Středa

2. dubna 2025

Nyní

15.4ºC

Zítra

16.8ºC

Svátek má

Erika

Královéhradečtí budou moci od pondělí dávat návrhy do participativního rozpočtu

28. února 2025

Lidé ve stotisícovém Hradci Králové budou moci od pondělí 3. března navrhovat různé stavby a projekty do druhého ročníku participativního rozpočtu. Radnice na nápady obyvatel pro letošní rok opět vyčlenila deset milionů korun. Návrhy bude přijímat prostřednictvím městského webu do 31. května. O vítězném návrhu rozhodnou obyvatelé v září hlasováním.

Šest milionů korun radnice opět vyčlenila na takzvané velké projekty, jejichž náklady jsou od 400.000 korun do dvou milionů korun. Čtyři miliony korun si rozdělí finančně méně náročné projekty s náklady do 400 tisíc korun. "Každý návrh musí splňovat předem stanovená kritéria, aby bylo zajištěno, že bude skutečně proveditelný," uvedl náměstek primátorky pro investice Lukáš Řádek (TOP 09).

Do návrhů a hlasování se může zapojit každý, kdo ve městě pracuje, studuje nebo bydlí a dosáhl 15 let věku. Každý může podat maximálně tři návrhy. Hlasování bude opět přes aplikaci Munipolis. Vítězné projekty by měly být dokončeny do dvou let.

Hradečtí do loňského prvního ročníku participativního rozpočtu navrhli 49 projektů, podmínky pro zařazení do hlasování jich splnilo 21. Do hlasování se zapojilo téměř 2600 lidí. Celkem podporu od města získalo deset projektů.

Z velkých projektů uspěl bike park v lesoparku Pod Strání, projekt amfiteátru s okrasnou zahradou v Šimkových sadech a cyklistický pumptrack ve čtvrti Slezské Předměstí. V kategorii malých projektů dostala nejvíc hlasů obnova vyhlídky Rozárka. Dále uspěly například využití betonové plochy u ZŠ Bezručova pro různé hry, vylepšení dětského hřiště v Kuklenách nebo pořízení betonového stolu pro stolní tenis v Sukových sedech.

Technické služby zahájí u menších projektů přípravné práce letos na jaře. Začnou s projekty v Sukových sadech, u ZŠ Bezručova a v Kuklenách. Velké projekty, u nichž je garantem odbor hlavního architekta a dělá se na ně projektová dokumentace, budou hotové do dvou let.

Participativní rozpočty, z nichž radnice hradí projekty navržené obyvateli, mají i jiná města v Královéhradeckém kraji. Jsou to mimo jiné Dvůr Králové nad Labem, Hořice, Smiřice nebo Trutnov. Hradec Králové do projektu dává největší částku. Například Trutnov má v participativním rozpočtu jeden milion korun.

ČTK
redakce@salonkyhk.cz
Foto: Archivní snímek