Úterý

17. září 2024

Nyní

15.2ºC

Zítra

23.3ºC

Svátek má

Naděžda

Liga je vyrovnaná i díky rozhodčím, říká Radek Příhoda

14. dubna 2023

Fotbaloví rozhodčí jsou nejen před sobotním nejsledovanějším zápasem v Česku oblíbeným tématem fanoušků. Co obnáší profese fotbalového rozhodčího? Jak se profesionálním sudím letos daří podle jejich šéfa? A co všechno musí zvládat mladí kluci, kteří sní o rozhodování mezinárodních zápasů? Hosty pořadu Klubovna byli předseda komise rozhodčích Radek Příhoda a člen komise rozhodčích, bývalý fotbalový reprezentant Jan Stejskal.

Jak se stát fotbalovým rozhodčím? Podle předsedy komise rozhodčích FAČR Radka Příhody to není vůbec složité. „Stačí, když se přihlásíte na okresní fotbalový svaz, kde se o vás postará gestor, který vám zajistí výstroj, pomůže vám s pravidly a bude s vámi jezdit na zápasy. Určitě je výhoda, pokud jste hráli fotbal. Většinou začínají kluci pískat třeba v 16 letech a je pravda, že to pro ně mnohdy není jednoduché. V těch nejnižších soutěžích by si měli lidé uvědomit, že pokud těm klukům, kteří vlastně ještě ani nejsou opravdoví rozhodčí, bude někdo 90 minut nadávat, tak oni toho nechají. Přitom by z nich možná byli super rozhodčí, byť je jasné, že budou ze začátku někdy také chybovat,“ upozorňuje Radek Příhoda. Nadávky od diváků jsou pro rozhodčí podle něj mnohem horší v nižších soutěžích. „V lize když je plný stadion, tak nadávky neslyšíte, tam to jenom hučí,“ říká bývalý dlouholetý ligový rozhodčí.

S výkony sudích v české nejvyšší soutěži je letos poměrně spokojený. Upozornil také, že zásahy videa nejsou vůbec tak časté, jak si veřejnost mnohdy myslí. „My jsme si teď udělali statistiku, podle které VAR na jaře vstoupil jen do každého šestého utkání. To není tolik. Lidé žijou v emocích a říkají, že tam VAR vstupuje pořád, ale není to pravda. Konzistentní je VAR i co se týká hry rukou. Za podzim bylo 33 případů, kdy VAR zkoumal dotyk ruky s míčem a pouze třikrát byl nařízen pokutový kop,“ vysvětluje Příhoda.

Člen komise rozhodčích Jan Stejskal v Klubovně zavzpomínal také na svou úspěšnou hráčskou kariéru, během které vychytal neuvěřitelných 164 čistých kont. Hovořil třeba o tom, jak získal v Anglii přezdívku Jan „Stay Cool“ Stejskal, jak rozdílný byl přístup britských rozhodčích k hráčům nebo o zážitku z MS 1990, na kterém československá reprezentace došla až do čtvrtfinále. A přidal historku o tom, jak jedinkrát v kariéře dostal červenou kartu. Za řeči. „Rozhodčí zapískal roh, ačkoliv jsem míč chytil evidentně ještě před čarou. Já mu řekl, že to roh v žádném případě nebyl a dostal jsem žlutou kartu. Ještě než se roh rozehrál, jsem ještě řekl, ať se pak podívá s předsedou na video. Neřekl jsem ani jedno sprosté slovo a šel jsem ven,“ směje se Jan Stejskal a zastání nachází i u Příhody: „To bylo opravdu přísné!“

Co říkají na start kvalifikace o ME z pohledu české reprezentace? Jak hodnotí výkony rozhodčích na nedávném MS v Kataru? A co si myslí o mladých rozhodčích v české nejvyšší soutěži? To a mnohem víc uslyšíte v nejnovější Klubovně s Radkem Příhodou a Janem Stejskalem. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek