledek opravdu slušný,“ dodává.
Celý proces začal v rukách jeho dcery Kristýny Machové, která studuje grafický design. V programu Adobe Illustrator zpracovala podklady pro vyřezání tvaru trofeje – charakteristického „S“ a podkladu. „Bylo to pro mě neobvyklé zadání, protože jsem trofeje dělal poprvé,“ vysvětluje Mach. „Ale právě ta atypičnost mě na tom bavila.“
Proces výroby vyžadoval preciznost a rychlost zároveň. Z plechu o tloušťce tři milimetry vznikl podstavec, zatímco samotné „S“ bylo vyřezáno ze čtyřmilimetrového materiálu. „Nejnáročnější bylo zhotovit výrobek v časovém presu, konkrétně za tři dny,“ vzpomíná Mach.
Po vyřezání tvarů na laseru následovalo pečlivé skládání pomocí magnetu a svařování. „Všechny vnější viditelné sváry na hranách se musely důkladně obrousit,“ popisuje detailně proces výroby. Posledním krokem bylo předání trofejí do rukou specializované firmy, která je nastříkala stříbrným komaxitem. Po zaschnutí už zbývalo jen nalepit vygravírované destičky se jmény vítězů.
„Z finálního výsledku mám velkou radost,“ říká Jiří Mach. A není divu – ceny v sobě spojují eleganci s řemeslnou precizností a staly se důstojným symbolem ocenění pro významné osobnosti. I když byly trofeje pro Salonky první svého druhu v portfoliu AZ-KOVO, rozhodně nejsou jediným důkazem řemeslného umění této firmy. „Dělal jsem spoustu věcí, ale trofeje byly nejatypičtější,“ vysvětluje Mach.
Jeho cesta ke kovovýrobě přitom nebyla přímočará. Vystudoval vodotopenářství a několik let se mu věnoval, ale touha vidět výsledky své práce ho vedla jiným směrem. „Vadilo mi, že svařené trubky prostě zabetonovali. Jelikož mě svařování bavilo, chtěl jsem, aby můj výrobek byl k vidění.“
Úspěch s výrobou cen pro Salonky je pro Jiřího Macha dalším krokem na cestě k většímu cíli. „Do budoucna bych chtěl vybudovat vlastní větší provozovnu,“ prozrazuje. Je vidět, že spojení řemeslné tradice s moderním designem, které se projevilo při výrobě cen, může být cestou i pro další projekty.
Ceny pro Salonky tak nejsou jen krásným uměleckým dílem – jsou důkazem, že když se spojí precizní řemeslná práce s moderním designem a rodinnou spoluprací, vznikne něco výjimečného.
Matěj Holaň
matej.holan@salonkyhk.cz
Foto: Jiří Mach