23.3ºC

Naděžda

Mountfield je krok od vyřazení. Musí odvracet boleslavský mečbol

24. března 2022

Hokejisté Hradce Králové jsou krok od vyřazení ve čtvrtfinále play off. Vítěz základní části extraligy prohrál v Mladé Boleslavi i druhé utkání, tentokrát 3:4 v prodloužení a v sérii hrané na čtyři vítězné zápasy prohrává už 1:3. Mountfield přitom dokázal v závěru dorovnat dvoubrankové manko, ale po třech minutách nastavení rozhodl Jan Eberle. Východočeši budou v neděli na domácím ledě odvracet konec doposud veleúspěšné sezony.

S velkou aktivitou vstoupili hokejisté Hradce Králové do čtvrtého čtvrtfinále play off v Mladé Boleslavi. Tolik chtěli odčinit prohru 2:3 v samostatných nájezdech ze středečního třetího duelu. Držitelé Prezidentského poháru za vítězství v základní části extraligy v tu chvíli ještě netušili, že čtvrteční souboj bude mít takřka podobný průběh, avšak se stejně hořkým koncem. Přitom Mountfield v normální hrací době Bruslaře dvojnásobně přestřílel (31:16), ale nakonec padl 3:4 v prodloužení.

Východočeši byli přitom za úvodní aktivitu odměněni už po pěti minutách. V pravý čas se probudil nejproduktivnější hradecký obránce v základní části Jérémie Blain, který až ve čtvrtém zápase play off zapsal první bod. Ale stálo to za to. Kanadský bek ve svém jubilejním 200. utkání v extralize předvedl hokejovou parádu. Ukázkovou stahovačkou postavil do role diváka Knotka a pak bekhendem poslal puk pod horní tyč branky Gašpera Krošelja, boleslavské opory.

Tohle přesně Mountfield potřeboval, dostat se do vedení. Jenže Bruslaři z první střely na branku vyrovnali. V obraně smolně zasáhl Nikita Ščerbak, když nechtěně přistrčil puk na hokejku Jana Eberleho, jenž z úhlu prostřelil Henri Kiviaha.

Začínalo se znovu. Na straně Hradce zahrozil Kelly Klíma, ale pak při hostech stálo štěstí, když po akci Kousala nastřelil horní tyč Najman.

V první třetině Mountfield domácí přestřílel v poměru 12:4, nicméně před první přestávkou bylo hostům ještě hůř. Obránce Pavel Pýcha vyslal od modré čáry nepříliš prudkou střelu a kotouč prolétl nad lapačkou Kiviaha do sítě.

Rekordman Lev snížil

Na ledě postupně přibylo emocí a strkanic. Hradečtí bojovali, snažili se, ale bylo to jako by naráželi do zdi, střely nenacházely cíl. A dvě minuty před koncem druhé třetiny inkasovali potřetí. Do výšky odražený puk se snažil rukou odehrát Petr Kalina, jenže Miloš Kelemen ho lehce odstrčil a kotouč poslal mezi betony Kiviaha. Slovenský útočník Bruslařů, čerstvý držitel bronzu z letošních OH v Pekingu, rozhodl v nájezdech předchozí třetí duel. V play off gólově udeřil už pošesté.

Naštěstí Mountfield vykřesal rychle naději, když Oksanen přistrčil puk na hokejku Jakuba Lva, který našel skulinu v postoji Grošelje. „Je to urputný zápas jako všechny předchozí. Soupeře dokážeme přestřílet, jen potřebujeme proměňovat šance,“ vyzýval železný muž Jakub Lev, který hrál 600. zápas v řadě, čímž dál posunuje rekord nejvyšší soutěže.

Vyrovnání v závěru a hořký konec

Hradečtí na srovnání měli posledních dvacet minut. A podařilo se jim to jako v předchozím třetím utkání až v závěru. A zase v powerplay a opět v tom měl prsty Radek Smoleňák. Do konce zápasu zbývaly necelé tři minuty, když trenéři Tomáš Martinec a spol. odvolali brankáře Kiviaha a při hře 6 na 5 ránu McCormacka tečoval Smoleňák tělem do sítě. Rozhodčí ještě u videozáznamu na popud trenérské výzvy domácích posuzovali, zda Smoleňák nebránil Krošeljovi v brankovišti, ale gól uznali.

