Královští sokoli trápili Nymburk. Soupeř má kredit, znělo od mistra

13. února 2022

Podruhé v krátké době basketbalisté Hradce Králové potrápili Nymburk, suverénně nejlepší český tým posledních let. Královští sokoli, kteří svedli s mistrovským celkem vyrovnaný duel ve čvrtfinále poháru (75:80), tentokrát podali výtečný výkon v utkání 4. kola nadstavby NBL, přesto odešli poraženi 80:90. V tabulce skupiny A1 jsou pátí.

Basketbalisté Hradce Králové se na ligový duel s úřadujícím mistrem těšili, na Nymburk si věřili. Sebedůvěru jim dodal nedávný zápas v Českém poháru, kdy ve druhé polovině ledna favorita potrápili, prohra byla těsná (75:80).

Podle toho také vypadal nástup Královských sokolů do zápasu 4. kola nadstavbové skupiny A1 v NBL, když po dvanácti minutách vedli 33:19. Domácí se prosazovali po jednoduchých kombinacích.

V průběhu druhé čtvrtiny ovšem Nymburk, který se v NBL pyšní ziskem 17 titulů v řadě, se rozjel, začal být lepší v obraně i na útočném doskoku (27:15) a ještě do do konce první půle stav otočil ve svůj prospěch 44:41.

„Do zápasu jsme nastupovali po třetí covidové karanténě v sezoně a myslím si, že se nám utkání povedlo. Podařilo se nám Nymburk zaskočit, vedli jsme v průběhu prvního poločasu až o 15 bodů, ale poté Nymburk ukázal svoji sílu a postupně si vybudoval náskok,“ řekl hradecký trenér Lubomír Peterka.

Nymburk táhl stejně jako v pohárovém duelu navrátilec Jerrick Harding, který vzal otěže utkání do svých rukou. Po sedmi minutách třetí čtvrtiny díky Američanovi hosté odskočili až na rozdíl 17 bodů. Domácí zejména zásluhou Vujoviče, Kantůrka a Peterky zápas ještě zdramatizovali snížením rozdílu na šest bodů, ale favorit vítězství nepustil, nakonec vyhrál 90:80.

„V závěru jsme ještě bodově zazlobili a naše prohra je relativně těsná. Každopádně to byl pro nás dobrý zápas. Byla to kvalitní příprava na další těžkou sérii, co máme před sebou,“ dodal Lubomír Peterka.

„Byl to zajímavý zápas. Začali jsme hrozně, zejména v obraně. Dostávali jsme mnoho jednoduchých bodů, jednoduché doskoky, jednoduše jsme dovolili Hradci dělat si to, co chtěl. Po deseti patnácti minutách jsme se dostali zpátky do hry, zlepšili se. Změnili jsme vývoj zápasu a vyhráli," řekl nymburský kouč Alexandr Sekulič.

Mistrovství Nymburk výkon domácích chválil. „Musíme dát velký kredit Hradci, hrál skvěle. Není to žádné překvapení, ukázali, že hrají opravdu dobře a začínají být velmi dobrým týmem," vysekl sokolům poklonu Sekulič.

Hradečtí basketbalisté, kteří jsou ve skupina A1 pátí, nastoupí už v pondělí 14. února k dohrávce 22. kola základní části NBL proti Brnu (18.00, Třebeš).

NBL – 4. kolo nadstavby, skupina A1:

Královští sokoli Hradec Králové – ERA Basketball Nymburk 80:90 (28:16, 41:44, 62:72).
Body: Vujović 18 (9 doskoků), Peterka 14, Pavlović 12, Pešaković 10, Stamenkovič 8, Škranc 8, Sedmák 6, Kantůrek 4 – Harding 30, Hruban 14, Ross 12, Tůma 8, Benda 7, Kříž 7, Gak 4, Kovář 4, Váňa 2, Routt 2. Fauly: 17:26. TH: 26/18 - 15/13. Trojky: 10:11. Doskoky: 30:50.

1. Nymburk 25 24 1 2469:1940 96,0
2. Opava 25 18 7 2203:1930 72,0
3. Basket Brno 24 16 8 2055:1959 66,7
4. Pardubice 26 14 12 2195:2144 53,8
5. Hradec Králové 23 12 11 1877:1965 52,2
6. Kolín 25 13 12 2222:2239 52,0
7. USK Praha 24 12 12 2094:2084 50,0
8. Ústí nad Labem 24 11 13 1911:1939 45,8