Na úvod prohra. Mountfield ztratil zápas s Tygry v závěru

16. září 2022

Vstup do extraligy hokejistům Hradce Králové nevyšel podle představ. Mountfield, který obhajuje prvenství v základní části, na domácím ledě podlehl Liberci 1:2 v prodloužení, když ještě dvě minuty před koncem vedl. Jenže Bílí Tygři využili dvě přesilové hry a zásluhou gólu obránce Uvise Balinskise v čase 61:05 získali dva body.

Hokejisté Hradce Králové vstupovali do nového ročníku posíleni výhrou nad švédskou Frölundou (5:3) v Lize mistrů a zpočátku se jim proti Liberci, s nímž se v úvodním extraligovém kole utkali už počtvrté za posledních šest ročníků, dařilo. I když v úvodu zahrozili Bílí Tygři, ale Faško-Rudáš v přesilovce dvě šance nedal.

V dresu Mountfieldu se ukázal liberecký odchovanec Zachar, jenž využil svoji rychlost, ale ze dvou možností Kváču nepřekonal. To se následně nepodařilo ani kapitánovi Smoleňákovi. Na druhé straně naopak trefil tyč Bulíř.

Po bezbrankové třetině se hradecký tým rozjížděl, ale atraktivnímu hokeji chyběly góly. Gólman Kváča odolal po akcích a střelách Okuliara i Smoleňáka a prvně jmenovaný slovenský útočník poté neproměnil ani trestné střílení.

Skóre se změnilo až po 45 minutách hry, kdy převahu Mountfieldu zúročil ránou od modré čáry obránce Filip Pavlík. Následně však divákům zatrnulo, když jeden z nich spadl ze schodů, ale po rychlém zásahu zdravotníků utkání pokračovalo.

Hradečtí vůbec Tygry k ničemu nepouštěli, ale sami jim zbytečnými fauly pomohli zápas rozhodnout. Při vyloučení Zachara dvě minuty před koncem utkání připravil brankáře Růžičku o první čisté konto v Hradci nečekanou střelou Filippi. A v následném prodloužením bylo z pohledu Mountfieldu ještě hůř. Prohřešek Lva potrestal v čase 61:05 druhým gólem lotyšský bek Balinskis.

„Myslím si, že jsme si dneska zasloužili tři body. Bohužel jsme si to pokazili zbytečnými vyloučeními. Hlavně to moje v závěru utkání, to si prostě nesmím dovolit. Je to tenká hranice. Dělily nás dvě minuty od tří bodů. Musíme to hodit za hlavu, máme bod, a soustředit se na neděli,“ neskrýval zklamání z výsledku proti svému bývalému klubu hradecký útočník Marek Zachar.

V neděli hokejisté Mountfieldu zajíždějí na led Karlových Varů (15.30).

Hlasy trenérů:

Tomáš Martinec (Hradec Králové): „První třetinu nás možná trochu svazovala nervozita, ale postupně jsme našli energii a vytvářeli si příležitosti ke gólům. Jednu jsme proměnili. Z tempa jsme se bohužel dostávali zbytečnými vyloučeními, disciplína a fauly nás stály vítězství. Nepomohli jsme si v přesilovkách a rozhodly dva góly, které jsme dostali v oslabení."
Patrik Augusta (Liberec): „Do půlky bylo utkání hodně vyrovnané, pak nás Hradec malinko zatlačil a zaslouženě šel do vedení. Jsem hrozně rád, že jsme nesložili zbraně a díky speciálním týmům se nám podařilo utkání vyhrát, ať už to byla ubráněná oslabení, nebo dvě proměněné přesilové hry v závěru."

Hokejová extraliga - 1. kolo:

Hradec Králové -​ Liberec 1:2 v prodl. (0:0, 0:0, 1:1 - 0:1)

Branky a nahrávky: 46. F. Pavlík (Cingeľ, Jank) - 58. Filippi (Birner, Bulíř), 62. Balinskis (Filippi, Bulíř).
Rozhodčí: Pilný, Hribik - Lhotský, J. Svoboda.
Vyloučení: 7:4. Využití: 0:2. Diváci: 4301.
Mountfield Hradec Králové: J. Růžička - Blain, Kalina, F. Pavlík,Pilař, McCormack, Nedomlel, Jank - Jergl, Kevin Klíma, Kelly Klíma - Lev, Cingeľ, Štohanzl - Ščerbak, Lalancette, Smoleňák - Okuliar, Zachar, R. Pavlík. Trenér: T. Martinec.
Bílí Tygři Liberec: Kváča - Melancon, Balinskis, Rosandič, Derner, J. Dvořák, Vitásek, Aubrecht - Faško-Rudáš, Bulíř, Birner - Frolík, Filippi, Ordoš - Flynn, P. Jelínek, J. Vlach - A. Najman, J. Šír, Rychlovský. Trenér: P. Augusta.

Další výsledky:

Třinec - Č. Budějovice 0:2, Litvínov - Vítkovice 2:3, Mladá Boleslav - Sparta 4:2, Plzeň - Olomouc 1:2, Kladno - Pardubice 4:5 v prodl., Brno - Karlovy Vary 6:1.