V úplném konci normální hrací doby měl Mountfield ještě výhodu přesilovky, odstřeloval Grošelje, ale slovinský gólman odolal. Dramatický souboj se tak opět prodlužoval, ale tentokrát na nájezdy nedošlo. Po třech minutách Eberle v pádu rozhodl o druhé prohře Východočechů na boleslavském ledě.

Hradečtí hokejisté se dostali do nepříjemné situace. V sérii hrané na čtyři vítězné zápasy prohrávají už 1:3. Držitelé Prezidentského poháru budou v neděli v domácí ČPP Aréně odvracet vyřazení a konec sezony. Utkání začíná v 17 hodin.

Hlasy trenérů:

Radim Rulík (Mladá Boleslav): „Všechno jsou to podobné zápasy, strašně vyrovnané. Bojovné z obou stran. Jsme rádi, že poté, co jsme prohrávali, jsme se ještě v první třetině dokázali vrátit do zápasu a dostat se do vedení. Pak jsme odskočili na 3:1, ale následně jsme dostali zbytečný gól na 3:2. Beci byli ustoupení a dali jsme soupeři moc prostoru. Od Kuby Lva jsme stejný gól dostali i v posledním zápase v základní části. Třetí třetinu jsme odehráli výborně, soupeř neměl žádnou vyloženou šanci. Přišla ale power play, sporný moment a dostali jsme vyrovnávací gól. Cením si toho, že nás to nesložilo. Ubránili jsme oslabení kvůli trenérské výzvě, ve kterém mohl Hradec rozhodnout. V prodloužení jsme si za tím šli a důrazem rozhodli."

Tomáš Martinec (Hradec Králové): „Do zápasu jsme vstoupili odhodlaní s vůlí jej vyhrát, podařilo se nám dát gól a šli jsme do vedení. Měli jsme další šance. Bohužel děláme hloupé chyby a Boleslav nás potrestala, zápas otočila. Přestože se nám podařilo v závěru srovnat, tak jsme zápas v prodloužení ztratili. Zápasy v sérii jsou hodně podobné, je to obrovský boj a bohužel pro nás nejsme dost dobří, abychom je překlopili na naši stranu. Přestože oslabení hrajeme výborně, ještě jsme v nich nedostali gól, tak máme moc vyloučení. Musíme se v tom zlepšit. Jsme hrozně zklamaní. Věřili jsme, že jeden zápas tady zvládneme. Šance si dokážeme vypracovat, ale nedáváme góly, proto je stav série 1:3. Ale není konec. Věřím, že ještě sérii vrátíme do Boleslavi."

Mladá Boleslav - Hradec Králové 4:3 v prodl. (2:1, 1:1, 0:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 8. Eberle (J. Stránský, Pláněk), 18. Pýcha (D. Šťastný, Ševc), 38. Kelemen (Pýcha), 63. Eberle (J. Stránský) - 5. Blain (Lalancette, Ščerbak ), 39. Lev (Oksanen, Blain), 59. Smoleňák (McCormack, Lalancette).
Rozhodčí: Pražák, M. Sýkora - Brejcha, Gerát.
Vyloučení: 4:7. Bez využití. Diváci: 4033. Stav série: 3:1.
BK Mladá Boleslav: Krošelj - Ševc, Pýcha, Pláněk, Jánošík, Fillman, Lintuniemi - D. Šťastný, Bičevskis, Kotala - P. Kousal, O. Najman, Flynn - Kelemen, Fořt, Lunter - J. Stránský, T. Knotek, Eberle. Trenér: R. Rulík.
Mountfield HK: Kiviaho - Blain, Nedomlel, F. Pavlík, Kalina, McCormack, Jank - Oksanen, Lev, Smoleňák - Jergl, Kevin Klíma, Perret - Kelly Klíma, Lalancette, Ščerbak - Orsava, Koukal, Cingel - Miškář. Trenér: T. Martinec.

• 4. zápas – čtvrtek 24. března:
    Mladá Boleslav – Hradec Králové 4:3 v prodl.
  • 5. zápas – neděle 27. března, 17.20 (ČT sport)
    Hradec Králové – Mladá Boleslav
  • Případně:
  • 6. zápas – úterý 29. března
    Mladá Boleslav – Hradec Králové
  • 7. zápas – čtvrtek 31. března

Další zápasy: Třinec – Vítkovice 3:0, 2:1, 2:1, 2:1 - konečný stav série: 4:0, Sparta Praha – Liberec 7:0, 3:2, 2:1, 2:4, České Budějovice - Pardubice 3:1, 3:2, 2:1, 2:3. Pozn.: Hraje se na čtyři vítězné zápasy.