Lvice ve finále Federálního poháru padly. Zlato berou Žabiny Brno

13. března 2023

Hradecké Lvice prohrály finále Federálního poháru s týmem Žabiny Brno 77:101 a nenavázaly tak na loňský úspěch, kdy tento turnaj ovládly. Brňanky se dostaly na koně už v první čtvrtině a do poločasu se stihly lvicím vzdálit o více než 20 bodů. Třetí část zlomila veškerý odpor hradeckých basketbalistek, a tak už se poslední čtvrtina spíše dohrávala, protože do ní brněnský tým nastupoval s náskokem 37 bodů.

Obhajoba se nekonala. Hradecký tým podlehl favoritkám, které naposledy porazil téměř před dvěma roky. Brňanky do zápasu vstoupily lépe a během první čtvrtiny si stihly vypracovat solidní 12bodový náskok. Ve druhé části se lvice nadechovaly k odporu, za stavu 40:33 už byly na dostřel a domácí publikum hnalo své oblíbenkyně za vyrovnáním. Pak ale přišla nevídaná série brněnských basketbalistek, Hradci nepovolily do poločasu už ani bod a samy jich nasázely 15. Poločasové skóre tak bylo 55:33.

Po poločase se lvice snažily hrát aktivněji, bylo to však marné. Soupeřky ukázaly, proč v ligové sezóně skončily druhé, hned za suverénním USK Praha a Hradečačky přejely i ve třetí čtvrtině. Poslední část tak byla spíše formalitou, hradecký tým ji vyhrál v poměru 24:11. Žabiny Brno se tak staly vítězkami federálního poháru, na Hradec zbylo pouze stříbro. Lze tedy očekávat, že příští rok se bude Federální pohár konat na brněnské palubovce.

Nejlepšími hráčkami Hradce v zápase byly reprezentantky Alena Hanušová a Kateřina Zeithammerová. Zkušená Hanušová si připsala 14 bodů a šest doskoků, 20letá Zeithammerová zapsala v utkání 13 bodů, čtyři doskoky a pět asistencí.

V dalších zápasech porazila pražská Slavia Ružomberok 77:65, Slavia Bánská Bystrica zvítězila proti Šamorínu 69:34 a bronzovou medaili vybojovaly Piešťany, když přemohly semifinálového soupeře Hradce z KP Brno 64:59.