Královští sokoli přepisují dějiny, obsadili 3. místo v Hyundai Českém poháru!

15. února 2021

Hradečtí basketbalisté Královští sokoli dosáhli o minulém víkendu mimořádného úspěchu. Svým skvělým týmovým výkonem vyhráli utkání o 3. místo v Hyundai Českém poháru a odvezli si domů bronzové medaile! Tento zápas tak bude zapsán do historie klubu, jako první velký úspěch po třech sezónách v nejvyšší mužské soutěži.

Utkání o třetí místo byl velmi napínavé, navíc šlo o derby proti BK JIP Pardubice. O to byla výsledná výhra sladší. Do utkání vstoupili Královští sokoli zkoncentrovaní, s vůlí jít si za výhrou a historickým úspěchem. Hned v prvních minutách vlétli Sokoli na Pardubice třemi trojkami v řadě z rukou Šouly, Stamenkoviče a Sedmáka (9:4). Od začátku tak bylo vedení na hradecké straně. Pardubice však nedovolili vytvořit si žádný větší náskok. Minutu před koncem čtvrtiny sice Dunans vzal na moment Sokolům vedení (19:20), ale Stamenkovič ho pěti rychlými body vrátil zpět. Po první čtvrtině 24:20.

Sokolům se ale nepovedl vstup do druhé periody. Deseti body v řadě si vzali Pardubice taktovku utkání (24:30). Hradeckým basketbalistům trvalo tři minuty, než konečně dostali míč do koše. Peter Sedmák je svým výkonem nastartoval a bod po bodu opět stahovali. Čtyři minuty před koncem čtvrtiny opět dorovnali skóre (34:34). Do konce poločasu se vedení několikrát vystřídalo, ale do šaten odcházeli s mírným náskokem Pardubice (40:44).

Ve třetí čtvrtině drželi nadále vedení Pardubice, ale Královští sokoli byli v těsném závěsu, zejména díky bodům Filipa Halady. Když svou trojkou Pavol Lošonský přiblížil Sokoly opět na dostřel, Halada neváhal a překlopil vedení opět na stranu hradeckého týmu (52:51). Ten se postupně dostal až do sedmibodového vedení. Pardubice se však nevzdávaly. Vyoral s Dunansem opět zápas vyrovnali. Po třetí čtvrtině stav 69:67.

Bylo jasné, že závěr zápasu bude dramatický. Královské sokoly ale vedl skvělý rozehrávač Pedja Stamenkovič, který ke svým početným asistencím přidal v závěru i body, kterými držel Sokoly v mírném vedení. Pět minut do konce po trojce Lošonského Královští sokoli vedli o 7 bodů (85:78). Pardubice chtěl spasit Vyoral – tři minuty před koncem srovnal na 87:87.

Hradecký Barac následně sice trefil trojku, ale Vyoral kontroval střelou z dlouhé vzdálenosti i na druhé straně hřiště (90:90). Devadesát vteřin před koncem utkání trefil střelu zápasu Filip Halada, která se nakonec ukázala jako rozhodující (92:90). V následných útocích již nikdo z hráčů své pokusy neproměnil. Královští sokoli tak vyhrávají historické 3. místo!