Lvice na závěr nadstavby dvakrát padly. V play-off je čeká Slavia

17. března 2024

Královéhradecké basketbalistky na závěr nadstavbové části prohrály zápasy s USK a Slavií Praha. Nejprve ve středu doma nestačily na mistrovský celek. Lvice hrály velmi slušně, rozdíl v kvalitě kádrů byl ovšem zřetelný a podepsal se i na výsledném skóre 53:87. Ve včerejším duelu na půdě Slavie Praha si svěřenkyně trenéra Bálinta připsaly shodný počet bodů, i tentokrát je ale soupeřky přestřílely. Z Prahy přivezly hráčky Hradce výsledek 53:73. Se Slávistkami se utkají i v play-off, které začne už příští týden ve čtvrtek.

Hradecké Lvice zakončily pouť nadstavbovou částí ŽBL bez jediné výhry. Nad jejich síly byly všechny celky z první čtyřky nejvyšší ligové soutěže. Po dvou porážkách proti brněnským týmům Žabin a Králova Pole nestačilo družstvo Petera Bálinta i na oba silné pražské celky.

Středeční zápas s USK nemohl mít jasnějšího favorita. Východočešky dominantní tým v novodobé historii soutěže ještě neporazily a vše se opět vyvíjelo tak, jak si to Pražanky představovaly. Už během prvního poločasu si vypracovaly velmi slušný náskok 23 bodů, který v druhé polovině utkání pouze kontrolovaly. Největší rozdíl byl ve ztrácení balónu. Zatímco Hradec ztratil míč během utkání 21x, USK mělo pouhých pět ztrát.

Jestli mohlo Hradec něco těšit, tak to byla velmi slušná úspěšnost střelby za 3 body. Z 21 pokusů Lvice zavěsily hned sedmkrát. Na mistrovský tým to ovšem stačit nemohlo, a tak skončil zápas hraný na Eliščině nábřeží vítězstvím favoritek. Za zmínku rozhodně stojí i skvělý výkon mladičké Chartlotte Velichové, která proti silným soupeřkám nasázela 19 bodů, což bylo nejvíce ze všech hráček v utkání.

Poslední zápas nadstavby Lvice odehrály včera na Slavii. Se svými jistými soupeřkami pro boje v play-off prohrály 53:73 po nevydařeném prvním poločase. ‚‚Druhý poločas byl lepší než ten první, ve střelbě se nám ale nedařilo ani v jednom. V prvním poločase jsme měli špatné pozice. Začali jsme všechno střílet z venku, vůbec jsme nedostali míč do vnitřního prostoru a střely nebyly dobře volené. Druhý poločas byl z tohoto pohledu lepší, ale úspěšnost byla dnes tristní. Je těžké čelit výškové převaze. Jejich pivotky jsou vysoké a ještě pohyblivé. Výškově máme Havrylchyk, která však není tak pohyblivá, takže budeme muset něco vymyslet," přemítal po zápase trenér Lvic Bálint.

Zmiňovaná pivotka Havrylchyková byla jedinou hráčkou Lvic, která se dostala na dvojciferný počet bodů. V utkání zapsala celkem 17 bodů. Musím uznat, že úvod zápasu nebyl z naší strany nejhorší, ale potom jsme hořely snad ve všech statistických ukazatelích. Nebylo to jen o střelbě, byť samozřejmě se basketbal hraje na koše, tam teda ani nechci vidět to procento. Je těžké útočit do vysoké sestavy, ale věděly jsme o tom, známe jejich kvality a jen se do dalšího zápasu musíme lépe připravit, protože i na jejich pivotky se dá hrát. A já doufám, že příště předvedeme diametrálně odlišný výkon," smutnila po prohře Pamela Effangová.

Lvice se mohou těšit na play-off, které začne už příští týden. Čeká je v něm ovšem velmi nelehký úkol. Budou se muset vypořádat právě se Slávistkami, které ještě v této sezóně neporazily. Jestli se to hradeckým basketbalistkám povede se dozvíme za několik dní ve čtvrtek.