Královští sokoli trápili vítěze poháru. Opavu spasil kapitán

27. března 2022

Výborný výkon předvedli basketbalisté Hradce Králové v 12. kole NBL proti favorizované Opavě, přestože těsně prohráli. Druhý tým skupiny A1 a čerstvý vítěz Českého poháru na východě Čech lépe zvládl dramatickou koncovku a vyhrál 93:89. V dresu Královských sokolů, kteří v tabulce spadli na osmé místo, se blýskl Pedja Stamenkovič, který dosáhl triple double za 11 bodů, 10 doskoků a 10 asistencí.

Basketbalisté Hradce Králové nezačali duel 12. kola NBL se silnou Opavou nejlépe. Švédský pivot Mattias Markusson, který se svými 22O centimetry výšky čněl na palubovce, úvodními dvěma koši rozjel jízdu slezského týmu. Královští sokoli se však bodově setřást nenechali, vždycky se dotáhli a to vydrželi až do konce. Tam však vítězství 93:89 vystřelil Opavě kapitán Jakub Šiřina.

Hradečtí po první čtvrtině prohrávali o deset bodů (20:30). Pak se dotáhli na tři body (34:37), aby Opavští zase odskočili. Do přestávky domácí zásluhou Vujoviče manko stáhli na sedm bodů 44:51.

„Byl to pěkný zápas. Konečně jsme proti Opavě sehráli dobrý zápas a vidíme, že můžeme hrát s každým týmem. Bohužel jsme nevyhráli, ale bylo to zajímavé. Měli jsme problém na doskoku a to byl ten největší rozdíl tohoto zápasu. Jednoduše měli příliš útočných doskoků,“ hodnotil zápas srbský pivot Nikola Vujovič.

Při chuti byl i jeho krajan Pedja Stamenkovič, jenž zaznamenal 11 bodů, 10 doskoků a 10 asistencí, za což zapsal cenný triple double. V týmu Slezanů kontroval švédský obr Markusson s 30 body a 16 doskoky.

Ve druhém poločase Královští sokoli snížili na rozdíl jediného bodu (52:53) a rozjela se napínavá bitva, která strhla i diváky v hledišti. Po třech čtvrtinách byl stav téměr vyrovnaný. Hradec se držel čerstvého vítěze Českého poháru, v jehož finále Opava porazila po 19 letech Nymburk, ztrácel jen dva body 69:71.

Minutu před koncem zápasu po trojce Stamenkoviče se domácí drželi Opavy stále na dostřel (85:88). Tříbodový rozdíl byl ještě 30 vteřin před závěrem (87:90), jenže hosty nasměroval k vítězství úspěšnou trojkou kapitán Jakub Šiřina. Opava nakonec vyhrála 93:89.

„Gratuluji Opavě k vítězství. Po první čtvrtině jsme prohrávali o deset bodů a nevypadalo to z naší strany úplně dobře. Nemohli jsme se dostat do zápasu. Pak jsme se naštěstí probrali, pomohly nám trojky, tím jsme se dostali do hry. Celkově jsme jich dali 16 a ve druhém poločase jsme se bodově přitáhli. Zápas už byl vyrovnaný a moc nechybělo k tomu, abychom dosáhli na překvapení. Ale Opava zaslouženě vyhrála. O ten krůček byla lepší,“ řekl k zápasu trenér Lubomír Peterka.

Další utkání Královští sokoli, kteří v tabulce klesli na osmé místo, sehrají ve středu 30. března v Brně. Zápas začíná ve 20.15 hodin a vysílá jej ČT sport.

NBL – 12. kolo nadstavbové skupiny A1:

Královští sokoli Hradec Králové – BK Opava 89:93 (20:30, 44:51, 69:71). Body: Vujovič 21, Pavlovič 15, Škranc 15, Stamenkovič 11, Sedmák 10, Goga 7, Pešakovič 8, Peterka 2 – Markusson 30, Slavík 15, Gniadek 15, Šiřina 10, Zbránek 9, Kouřil 4, Klečka 3, Švandrlík 2. Rozhodčí: Blahout, Kapaňa, Jedlička. Trojky: 16:9. Trestné hody: 3/6 - 12/15. Fauly: 18:14. Doskoky: 35:43. Diváci: 194.

1. Nymburk 33 32 1 3291:2556 97,0
2. Opava 33 23 10 2911:2555 69,7
3. Brno 33 22 11 2779:2643 66,7
4. Kolín 34 18 16 2998:3050 52,9
5. Ústí nad Labem 34 17 17 2734:2796 50,0
6. Pardubice 33 16 17 2754:2724 48,5
7. USK Praha 34 14 20 2896:2981 41,2
8. Hradec Králové 34 14 20 2723:2955 41,2