Komplikace. Hradec padl v nájezdech a v sérii s Bruslaři ztrácí

23. března 2022

Vítěz základní části extraligy prohrává ve čtvrtfinále play off 1:2 na zápasy. Hokejisté Hradce Králové, držitelé Prezidentského poháru, podlehli ve třetím utkání série v Mladé Boleslavi 2:3 po samostatných nájezdech. Mountfield zásluhou dvou využitých přesilovek dvakrát srovnal náskok Bruslařů, ale nájezdy rozsekl slovenský reprezentant Miloš Kelemen, bronzový medailista z letošních olympijských her v Pekingu. Čtvrtý zápas se hraje ve čtvrtek opět na ledě Středočechů.

Drhne to. Hokejisté Hradce Králové ve čtvrtfinále play off nepřipomínají skvěle fungující stroj ze základní části extraligy, kterou vyhráli a získali Prezidentský pohár. Bruslařský klub Mladá Boleslav zatím dostává svému jménu a bruslivou hrou dělá hokejistům Mountfieldu vrásky na čele. I třetí zápas ve Ško-Energo Aréně byl plný soubojů, silový a úporný.

Hradecký tým nastoupil v brance s Henri Kiviahem, jenž nahradil zraněného Filipa Novotného už v závěru druhého zápasu. V sestavě se objevili i Lukáš Cingel a Jérémie Blain, kteří rovněž ze zdravotních důvodů nedohráli předchozí duel.

Mountfield začal aktivně. Do první větší šance se po skvostné přihrávce Kevina Klímy dostal Bohumil Jank, ale proti brankáři Gašperu Krošeljovi svou šestigólovou bilanci v letošní sezoně nezvýšil.

V obrovské příležitosti se ocitl i Christophe Lalancette, ale kanadský útočník nedostal puk do sítě pod padajícím slovinským gólmanem. Vzápětí se střelecky neprosadil ani Aleš Jergl.

Hradečtí těžko překonávali pohyblivou a celistvou obranu Bruslařů, kteří vyráželi do nebezpečných kontrů, nejblíže gólu byli Lintuniemi a po něm netrefil odkrytou branku Najman.

Konečně vyšly přesilovky

Zkraje druhé třetiny přišla pro Hradec smolná chvíle. Od mantinelu nahazoval puk před branku Miloš Kelemen, držitel bronzu z letošních olympijských her v Pekingu se slovenskou reprezentací, a kotouč se od brusle obránce Filipa Pavlíka odrazil do branky. Hradeckému zadákovi tak zhořklo jubilejní 500. utkání, které v nejvyšší soutěži hrál.

Východočeši se ovšem dokázali rychle vrátit do zápasu. Po necelých dvou minutách jim konečně vyšla přesilová hra – první v sérii, v níž vstřelili gól. Kanadský obránce Graeme McCormack vystřelil od modré čáry a Jakub Lev držadlem hokejky usměrnil puk do horního rohu branky.

„Chtěli jsme přesilovky zjednodušit, protože se nám nedařily. Chtěli jsme puky rychle házet na branku a konečně to vyšlo. Tágem jsem to tečoval do sítě,“ popisoval trefu Lev.

Vypadalo to, že by Hradec mohl průběh zápasu zvrátit, jenže po necelých dvou minutách závěrečné části byl vyloučen Jank a tři vteřiny poté, co se vrátil na led, překonal Kiviaha po akci Pláňka útočník Pavel Kousal, muž, jenž třetím gólem rozhodl druhý zápas v Hradci (3:2).

V pravý čas Hradečtí oživili přednost ze základní části – přesilovou hru. V čase 57:10 trenéři Tomáš Martinec a spol. stáhli gólmana Kiviaha a při hře 6 na 4 dotlačil zblízka puk do sítě Radek Smoleňák, jemuž po ráně Pavlíka přistrčil kotouč Lev.

„Už bylo potřeba, aby nám tam něco takhle spadlo, z nějaké dorážky. Jsme rádi, že jsme vyrovnali,“ oddechl si v přestávkovém rozhovoru pro Českou televizi kapitán Smoleňák. Jenže na výhru to nestačilo.

V normální hrací době už další branka nepadla, byť na hradecké straně měli slibné možnosti v početní výhodě Kevin Klíma, Jergl a Lev.

Hradečtí proměnili jen jeden nájezd

V prodloužení Mountfield nejprve ubránil oslabení. Poté dvakrát na každé straně zahrozili Kelly Klíma a Flynn, aby v závěru nastavení měl Hradec další přesilovku, jenže Smoleňák ani Pavlík výborně chytajícího Krošelje nepřekonali.

V úvodních pěti sériích nájezdů se trefili pouze domácí Pavel Kousal a hradecký střelec Ahti Oksanen, i když při zakončení Jergla neuvěřitelně betonem zasáhl Krošelj. V sedmé řadě nedal Jakub Orsava a Kelemen propálil Kiviaha - 3:2 pro boleslavský tým.

Pro hradecké hokejisty prohra znamená komplikaci, ve čtvrtfinále play off prohrávají 1:2 na zápasy a ve čtvrtek budou ve čtvrtém utkání v Mladé Boleslavi usilovat o srovnání série. Utkání začíná v 19 hodin (vysílá O2 TV sport).

Hlasy trenérů:

Radim Rulík (Mladá Boleslav): „Bylo to strašně bojovné utkání. Z naší strany tedy jednoznačně. Myslím si, že jsme tam nechali, co jsme mohli. Dvakrát jsme vedli. Škoda, že došlo k té situaci, že jsme hráli ve čtyřech proti šesti. Hradec je v tomhle strašně silný. Hlavně na brankovišti na to má výborné typy hráčů. Bohužel jsme dostali vyrovnávací gól. Prodloužení bylo z naší strany o vůli, i když jsme tam měli šanci, ale jinak jsme to víceméně odbránili nebo ubojovali. Na nájezdy jsme byli šťastnější. I celý zápas bych zrekapituloval, že jsme byli šťastnějším týmem."

Tomáš Martinec (Hradec Králové): „Byl to znovu vyrovnaný zápas. První třetina byla od obou týmů trochu opatrnější a spíš ze zabezpečené obrany, ale myslím si, že pak to byl zase boj o každý metr ledu. My jsme si vypracovali dost příležitostí na to, abychom skórovali. Dnes jsme dávali góly jen v nerovnovážném stavu. Za využité přesilovky jsme samozřejmě rádi. Ale já věřím, že pokud budeme hrát jako od poloviny zápasu a budeme mít takový pohyb a šance, tak zítřejší zápas zvládneme a srovnáme sérii na 2:2. Jsem taky rád, že se zápas vydařil Kivimu (brankáři Henrimu Kiviahovi), protože samozřejmě i Boleslav měla své šance a on nás v dnešním zápase podržel."

Mladá Boleslav - Hradec Králové 3:2 po sam. náj. (0:0, 1:1, 1:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 23. Kelemen (Fořt), 44. P. Kousal (Pláněk, J. Stránský), rozhodující sam. nájezd Kelemen - 31. Lev (McCormack, Jergl), 58. Smoleňák (Lev, F. Pavlík).
Rozhodčí: Mrkva, Kika – Lhotský, Svoboda.
Vyloučení: 6:5. Využití: 0:2. Diváci: 3896. Stav série: 2:1.
BK Mladá Boleslav: Krošelj - Ševc, Pýcha, Pláněk, Jánošík, Fillman, Lintuniemi - D. Šťastný, Bičevskis, Kotala - P. Kousal, O. Najman, Flynn - Kelemen, Fořt, Lunter - J. Stránský, T. Knotek, Eberle. Trenér: Rulík.
Mountfield HK: Kiviaho - Blain, Nedomlel, F. Pavlík, Kalina, McCormack, Jank - Oksanen, Cingel, Smoleňák - Jergl, Kevin Klíma, Perret - Lev, Lalancette, Ščerbak - Orsava, Koukal, Kelly Klíma - od 34. navíc Pilař. Trenér: T. Martinec.

• 7. zápas – čtvrtek 31. března

Další zápasy: Třinec – Vítkovice 3:0, 2:1, 2:1, Sparta Praha – Liberec 7:0, 3:2, České Budějovice - Pardubice 3:1, 3:2. Pozn.: Hraje se na čtyři vítězné zápasy.