Konečně. Votroci slaví výhru, Zlín skolili rychlým nástupem

12. března 2022

Balvan odvalen. Fotbalisté Hradce Králové v utkání 25. kola FORTUNA:LIGY porazili Zlín 2:1 a utnuli šňůru osmi zápasů bez vítězství. Votroci vykročili k výhře už po necelé čtvrthodině, kdy vedli dvoubrankovým rozdílem po premiérové ligové trefě Dominika Soukeníka a gólu Filipa Kubaly z penalty. Posledně jmenovaný útočník v prvním poločase ještě neproměnil další pokutový kop. Po přestávce hosté zásluhou Rudolfa Reitera dokázali jen snížit.

Už bylo na čase, aby fotbalisté Hradce Králové ve FORTUNA:LIZE zvítězili. Poslední radost z výhry zažili 28. listopadu, kdy porazili Karvinou (1:0). Po osmi zápasech, v nichž vytěžili pouze čtyři remízové body, přetlačili Zlín 2:1 a nepříznivou sérii ukončili.

Votroci vlétli v mladoboleslavském azylu na hostující Fastav aktivně a po necelé čtvrthodině už vedli o dva góly, byť jim pomohlo i tolik potřebné štěstí. Po deseti minutách Adam Vlkanova rozehrál standardní situaci, míč se po několika odrazech dostal na kopačku Dominika Soukeníka, jehož ránu hostující Lukáš Vraštil tečoval mimo dosah padajícího gólmana Mateje Rakovana. Soukeník tak mohl slavit svůj první ligový gól.

Za tři minuty v rohu pokutového území Filip Kubala předskočil zlínského kapitána Václava Procházku, který hradeckého útočníka poslal na trávník a sudí Krejsa nařídil penaltu. K exekuci se postavil sám Kubala a poslal míč z pohledu gólmana k levé tyči, zatímco Rakovan se vrhl na druhou stranu.

Kubala druhou penaltu nedal

Votrokům tak už od začátku hrozila Csaplárova past, tedy situace, kdy po poločase jedno mužstvo vede 2:0, díky čemuž nabude dojmu, že má zápas pod kontrolou, tím ztratí koncentraci, soupeř toho využije a vyrovná. Alespoň takto to prezentoval trenér Josef Csaplár.

Hradečtí se ovšem vedením ukolébat nenechali, naopak byli nadále aktivní, Zlín nebyl nebezpečný, do slibné možnosti se dostal jen Janetzký. Jinak úřadovali domácí.

Po půlhodině hry pálil vedle branky Vlkanova, ale důležitá akce přišla vzápětí. Právě hradecký kapitán s Janem Mejdrem posadili centrovaný míč na hlavu Františka Čecha, ale jeho zakončení vyrazil rukou obránce Martin Cedidla – druhá penalta!

Míč si opět vzal Kubala, poslal míč na stejnou stranu, jenže tentokrát tam skočil i slovenský brankář Rakovan a střelu vyrazil. Hradečtí zahrávali už sedmou penaltu v sezoně, což je nejvíc v lize, ale proměnili jen čtyři.

Votroci malátný Zlín vyrovnat nenechali

I po změně stran byli Hradečtí aktivnější, hosty přehrávali, ale třetí gól ne a ne přidat. Naopak Zlínu vyšlo střídání. Útočník Rudolf Reiter byl na hřišti jen minutu, když se dostal za domácí obranu a překonal Viléma Fendricha.

Vstřelený gól ale Zlínské nenabudil, naopak působili nadále malátným dojmem, dopředu se tlačili Votroci, Vlkanova pálil z trestného kopu nad branku, Kubala trefil tyč, ale emoce utlumil praporek asistenta sudího – ofsajd. Hradečtí se rvali o důležité vítězství, hodně moc chtěli ukončit nepříznivou sérii, ale s blížícím se koncem přece jen nápor Fastavu sílil, přibylo centrů, ale gól už nepadl. Csaplárova past nesklapla.

Hradečtí navázali na podzimní výhru 3:2 ze Zlína, soupeře v lize porazili potřetí za sebou a po dlouhé době slavili výhru, která je upevnila ve středu tabulky. V dalším kole Votroci vyrazí v neděli 20. března k důležitému utkání na půdu baráží ohrožených Teplic (15.00).

Hlasy trenérů:

Miroslav Koubek (Hradec Králové): „Jsme velice rádi, že jsme přerušili sérii bez výhry. Pořád si ale nemyslím, že by nás postihl nějaký herní propad, spíš jen výsledkový. Když jsme se podívali před zápasem na tabulku, bylo jasné, že dnes jde o život. Cením si toho, že hráči dokázali ten tlak zpracovat. Byl to den D, kdy jsme už prostě museli vyhrát. Když jsme nedali druhou penaltu, tak jsem věděl, že to ještě zdaleka nebude jednoduché, protože Zlín také přijel s velkou chutí vyhrát a posunout se v tabulce do prostřední skupiny. Nepustili jsme je ale do žádných šancí, obrana pracovala až na tu gólovou situaci dobře. Ještě zdaleka nemáme vyhráno, ale stále nepochybuji, že to zvládneme."

Jan Jelínek (Zlín): „Z dnešního zápasu mě bolí oči, bylo to o bojovnosti. I když jsme se na fyzický fotbal Hradce připravovali, vůbec jsme nezachytili úvod utkání, jejich náběhy a agresivitu. Za stavu 0:2 nás podržel při penaltě Rakovan, jinak by asi bylo po fotbale. V druhé půli jsme zvýšili agresivitu, gól nám dodal jistotu na míči, ale k ničemu jsme se nedostali. Byly tam nějaké balony do vápna, ale v podstatě jsme jen čekali, jestli nám něco spadne na hlavu, to je málo. Chyběli nám kreativní hráči Hrubý a Tkáč, takže jsme nasadili na hrot Hlouška kvůli soubojům, abychom sbírali druhé míče. Ale vůbec nám to nefungovalo."

Hradec Králové - Zlín 2:1 (2:0)

Branky: 10. Soukeník, 14. Z pen. Kubala – 62. Reiter.
Rozhodčí: Krejsa - Šimáček, Ratajová - Štěrba (video).
ŽK: Čech, Kodeš, Soukeník - Cedidla. Diváci: 1173.
FC Hradec Králové: Fendrich - Klíma, Král, Čech - Mejdr, Soukeník, Kodeš, Vlkanova, Novotný (45.+4 Leibl) - Kubala, Rybička (88. Vašulín). Trenér: M. Koubek.
FC Fastav Zlín: Rakovan - Cedidla, Simerský, Procházka, Matejov (81. Chwaszcz) - Conde, Vraštil - Fillo (61. Reiter), Janetzký (81. Hellebrand), Dramé (71. Hrdlička) - Hloušek (61. Vukadinovič). Trenér: M. Kalivoda.

FORTUNA:LIGA – 25. kolo:
Bohemians – Mladá Boleslav 2:2