23.3ºC

Naděžda

Lídr na kolenou! Hradec roztavil Oceláře. K triumfu zavelel Lev

28. prosinece 2021

Bravo! Hokejisté Hradce Králové po výborném výkonu porazili vedoucí Třinec 5:1, vyhráli potřetí v řadě a na Oceláře snížili ztrátu na pět bodů, navíc mají zápas k dobru. Mountfield k cennému vítězství ve šlágru 36. kola extraligy nasměroval dvěma góly Jakub Lev, který se trefil ve druhé třetině v rozmezí tří minut. K tomu zapsal i asistenci při trefě Ahti Oksanena. Také finský útočník v duelu zaznamenal tři body.

Hradečtí hokejisté, rekordmani v počtu gólů v úvodní minutě v sezoně, se do vedoucích Ocelářů, kterým ovšem chybělo devět hráčů, pustili tak, jak mají ve zvyku – agresivně a s nasazením, ale osmý zásah v prvních šedesáti vteřinách nepřidali. Třinec, tým s nejlepší defenzivou extraligy, zpočátku dobře bránil.

Místo gólů se na začátku hitu 36. kola extraligy ocitl v ústřední roli Radek Smoleňák, který dostal nešťastně pukem do úst a s krvavým zraněním musel být ošetřován.

Kapitán Mountfieldu ovšem v utkání pokračoval a nakonec se zapsal i mezi střelce. Ještě předtím ovšem v první třetině připravil palebnou pozici pro Michaela Gaspara, jehož střelu zastavil Marek Mazanec.

Gólman, jenž předchozí dvě sezony strávil v Hradci Králové, ještě chytil pokus Ahti Oksanena, ránu Petra Koukala a v největší šanci vyrazil i střelu Jakuba Lva zblízka.

Ve druhé části už domácí hokejisté odpor Třince zlomili během tří minut. A byl u toho Lev, který nejprve při vyloučení Szturce vyslal z levého kruhu milimetrově přesnou střelu a po třech minutách efektní zadovkou vrátil do sítě odražený puk.

„Věděli jsme, že první třetinu jsme odehráli slušně, řekli jsme si, že v tom musíme pokračovat a ve druhé části už jsme šance proměnili,“ uvedl Jakub Lev k zlomu zápasu.

Oceláře následně dostal ještě víc na kolena Smoleňák, který se tak dlouho snažil dostat puk do branky, až se mu to povedlo.

Na začátku třetí třetiny Třinečtí zvedli hlavu, v přesilovce jim dal naději Martin Růžička nechytatelnou ránou v přesilovce. Vzápětí Henri Kiviaho zneškodnil střelu Daňa.

„V kabině jsme si řekli, že se s tím ještě pokusíme něco udělat, snížili jsme, mohli jsme přidat i druhý gól, ale Hradec si to pohlídal a zaslouženě vyhrál,“ přiznal Růžička, autor jediného gólu Ocelářů.

Hradečtí žádné komplikace nepřipustili, hosté jim pomohli i sérií vyloučení, které v přesilovce pěti proti třem trestal Oksanen dělovkou do rohu branky. Nejlepší střelec Mountfieldu dal už svůj 16. gól v sezoně. A lídra tabulky definitivně dorazil sváteční střelec Richard Nedomlel, jenž se radoval ze své druhé letošní trefy.

Po vítězství v tabulce druhý Hradec snížil ztrátu na vedoucí Třinec na rozdíl pěti bodů a k tomu má zápas k dobru. V příštím kole Mountfield nastoupí už ve čtvrtek 30. prosince v Olomouci (18.00).

Hlasy trenérů:

Ladislav Čihák (Hradec Králové): „První třetina sice vyšla gólově naprázdno, ale měli jsme v ní dvě šance a lepší pohyb. Vyšla nám druhá třetina. Napadaly nám tam naštěstí góly a pak se proti silnému Třinci hraje líp. v posledních pěti minutách druhé třetiny jsme si to zbytečně komplikovali a vyústilo to blbým začátkem třetí třetiny, kdy jsme udělali faul a Třinec hned využil přesilovou hru. Potvrdil, že je má nejlepší. Jsem rád, že jsme dali na 4:1, protože kdyby Třinec snížil na 2:3, tak by to pro nás bylo ještě hodně složité utkání. Jsem rád, že jsme těžký zápas zvládli, odmakali jsme to tady pro lidi, kteří přišli. Bereme tři body a soustředíme se na dalšího soupeře."

Václav Varaďa (Třinec): „Hradec si dnes zasloužil vyhrát. Tahali jsme za kratší konec, i když jsme se malinko nadechovali ve třetí třetině, v které jsme dali gól a cítili šanci přidat další. Ale udělali jsme dva hrubé fauly a tím jsme si vzali šanci na nějaký bodový zisk. V globálu to tým odmakal, ale soupeř hrál lépe než my a proto bere tři body. Někteří naši hráči teď prožívají těžké chvíle se silnými virózami. Nevíme, kdy se nám vrátí, ale byli bychom rádi, kdyby to bylo co nejdříve."

Hradec Králové - Třinec 5:1 (0:0, 3:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 24. Lev (Blain), 27. Lev (Šalda, Oksanen), 32. Smoleňák (Oksanen, McCormack), 53. Oksanen (Lev, Smoleňák), 56. Nedomlel (Štohanzl, Perret) - 43. Martin Růžička (Kundrátek).
Rozhodčí: Šír, Úlehla - Rampír, Bohuněk.
Vyloučení: 2:6. Využití: 2:1. Diváci: 1000 (omezený počet).
Mountfield HK: Kiviaho - Blain, Nedomlel, F. Pavlík, Gaspar, McCormack, Šalda - Oksanen, Lalancette, Smoleňák - Jergl, Kevin Klíma, Perret - Kelly Klíma, Lev, Lamper - Orsava, P. Koukal, Pilař - Štohanzl. Trenér: T. Martinec.
HC Oceláři Třinec: Mazanec - Marinčin, M. Doudera, Kundrátek, D. Musil, Zahradníček, Jaroměřský, J. Michálek - Martin Růžička, Marcinko, Daňo - Ramik, R. Szturc, O. Šedivý - Dravecký, Jobánek, Hrehorčák - Kofroň, Matěj, Christov. Trenér: Varaďa.