20.8ºC

Liga mistrů: Hradec ztratil vedení a první duel ve Švédsku prohrál

15. listopadu 2022

Hokejisté Hradce Králové ztratili dobře rozehrané úvodní osmifinále Ligy mistrů a na ledě Färjestadu prohráli 3:4. Mountfield v polovině zápasu vedl nad švédským mistrem už 3:1, ale vedení neudržel. Domácí ještě ve druhé třetině vyrovnali a v závěrečné třetině rozhodl o výhře severského celku Joel Nyström. Odveta se hraje za týden na východě Čech.

Do Švédska vyrazili hokejisté Hradce Králové leteckým speciálem spolu se svými fanoušky a v prvním osmifinále hodlali úřadujícího ligového mistra Färjestad BK potrápit a přivézt do odvety dobrý výsledek.

Vstup do utkání, které moc domácích příznivců nenavštívilo, ovšem vyšel švédskému šampionovi. Již po třech minutách Nygard překonal brankáře Jana Růžičku.

Poté už přišly chvíle hradeckého týmu a po 74 vteřinách i rychlá odpověď. Lalancetteova šance ještě gólem neskončila, ale z další akce vyrovnal McCormack.

Při hradecké přesilové hře se do velké šance dostal Nygard, ale Růžička jeho brejk zlikvidoval. Oba týmy pak nevyužily další početní výhody a ve 25. minutě se Mountfield dostal do vedení. Štohanzlovi ke gólu pomohl chybující brankář Tomkins, jenž si srazil nahození ze středního pásma vyrážečkou za svá záda.

V polovině utkání Východočeši vedli již 3:1. Kapitán Radek Smoleňák vybojoval puk v útočném pásmu a Doležal oslavil svůj první zápas v hradeckém dresu po příchodu z Českých Budějovic gólem.

Jenže hradecké vedení nevydrželo příliš dlouho, konkrétně 21 sekund, než snížil Nilsson. Švédskému mistrovi narostla křídla a následně vyrovnal po Göranssonově střele chytrou tečí Elie. Vzápětí další gólové pohromě zabránil Růžička.

Přesto Mountfield výhru nevybojoval a Růžička po několika dobrých zákrocích inkasoval, když jej v přesilovce překonal Nyström.

„Ve druhé třetině jsme za stavu 3:1 udělali několik špatných rozhodnutí a soupeř vyrovnal. Ve třetí části jsme chtěli být silní, ale inkasovali jsme v oslabení a o gól jsme prohráli. Myslím si ale, že jsme hráli dobře a věřím, že doma vyhrajeme," řekl asistent trenéra Petr Svoboda.

Pro Východočechy však i prohra o jeden gól znamená naději do odvety, která se v Hradci Králové hraje za týden v úterý od 17.30 hodin.

Liga mistrů - osmifinále play off, 1. zápas:

Färjestad - Hradec Králové 4:3 (1:1, 2:2, 1:0)

Branky a nahrávky: 3. Nygard (Aslund), 31. Nilsson (Ejdsell, Lindqvist), 34. Elie (Göransson), 45. Nyström (Lindqvist) - 4. McCormack, 25. Štohanzl (Jank), 31. Doležal (Smoleňák). Rozhodčí: Stricker (Švýc.), Christensen (Dán.) - Almerstedt, Jonsson (oba Švéd.). Vyloučení: 4:3. Využití: 1:0. Diváci: 1637.
Färjestad BK: Tomkins - Pokka, Lindroth, Nyström, Göransson, Tornberg, Bergqvist, Berglund - Aslund, Elie, Nygard - Lindqvist, Ejdsell, Nilsson - Viksten, Johansson, Lawner - Lundh, Westfält, Jakobsson. Trenér: Tomas Mitell.
Mountfield HK: J. Růžička - McCormack, Jank, Blain, Pilař, F. Pavlík, Rosandič, Piegl - Zachar, Lev, Okuliar - Jergl, Lalancette, Kevin Klíma - Kelly Klíma, Cingel, R. Pavlík - Doležal, Štohanzl, Smoleňák. Trenér: Tomáš Martinec.