Kolaps Lvic. O postupu rozhodne sobotní pátý duel v Hradci

17. března 2022

Poslední krok (zatím) neudělaly. Basketbalistky Sokola Hradec Králové prohrály ve čtvrtém čtvrtfinále play off na palubovce Chomutova 72:77 v prodloužení, přestože ještě v závěrečné desetiminutovce vedly o šestnáct bodů. Jenže Lvice náskok ztratily a o postupujícím do semifinále rozhodne pátý zápas v sobotu v Hradci.

Byl to parádní basketbal, leč se smutným koncem pro hráčky Sokola Hradec Králové. Lvice ve čtvrtém utkání čtvrtfinále play off měly v držení mečbol, ale v Chomutově ho nevyužily, byť vedly v poslední čtvrtině vedly o 16 bodů, tak nakonec prohrály 72:77 v prodloužení. Stav série je vyrovnaný 2:2 na zápasy. O postupujícím do semifinále Ženské ligy rozhodne páté utkání, které se hraje v sobotu od 16 hodin v hradecké hale na Eliščině nábřeží.

Utkání, které bylo pro oko diváka dramatické, pohledné a hrané ve skvělé divácké kulise, zahájily v domácí hale lépe chomutovské Levhartice, které první čtvrtinu vyhrály o tři body (14:11). Jenže druhá desetiminutovka patřila hradeckému týmu, který domácím dovolil jen devět bodů a v poločase měl desetibodový náskok (33:23), který ve třetí čtvrtině ještě o bod navýšil na 52:41.

Vypadalo to, že Lvice kráčejí k postupu a ve čtvrtfinálové sérii získají potřebné třetí vítězství. Zvlášť když na začátku záverečných deseti minut vedly o šestnáct bodů 59:43. V té chvíli ani domácí příznivci už nevěřili, že by mohlo dojít k obratu, ale stalo se.

Lvice, kterým nepomohlo ani 22 bodů nejlepší střelkyně Pamely Therese Effangové a 21 bodů Kristýny Čuperkové, postihl neuvěřitelný kolaps. Pět minut před koncem utkání hradecké hráčky při svém vedení 61:47 dovolily Levharticím neskutečných patnáct bodů v řadě a Východočešky najednou prohrávaly 61:62. Až poté se za tři body trefila Karolína Šotolová.

Chomutovské hráčky byly rázem na koni a 14 vteřin před koncem vedly 69:67, Hradci zachránila prodloužení Kristýna Čuperková - 69:69. Jenže v nastaveném čase sice dala první koš Effangová, ale byla to jediná trefa z pole a pak už byly přesnější Levhartice a zásluhou Američanky Jordan Reynoldsové a Moniky Satoranské slavily výhru 77:72. Lvice mohou kromě promarněného náskoku litovat devíti zahozených trestných hodů, 23 ztracených míčů a horšího doskoku.

Stav čtvrtfinále play off je vyrovnaný 2:2 a sérii rozhodne pátý souboj v Hradci Králové.

ŽBL – čtvrtfinále play off, 4. zápas:

Levhartice Chomutov - Sokol Hradec Králové 77:72 v prodl. (14:11, 23:33, 41:52, 69:69). Body: Reynoldsová 20, Satoranská 19, Kadlecová 12, Vorlová 12, Bartoňová 7, Kučerová 5, Kovtunová 2 - Effangová 22, Čuperková 21, Marečková 9, Šotolová 7, Fišerová 5, Matušková 3, Vojtíková 3, Levínská 2. Rozhodčí: Ulrych, Kovačovič, Scholzová. Trojky: 4:9. Trestné hody: 19/13 – 18/9. Fauly 20:20. Doskoky: 50:41. Stav série: 2:2.