Mountfield podesáté zdolal Litvínov, tentokrát i s navrátilcem Růžičkou

30. listopadu 2021

Návrat trenéra Vladimíra Růžičky do Hradce Králové, kde do letošního léta působil, neměl vítěznou příchuť. Hokejisté Mountfieldu v utkání 28. kola extraligy přetlačili Litvínov, tedy tým, kde olympijský vítěz z Nagana od listopadu působí, v poměru 3:2. Východočeši vyhráli nad svým soupeřem už podesáté v řadě a snížili ztrátu na vedoucí Třinec na pět bodů.

V minulém zápase se hokejisté Hradce Králové zvedli vítězstvím na ledě Komety Brno (3:1) a napravili předchozí průšvih se Spartou (3:8). Jenže začátek zápasu s Litvínovem týmu Tomáše Martince příliš nevyšel. Severočeši na střídačce s trenérem Vladimírem Růžičkou, který na východě Čech působil od října 2019 až do letošního března, byli aktivnější, na střely v úvodu vedli 10:2 a co víc, po 47 vteřinách se z dorážky prosadil Estephan.

Mountfield se rozjížděl pomalu, ale ještě v první třetině měli vyrovnání na hokejce Kevin Klíma, kapitán Radek Smoleňák a také Ahti Oksanen, jenže litvínovský gólman Denis Godla i s notnou dávkou štěstí odolal.

Hradecká radost přišla až po přestávce; Jordann Perret vyslal Kevina Klímu, který svůj únik přetavil ve vyrovnávací gól. Jenže po čtyřiceti vteřinách už domácí zase tahali za kratší konec, když za zády Henriho Kiviaha skončila střela Stříteského od modré čáry.

V dalším průběhu domácí ustáli velké šance Litvínova, Estephan z trestného střílení netrefil branku, úspěšný nebyl ani František Lukeš, bratr hradeckého gólmana Štěpána Lukeše, který tentokrát do utkání nezasáhl. A naopak Hradec udeřil, když v 35. minutě v síti skončila střela Bohumila Janka.

Rychlý mat litvínovskému soupeři dal po dalších třech minutách Oksanen, jehož zpoza branky našel přihrávkou Jakub Lev. Finský střelec zapsal už svůj dvanáctý gól v sezoně.

Když hradecký tým poté přečkal i tutovku Straky, který tři minuty před koncem minul prázdnou branku, mohl se radovat z desátého vítězství nad Litvínovem za sebou.

Hlasy trenérů:

Ladislav Čihák (Hradec Králové): „Neměli jsme dobrou první třetinu, prohráli jsme ji 0:1. Druhá možná gólově vypadala dobře, ale dělali jsme systémové chyby a propadali, stejně jako celý zápas. A byla opravdu jenom klika, že Litvínov své šance neproměnil. Jsem rád, že jsme dvakrát zápas vyrovnali, což není nic jednoduchého, ale vyhráli jsme se štěstím."

Vladimír Růžička (Litvínov): „Byl to podobný zápas jako doma s Vítkovicemi. První třetinu jsme měli velice dobrou, ale zápas se zlomil ve druhé, kdy jsme za stavu 2:1 neproměnili trestné střílení a ještě jeli sami na bránu. Mountfield toho využil, zatlačil nás a rozhodlo to, že jsme udělali hrubé chyby. Soupeř má kvalitu a góly nám po nich dal. Myslím, že jsme tady mohli bodovat, ale bohužel."

Hradec Králové - Litvínov 3:2 (0:1, 3:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 22. Kevin Klíma (Perret, F. Pavlík), 35. Jank (F. Pavlík), 38. Oksanen (Lev, Smoleňák) - 1. Estephan (P. Zdráhal), 22. Stříteský (Jarůšek, Demel).
Rozhodčí: Šír, Pilný - Gerát, Hynek.
Vyloučení: 1:2. Bez využití.
Diváci: 955 (omezený počet).
Mountfield HK: Kiviaho - Blain, Nedomlel, F. Pavlík, Gaspar, McCormack, Jank, Šalda - Oksanen, Lev, Smoleňák - Jergl, Kevin Klíma, Perret - Kelly Klíma, Lalancette, Pilař – Orsava, Koukal, Lamper. Trenér: T. Martinec.
HC Verva Litvínov: Godla - Irving, Hrbas, Balinskis, Strejček, Stříteský, Demel, Baláž - P. Zdráhal, Estephan, Kudrna - F. Lukeš, V. Hübl, Chalupa - Jarůšek, Sukeľ, P. Straka - P. Svoboda, Gerhát, Zygmunt. Trenér: V. Růžička.