Sobota

14. září 2024

Nyní

9ºC

Zítra

13.4ºC

Svátek má

Radka

Léto a Hradečáci v období první republiky

25. srpna 2024

Období první republiky znamenalo velkou podporu sportu a aktivního trávení volného času, v letních měsících především venku na čerstvém vzduchu. V Hradci Králové byl pro toto období typický rozvoj a podpora organizované tělovýchovy a sportu. V průběhu 20. a 30. let byly postaveny nové budovy tělocvičných jednot Sokol, Orel a DTJ, vznikala nová venkovní sportoviště. Ve městě působilo mnoho sportovních klubů a oddílů, které organizovaly širokou škálu soutěží, závodů a utkání.

Se sportem byla spojena návštěva obchodů zaměřujících se na prodej sportovního oblečení a potřeb. K dostání zde byly nejen míče, kopačky, disky, oštěpy, běžky, lyže, vázání, hole, saně a jezdecké postroje, ale také brašnářské zboží, aktovky, dámské kabelky, cestovní brašny, kufry nebo jízdní kola, dětské kočárky, vozíky a další zboží. Jeden z největších obchodů se sportovními potřebami provozoval Alois Boháč v Čelakovského ulici.

V roce 1933 byly v Hradci Králové slavnostně otevřeny moderní Městské lázně. Nový objekt dostal název Dům zdraví. Plavecký bazén – „plovárna“ – s netradičními rozměry 30 krát 12 metrů byl obklopený ze třech stran galeriemi. Unikátem se stalo umělé vlnobití, které se spouštělo v hodinových intervalech, vždy na 10 minut. Lázně se mohly pochlubit i několika venkovními terasami. Jedna z nich sloužila jako sluneční lázeň, další byly určeny k odpočinku a relaxaci. V suterénu objektu byly k dispozici parní, vanové, uhličité a kyslíkové lázně, sprchy nebo odpočívárna s masážemi se 30 lůžky. Návštěvníci mohli využívat služby kadeřnického salónu a sauny včetně občerstvení.

Pobyt na slunci a s tím spojené koupání bylo v období první republiky velmi populární. Okolí města k tomu nabízelo mnoho příležitostí. Řeka Orlice byla vhodná ke koupání díky písčitému dnu, mírně tekoucí čisté vodě a dobře dostupným břehům. Lékaři a odborníci pobyt na čerstvém vzduchu v přírodě velmi doporučovali. Blahodárný účinek a léčivá moc byla přisuzována slunci. Vliv slunečních paprsků na kůži se posuzoval jako užitečný a zdravotní příručky doporučovaly využívat „sluneční lázeň“ ve prospěch lidského zdraví.

Vodní toky lákaly k zábavě a odpočinku, využívány byly zejména plovárny. Nejstarší Vojenská plovárna, zřízená roku 1845, se původně nacházela na levém břehu Orlice, byla zrušena při regulaci Orlice a poté přemístěna na pravý břeh k dnešnímu Malšovickému mostu. Na řece Orlici fungovala od roku 1891 také Městská plovárna, zrušená v 80. letech 20. století při stavbě Orlického mostu na Gočárově silničním okruhu. Oblíbená byla také Slezská plovárna, která vznikla díky novým úpravám řeky Orlice a stavbě nového Malšovického jezu. Její slavnostní otevření v létě roku 1928 provázel sportovní den nazvaný Hold slunci, při němž se konaly soutěže, například jízda na kole přes lávku nebo závody v plavání. Tato plovárna je v provozu dodnes.

K létu neodmyslitelně patří koupání a s tím spojená móda plavek a oblečení pro letní dny. Ve 20. století, zejména pak od 20. let, došlo k zjednodušení koupacího oblečení. Nosily se „trikoty“ z bavlněného úpletu se širokými ramínky a krátkými nohavicemi, u žen byly některé typy plavek doplněny sukénkou. Ve 30. letech byly oblíbené jednodílné plavky tvarující postavu. Jelikož materiál nebyl elastický, plavky musely mít perfektní střih. Objevují se už i dámské dvoudílné plavky složené z podprsenky a kalhotek s nohavičkami často zakrytými sukénkou. Pupík ale musel zůstat zahalený. Plavky z vlněných nebo bavlněných úpletů se po namočení vytáhly a špatně schly, proto se dámy po příchodu z vody převlékaly a mohly pak na plovárně předvést další součásti plavkového kompletu – opalovací živůtky, šortky nebo krátké sukénky. Plavky v Hradci Králové nabízel například Obchodní dům Berger & Munk na Velkém náměstí.

Pavla Koritenská
redakce@salonkyhk.cz
Foto: MVČ, soukromé sbírky