Nezachycený úvod duelu stál Hradec body, prohrál třetí utkání v řadě

28. prosinece 2023

V posledním domácím utkání roku 2023 byla rozhodující první třetina. Litvínov v ní odskočil do vedení 3:0, když trestal chyby hradeckých hokejistů. Ve druhé třetině sice Lvi byli lepší a aktivnější, snížení Giorgia Estephana však bylo vůbec jedinou trefou. Severočeši dovedli duel do vítězného konce a udrželi se na čtvrtém místě tabulky.

Mužstvu Vervy v první třetině stačilo jen trestat hrubé chyby domácího týmu. Tu největší udělal v šesté minutě obránce Pavelka, mistr republiky s Litvínovem z roku 2015, jehož špatnou přihrávku přečetl Válek a v samostatném úniku se nemýlil. Podobně snadnou práci měl po hradeckém propadnutí v útočném pásmu Kirk, který jen nastavil hokejku do Abdulovy prudké přihrávky. Koblasa potom dostal spoustu prostoru od Marcela a Kudrnovu střelu dorazil do odkryté branky.

Trenéři Mountfieldu o přestávce zareagovali výměnou brankářů, Lukáše nahradil Fin Laurikainen. Impulz pomohl, Hradec rapidně zvýšil úsilí a po sedmi minutách skóroval další ex-litvínovský hráč Estephan tečí Blainovy střely do Tomkova protipohybu. Litvínovský brankář ale svůj tým v dalších šancích podržel, zásadní byly především zákroky proti Langovi a Miškářovi.

Zlom přinesla Estephanova neproměněná šance v 46. minutě, neboť krátce po ní propadl Pláněk a hostům vrátil klid na hokejky druhým gólem večera britský útočník Kirk. Za prakticky rozhodnutého stavu se poprali Okuliar se Šaldou. O pár chvil později přidali hosté z přesilové hry pátý gól, který byl připsán střílejícímu Davidu Kašemu, třebaže se o autorství hlásil jeho bratr Ondřej.

Ohlasy trenérů:

Tomáš Hamara (Mountfield HK): „Litvínov měl výborný nástup a dal tři góly po našich hrubých chybách. Po první třetině jsme si k tomu něco řekli a do druhé vstoupili výrazně lépe. Litvínov je ale velmi kvalitní tým a nedopustil, abychom dali víc než jednu branku, i když jsme šance měli. Třetí třetina byla o dobývání a hře na riziko, čehož Litvínov využil a gólem na 4:1 zápas úplně zlomil."

David Kočí (HC Verva Litvínov): „Chtěli jsme mít na začátku utkání dobrý pohyb a první třetina nám vyšla. Potom jsme lehce polevili, uspokojili se a za stavu 3:0 už nedělali věci tak dobře. Hradec tlačil a nás trochu zachránil gól na 4:1. Byl to těžký zápas a výsledek nevypovídá o jeho průběhu."

31. kolo hokejové extraligy:

Mountfield Hradec Králové - HC Verva Litvínov 1:5 (0:3, 1:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 28. Estephan (Blain, Kalina) - 6. Válek, 16. Kirk (Abdul, Válek), 18. Koblasa (A. Kudrna, Demel), 47. Kirk (Abdul, Válek), 52. D. Kaše. Rozhodčí: Jeřábek, Mejzlík - J. Svoboda, Bohuněk. Vyloučení: 4:3, navíc Okuliar - Šalda oba 5 min. Využití: 0:1. Diváci: 5410.

Sestavy:

Hradec Králové: Lukáš (21. Laurikainen) - Blain, Kalina, Pláněk, T. Pavelka, Freibergs, P. Marcel, Gaspar - Estephan, Miškář, Šťastný - Jergl, Tamáši, Okuliar - K. Lang, Lalancette, Perret - Jasper, Pilař, Zachar. Trenér: T. Martinec.

Litvínov: M. Tomek - D. Zeman, Baránek, Jaks, Zile, Demel, Czuczman, Šalda - Koblasa, Jícha, A. Kudrna - O. Kaše, D. Kaše, Hlava - Abdul, Kirk, Válek - Havelka, Jurčík, Urban. Trenér: Mlejnek.