Úterý

17. září 2024

Nyní

18.2ºC

Zítra

23.3ºC

Svátek má

Naděžda

Napouštění bazénů z přípojky a rozbory vody ze studny

18. června 2024

Královéhradecká provozní, a. s., sděluje svým zákazníkům, že pro napouštění bazénů cisternou byla zrušena doprava do 10 km zdarma, a doporučuje postup, jakým si lze napustit bazén svépomocí. O tomto tématu jsme mluvili s Ing. Tomášem Hosou, zástupcem generálního ředitele a provozním ředitelem společnosti Královéhradecká provozní, a. s. Zaměřili jsme se i na téma rozboru pitné vody ze studny.

Co patří mezi výhody napouštění bazénů z vlastní vodovodní přípojky?
Hlavní výhodou napuštění bazénu svépomocí z vlastní vodovodní přípojky je možnost rozvržení vlastních časových potřeb zákazníka bez ohledu na termín dovozu cisternou. Dále zde dochází k úspoře výdajů zákazníka na napuštění bazénu svépomocí oproti dovozu vody cisternou, kde je zpoplatněna doprava a napuštění a vypuštění cisterny.

A jak to vychází cenově?
Pro srovnání, naplnění bazénu svépomocí o objemu 10 m³ stojí zákazníka zhruba 1300 Kč včetně DPH. Cena dovozu vody cisternou do bazénu tohoto objemu ve variantě, kdy zákazník má uzavřenou smlouvu na dodávku pitné vody a/nebo odvádění odpadních vod, vyjde na zhruba 2200 Kč vč. DPH, vypočteno pro vzdálenost 5 km. Při delší vzdálenosti cena samozřejmě stoupá, a to z důvodu platby dopravného tam i zpět.

Jakým způsobem bazén napustit tak, aby nedošlo k uvolnění usazených sedimentů ve vodovodním potrubí vlivem vysoké rychlosti průtoku vody?
Napouštění je potřeba provádět slabou zahradní hadicí s nastavenou rychlostí průtoku přibližně 0,2 l za sekundu. Takto nateče deset až dvanáct litrů vody (běžný kbelík) za minutu, což je zhruba 750 litrů za hodinu. Bazén je dobré napouštět nejlépe přes noc, případně více nocí po sobě a v průběhu napouštění občas zkontrolovat průhlednost vody. Podrobnosti k napouštění bazénů včetně kalkulace naleznete na webové stránce společnosti www.khp.cz/sluzby/napousteni-bazenu-2024. V případě komplikací či nejasností prosím kontaktujte naši Zákaznickou linku 601 273 273 nebo 841 111 213.

Voda ve studních obsahuje velmi často rizikové látky a bakterie, které mohou přinášet zdravotní rizika. Legislativa, pro případy využití pitné vody ze studny pouze pro osobní potřebu, kontroly nepřikazuje. Dle statistik však až 90 % studní nesplňuje parametry pitné vody. Je to tak?
Ano. Královéhradecká provozní (KHP) nyní nabízí svým zákazníkům možnost odborného otestování pitné vody ze studny. Cena rozboru činí 1335 Kč včetně DPH. Výdej vzorkovnic pro odběr probíhá v laboratoři společnosti na adrese V Mlejnku 625, Hradec Králové (Čistírna odpadních vod HK v Třebši) v pracovní dny v čase 7.00–15.00 hodin. Příjem vzorků pak na stejné adrese každé pondělí a úterý v čase 7.00–9.00 hodin. Ke každému vzorku je nutno vyplnit objednávku, kterou zákazník obdrží společně se vzorkovnicemi a postupem, jak odběr provádět. Odběr vody se provádí celkem do tří vzorkovnic. Výsledky rozborů jsou vyhodnoceny srovnáním s limity uvedenými ve vyhlášce č. 252/2004 Sb. v platném znění a následně zákazníkovi zaslány e-mailem nebo poštou v podobě písemného zkušebního protokolu, včetně faktury. Ještě dodám, že vzorek vody je nutné uchovávat v chladu a temnu (nejlépe v chladničce) a co nejdříve jej dopravit do laboratoře KHP. Kontakt na laboratoř: laborator@khp.cz, 495 272 249.